B@stards!
https://www.waze.com/wiki/images/5/5a/W ... M_only.png
/Mats
AM:
-Hisingen/Göteborg, Sweden
-Hammarö, Sweden
iPhone4/iOS 5.1.1/Waze 3.5.1.0
/Mats
AM:
-Hisingen/Göteborg, Sweden
-Hammarö, Sweden
iPhone4/iOS 5.1.1/Waze 3.5.1.0
E 45 funkar klockrent, pilla inte i onödan nu snälla...
Det var ett hål i Älvängen för några veckor sen som jag upptäckte och lagade samma dag som det kom ut på kartan.
Jag kör dagligen GBG-Thn ToR, oftast längs E 45 och håller kollen.
Har noterat en ganska hög grad av nybörjarmisstag, t ex så verkar folk gilla att ändra mot som man bygger för att dom inte syns på flygfotot. Extremt irriterande, vägen är som sagt flång ny så den syns inte på kartan ännu.
Funderar på att börja låsa efter mig.
Det var ett hål i Älvängen för några veckor sen som jag upptäckte och lagade samma dag som det kom ut på kartan.
Jag kör dagligen GBG-Thn ToR, oftast längs E 45 och håller kollen.
Har noterat en ganska hög grad av nybörjarmisstag, t ex så verkar folk gilla att ändra mot som man bygger för att dom inte syns på flygfotot. Extremt irriterande, vägen är som sagt flång ny så den syns inte på kartan ännu.
Funderar på att börja låsa efter mig.
https://www.waze.com/wiki/images/5/5a/W ... M_only.png
/Mats
AM:
-Hisingen/Göteborg, Sweden
-Hammarö, Sweden
iPhone4/iOS 5.1.1/Waze 3.5.1.0
/Mats
AM:
-Hisingen/Göteborg, Sweden
-Hammarö, Sweden
iPhone4/iOS 5.1.1/Waze 3.5.1.0
Vägen är väl avstängd för trafik där? Det var den iaf i Fredags när jag körde förbi..
Också ett sätt att lösa att det blev omöjligt att köra där när dom tog bort ett körfält för att ge bussen gräddfil, stäng vägen.
Också ett sätt att lösa att det blev omöjligt att köra där när dom tog bort ett körfält för att ge bussen gräddfil, stäng vägen.
https://www.waze.com/wiki/images/5/5a/W ... M_only.png
/Mats
AM:
-Hisingen/Göteborg, Sweden
-Hammarö, Sweden
iPhone4/iOS 5.1.1/Waze 3.5.1.0
/Mats
AM:
-Hisingen/Göteborg, Sweden
-Hammarö, Sweden
iPhone4/iOS 5.1.1/Waze 3.5.1.0
Råkade ut för ett märkligt routingfel i Fredags.
Körde söderut på E45 och knappade in "Höstvädersgatan, Göteborg" som hittades enkelt och jag klickade igång guidningen.
När jag kom fram ruttades jag vidare in på Stormvädersgatan och sen ett varv i rondellen varpå jag var framme... Slutpunkten var alltså inte på Höstvädersgatan utan på Stormvädersgatan efter att ha kört hela gatans längd och gjort en helomvändning i en rondell..?
Jag kom alltså längs Hjalmarbrantingsgatan
https://world.waze.com/editor/?zoom=5&l ... ,176005244
Detta har hänt på ett antal ställen tidigare, att man inte blir ruttad till den önskade slutdestinationen utan till nån gata i närheten, skapar i vissa fall EXTREMT mycket irritarion och frustration, speciellt i Göteborg där 100m fel i verkligheten kan innebära att man tvingas köra 40 minuter runt, runt i en helvetes trafikkarusell i start-stoptrafik.
Är det bara jag som upplever dessa problem? Känner att jag kanske kommer sluta använda Waze om det är nåt viktigt jag skall till då det aldeles för ofta blir fel.
Körde söderut på E45 och knappade in "Höstvädersgatan, Göteborg" som hittades enkelt och jag klickade igång guidningen.
När jag kom fram ruttades jag vidare in på Stormvädersgatan och sen ett varv i rondellen varpå jag var framme... Slutpunkten var alltså inte på Höstvädersgatan utan på Stormvädersgatan efter att ha kört hela gatans längd och gjort en helomvändning i en rondell..?
Jag kom alltså längs Hjalmarbrantingsgatan
https://world.waze.com/editor/?zoom=5&l ... ,176005244
Detta har hänt på ett antal ställen tidigare, att man inte blir ruttad till den önskade slutdestinationen utan till nån gata i närheten, skapar i vissa fall EXTREMT mycket irritarion och frustration, speciellt i Göteborg där 100m fel i verkligheten kan innebära att man tvingas köra 40 minuter runt, runt i en helvetes trafikkarusell i start-stoptrafik.
Är det bara jag som upplever dessa problem? Känner att jag kanske kommer sluta använda Waze om det är nåt viktigt jag skall till då det aldeles för ofta blir fel.
https://www.waze.com/wiki/images/5/5a/W ... M_only.png
/Mats
AM:
-Hisingen/Göteborg, Sweden
-Hammarö, Sweden
iPhone4/iOS 5.1.1/Waze 3.5.1.0
/Mats
AM:
-Hisingen/Göteborg, Sweden
-Hammarö, Sweden
iPhone4/iOS 5.1.1/Waze 3.5.1.0
Hm. Det är ju två vid Allum och en ny rapporterad. Vilken ska bort? Tror jag har behörighet att ta bort den.
Sedan är det ju ruskigt irriterande att kamerorna måste sitta felvända för att vara rätt. Aningens förvirrande.
Sedan är det ju ruskigt irriterande att kamerorna måste sitta felvända för att vara rätt. Aningens förvirrande.
Ja man blir förvånad. Vill minnas att det beror på att de i andra länder blir fotograferade bakifrån då de passerat.
Nu är de borta.
De vid Allum alltså. Inga andra.
De vid Allum alltså. Inga andra.
När jag passerade senast för några beckor sedan fungerade det för mig. Sedan är det ju en ganska bökig korsning för oss som är lantisar.
Hur hantera 'dubbförbud'?
För det är det väl på Odingatan.
Har funderat tidigare på att kunna klassa vägar.
Ex maxhöjd under broar, maxvikt på broar osv osv..
Så om man anger i sina inställningar att man har dubbdäck så ruttas man inte på förbjudna vägar. Lika om man har en hög eller tung bil.
För det är det väl på Odingatan.
Har funderat tidigare på att kunna klassa vägar.
Ex maxhöjd under broar, maxvikt på broar osv osv..
Så om man anger i sina inställningar att man har dubbdäck så ruttas man inte på förbjudna vägar. Lika om man har en hög eller tung bil.
Hej hopp.
Är ny här på Waze men har gjort ca 50000 redigeringar på Google Maps och Here.
Mvh. Patrick.
Är ny här på Waze men har gjort ca 50000 redigeringar på Google Maps och Here.
Mvh. Patrick.
Re: Göteborgstråd