Post Reply

[CZ]: Hlášení uzavírek

Post by GinBook
Od 27.1.2016 přichází malá změna pro nahlašování uzavírek.
Od teď se bude vyplňovat nový formulář na http://www.wazer.cz/uzavirky/

Původní formulář a sdílená tabulka od HQ se ruší.

Děkuji
------------------------------------------------------------------------------------------------------

Představuji zde nový způsob jakým budeme dělat uzavírky silnic, segmentů v České republice a jistě následně i na Slovensku.

Asi před 5 týdny jsem se dozvěděl informaci o existenci jiného systému než jaký používáme dle domluvy do této chvíle. Děkuji Foxovi ze Slovenska za ukázku!
Před 4 týdny jsem ukázal nový systém v Brně na setkání dalším kolegům editorům.
S masvbr a vitj jsme začali intenzivně pracovat na zprovoznění této nové fičury. I těm děkuji za skvělou práci! Pochopitelně Gal za podporu ze strany HQ.

Celý systém je postaven na sdíleném tabulkovém formuláři s HQ. Do tohoto formuláře již v této chvíli naostro doplňujeme všechno co nejdeme za informace o uzavírkách, případně informacích od Vás editorů/uživatelů.

Výhoda tohoto nového systému je především v tom, že nejsme vázání na čas update mapových čtverců, který mohl trvat i týden nebo i hůře. Nová uzavírka, jakákoliv změna, předčasné ukončení byla loterie kdy proběhne aktualizace.
V novém systému máme jednu jistotu. Nejpozději do 24 hodin proběhne změna (běžně do 12 hodin), nezávisle na editoru.
V případě kritické situace jsme schopni zařídit v rámci možností okamžitou změnu.
Další obrovská výhoda je viditelnost v klientovi a live mapě. Pro uživatele konečně viditelná věc.
Plus několik dalších výhod.

Máme i několik omezení, které jsme ovšem většinou vyřešili, nebo se týkají spíše lidí, kteří se zabývají, nebo budou zabývat zadáváním do sdílené tabulky.
Dvě omezení týkající se všech je, že segmenty v uzavírkách se musí zamknout na L4+ a další nevýhoda je, tyto uzavírky se nezobrazují v editoru. Nezobrazování uzavírek v editoru ale vyřešil pvo11 a to skriptem, který !Aktivní uzavírky! potvrzené HQ v tabulce zobrazí v editoru.
Takže velmi doporučuji tento script instalovat pro další práci. Tyto označené segmenty se nesmí editovat!!!
Každý segment má své ID číslo a nesmí se ID změnit (jinak se musí počkat na další aktualizaci map).

Touto chvílí se restrikce zadávat nebudou (až na vyjímečné případy) a stávající se nechají vyprchat a případně se v rámci změny na nový systém ukončí.
Editor bude dnešním den psát požadavek na uzavírku http://www.wazer.cz/uzavirky/

Další změna pro nás je uzavření smlouvy s JSDI o možnosti používat data o událostech. Celý systém pracuje ve skrytu přes databázi a následně přes podobný formulář jako pro uživatele. Děkujeme pvo11 za skvělou práci!!! Nemá cenu popisovat systém dopodrobna. Důležitý je výstup dat, které máme zobrazené v tabulce a postupně je v několika lidech ládujeme do tabulky pro HQ. Priorita nyní na začátek je zadat významné komunikace, místa s vysokou penetrací uživatelů. Pro představu kolik nám zabere jedna uzavírka, 5-10 minut. I přestože víme, že existuje, máme místo, musíme vyhledat podrobnosti které segmenty jsou uzavřeny, přečíst celý text o takové uzavírce a zadat do tabulky. Chybí nám v této chvíli zadat asi ještě 300 řádků.
Představa je v blízké budoucnosti, mít zadané všechny uzavírky z JSDI a případně hlášené uzavírky od uživatelů.

Co nám to přinese tuší každý z nás. Skoro dokonalý systém. Můžeme se chlubit fičurou, které jiné navigace nemají. To přinese více uživatelů, lepší data, lepší routing, možná další kolegy editory...

Ještě jsou některé drobnosti k dořešení, ale systém jako takový funguje.
Děkuji ještě jednou vitj, masvbr, pvo11, Foxovi, JSDI a všem kdo se tomu do této chvíle zasloužili.

Edit 8.11.2014 : Systém funguje, uzavírky máme zadané všechny a postupně doplňujeme, nebo editujeme změny.

Edit: 27.2.2016 viz na začátku změna

Edit: 7.8.2019 Změna nadpisu
GinBook
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 6796
Has thanked: 591 times
Been thanked: 1572 times

Post by GinBook
Grepa, tady asi nebudeme řešit detaily zadávání do dokumentu. To jsou věci do Local Champs. Tak se zeptej tam.

Dík
GinBook
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 6796
Has thanked: 591 times
Been thanked: 1572 times

Post by GinBook
Odpovím na dotazy zde položené.

