Get a sneak peek at whats next for Permanent Hazards on our April 7th Office Hours!

Post Reply

Το Waze στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

Post by irafan
Γεια σας Έλληνες Wazers!

Με ιδιαίτερη χαρά σας ανακοινώνω ότι η πολύμηνη προσπάθεια για την μετάφραση στα Ελληνικά της εφαρμογής που αγαπάμε, έφτασε στο τέλος της και από αυτή την Κυριακή 03/07/2016 το Waze θα είναι πλέον διαθέσιμο και στα Ελληνικά! Ελληνικό μενού και φωνητικές οδηγίες στα Ελληνικά!

Αρκετοί από εμάς ασχοληθήκαμε ενεργά το τελευταίο διάστημα με το συγκεκριμένο εγχείρημα, ενώ η Ομάδα των Ελλήνων Champs είχε εμπλακεί στην διαδικασία του beta-testing και ήταν σε διαρκή επικοινωνία με προσωπικό της Waze για την γίνει το όνειρο πραγματικότητα. Ελπίζουμε πως το αποτέλεσμα θα σας αρέσει.

Ταυτόχρονα με την ελληνική έκδοση της εφαρμογής, αναμένεται από την Waze προώθηση του γεγονότος από τα Social Media καθώς και διαφήμιση της εφαρμογής μέσω Google ads. Παρόμοιες ενέργειες σε άλλες χώρες είχαν σαν αποτέλεσμα την ραγδαία αύξηση του αριθμού των χρηστών. Αν γίνει και εδώ πιστεύω πως θα είναι προς όφελος μας σαν χρήστες.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω εκ μέρους των Champs όλους όσοι βοήθησαν στην προσπάθεια αυτή αλλά και όλους τους χρήστες που χρησιμοποιούν, σαν πρωτοπόροι σήμερα, καθημερινά το Waze.

Τέλος, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε ιδιαιτέρως τον Wazer Enfant_Terrible (Χρήστος) ο οποίος ηχογράφησε τις φωνητικές οδηγίες και θα μας "συντροφεύει" στις διαδρομές μας.

Ηρακλής
irafan
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 493
Has thanked: 76 times
Been thanked: 139 times

POSTER_ID:8030876

1

Send a message
Attachments

Post by C4YpNoS
Νομίζω ποτέ δεν είναι αργά να πεις ένα μεγάλο μπράβο σε όλους όσους εργάστηκαν για τη μετάφραση του Waze στα Ελληνικά αλλά και στον αδελφό Enfant_terrible για την καταπληκτική του δουλειά με τις φωνητικές οδηγίες.

Καθώς πλέον το Waze μας δίνει το δικαίωμα να ηχογραφήσουμε τις δικές μας οδηγίες, είναι ενδιαφέρον να δει κανείς τι ηχογραφήσεις θα προκύψουν. Αν και προσωπικά, ψηφίζω φωνή Χρήστου.

Τώρα μένει να μας δώσουν κανένα καλύτερο εικονίδιο οχημάτων ή έστω να προσθέσουν τη σκιά του βέλους και στα υπόλοιπα.. Νομίζω αυτό θα ήταν θετικό.

Στα της μετάφρασης, το μόνο που έχω να προσθέσω προς το παρόν είναι πως θα ήθελα πάρα πολύ αυτό το, αντιπαθητικό για τη δική μου αισθητική, "δουλειά" να μετονομαστεί σε "Εργασία" και αντιστοίχως το "Κοντέρ" σε "Ταχύμετρο".
Το "Σπίτι" είναι ΟΚ αν είναι μετάφραση από το "House". Αν το αρχικό στην αγγλική είναι το "Home" τότε, γνώμη μου, πρέπει να αλλάξει σε "Οικία".

Σχετικά με αυτό που έχετε ήδη μεταφέρει στο Waze, η ήπια κίνηση είναι ένα σκαλί πιο κάτω από το μέτρια κίνηση και αρκετά σκαλιά από το αυξημένη. Το μέτρια από το αυξημένη για μένα έχει μικρή απόσταση καθώς στους ελληνικούς δρόμους το αυξημένη, λόγω κακής παιδείας των οδηγών, ισοδυναμεί με στασιμότητα οχημάτων. Αντιθέτως το ήπια από το αυξημένη έχει μια απόσταση μεγαλύτερη. Λίγη αξία έχει, απλά παραθέτω τη γνώμη μου για όποιον έχει κέφι να διαβάσει.
C4YpNoS
Posts: 124
Has thanked: 40 times
Been thanked: 16 times
Send a message

Post by C4YpNoS
Έχω στείλει request ακολουθώντας τις οδηγίες του συνδέσμου
C4YpNoS
Posts: 124
Has thanked: 40 times
Been thanked: 16 times
Send a message

Post by C4YpNoS
irafan wrote:Καλημέρα,

έχουν γίνει approve τα requests
Ηρακλής
C4YpNoS wrote:Έχω στείλει request ακολουθώντας τις οδηγίες του συνδέσμου
Ηρακλή σε ευχαριστώ. Θα μπω μέσα με την πρώτη ευκαιρία (η εβδομάδα αυτή είναι αρκετά δύσκολη).
C4YpNoS
Posts: 124
Has thanked: 40 times
Been thanked: 16 times
Send a message

Post by dtsoukalas
WhiteP100 wrote:Έχω μια πρόταση να κάνω για σχετικά με τη μετάφραση της εφαρμογής.
Στην καταχώρηση αναφοράς για κίνηση η πρώτη επιλογή που στα αγγλικά είναι "moderate" έχει μεταφραστεί ως "ήπια" κατι το οποίο δεν είναι και τόσο σωστό. Το moderate ταιριάζει περισσότερο σε κατι όπως το "μέτρια".
Καλησπέρα whitep100, ας δώσουμε λίγο χρόνο να πουν και οι υπόλοιποι χρήστες την προτίμηση τους, εγώ προσωπικά προτιμώ το "ήπια".
Φιλικά,
Δημήτρης
dtsoukalas
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 208
Has thanked: 61 times
Been thanked: 40 times
Send a message

Post by dtsoukalas
Προσωπικά δεν απορρίπτω καμία πρόταση για αλλαγή. Προτείνω κάθε νέα πρόταση για μπαίνει σε ψηφοφορία και με τα υπόλοιπα μέλη της κοινότητας
dtsoukalas
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 208
Has thanked: 61 times
Been thanked: 40 times
Send a message

Post by grkpete
Έχεις δίκιο whitep100, θα πρέπει να το εισηγηθούμε. Μάλλον, να το επισημάνουμε γιατί με τόσες γλώσσες φαντάζομαι να είναι παράλειψη παρά εκ προ μελέτης.
grkpete
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 150
Has thanked: 33 times
Been thanked: 30 times
Send a message

Post