1. JSDI (Jednotný Systém Dopravních Informaci) http://portal.dopravniinfo.cz/ je pod ŘSD (Ředitelství Silnic a Dálnic).
Je to instituce do které tečou všechna data ze silnic. jako hustota dopravy na důležitých komunikacích, události všeho druhu a také uzavírky. Tuto informace potom poskytují nám všem řidičům.

Zastavme se u uzavírek které nás zajímají nejvíce:
Musíme si uvědomit, že JSDI nevyhledává aktivně uzavírky, protože... Obce a správci komunikací mají povinnost ze zákona sami hlásit, kde je jaká práce a uzavírka na silnici. Tím se dá předpokládat, že vše v systému JSDI není. Všechny povinné instituce tu informaci nedávají, většinou z nevědomosti, nebo na to "dlabou". Pokud už se JSDI o něčem dozví, kontaktují příslušnou instituci a ověřují data.

2. Zpracování jak od uživatelů z formuláře tak z JSDI z formuláře na konci zpracovává člověk. Bohužel.
HQ zpracovává naše požadavky (člověk) velmi pružně. I v době jejich svátků se jednou denně někdo připojil a vyřídil požadavky. Dá se tedy říci, že informace do 24 hodin je pravdivá.

3. Doporučuji požádat i o méně významné uzavírky. Jak jsem psal, není jistota, že JSDI ty data dostane. Kde jinde získat informaci než od samotných uživatelů?

4. JSDI je v tomto momentě pro nás pomůcka, ověření že to tak opravdu je. Většinou budeme věřit ze začátku instituci JSDI, kdy bude ukončena uzavírka. Ovšem pokud uvidíme v mapě UR, nebo někdo napíše informaci o průjezdnosti komunikace věřím (možná po ověření) dané osobě. Každý z nás to dělá v nejlepším vědomí a svědomí a určitě nechce poškodit uživatele.

5. Bohužel to musíme dělat ručně. Psali jsme na HQ, ale automaticky se to neděje a nejde to. Zamykání těchto segmentů, kde je uzavírka, dělají ti editoři co se věnují finálnímu zpracování dat pro HQ. Jsou to někteří vybraní editoři z Local Chmaps, vesměs zájemci o tuto práci. Je to totiž velmi časově náročné.

6. Odpověd v předešlých bodech.
GinBook
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 6796
Has thanked: 591 times
Been thanked: 1572 times

Post by foxitrot
vitj wrote:Myslím, že to ovlivní jen pár lidí v té ulici, kteří si myslím bez problémů poradí a je otázka jestli vůbec používají waze.
Ak si niekto zadá cieľ do tej ulice, asi mu systém ponúkne správnu trasu. Problém bude len smerom odtiaľ, ale kto tam už bude, snáď sa na vedľajšiu ulicu dostane a odtiaľ to už systém zvládne.

Sent from a touch display, which took care of perfectly scrambling my thoughts.
foxitrot
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 7259
Has thanked: 1279 times
Been thanked: 652 times
...with the good old crashing :roll: Symbian 2.1.99.114 (on N-E52), while
trying to get used to the good new asocial Android 4.xx.0.yyy (on OP-X March-me-Low).

Post by Fiba1
Zdravím, už jsem to jednou hlásil přes jakýsi formulář i přímo přes Waze, ale v mapě to stále není, takže hlásím ještě jednou :)

http://www.dopravniinfodnes.cz/komplika ... ce-206638/
Fiba1
Posts: 2

Post by Fiba1
Fiba1 wrote:Zdravím, už jsem to jednou hlásil přes jakýsi formulář i přímo přes Waze, ale v mapě to stále není, takže hlásím ještě jednou :)

http://www.dopravniinfodnes.cz/komplika ... ce-206638/
Uzavírka dnes zrušena. Jelikož začali makat o týden dříve, také o týden dřív skončili :)
Fiba1
Posts: 2

Post by FuzoPFG
Jak udělat uzavírku na trase? Konkrétní případ z minulého týdne. Bohužel jsem si neudělal snímek obrazovky. Trasa Kladno- Třebusice - Mělník
Za obcí Třebusice trasa pokračovala přes železniční přejezd do Slatiny(Kladno). Bohužel železniční přejezd se opravoval a na křižovatce před tím zákaz vjezdu. Bohužel Waze mi umožnilo udělat uzavírku pouze na silnici, která byla ale objízdnou trasou. Křižovatka ve tvaru Y a nešlo to správně označit :-(
V přiloženém souboru dotyčná křižovatka.
FuzoPFG
Posts: 6
Attachments

Post by FrantaPytel
Uzavrena ulice slovanska ve slavkove u brna od krizovatky s bučovickou smerem na jih, nikde o tom na webu neni zminka, ale bagry a uplne odstranena neprujezdna silnice
FrantaPytel
Posts: 2

Post by FrantaPytel
Neslo mi editovat, tak jsem to rozeslal kde se dalo :-)
FrantaPytel
Posts: 2

Post by Eagleji
uzavírku jsem nastavil a žádné hlášení jsem tam nenašel
Eagleji
Area Manager
Area Manager
Posts: 196
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times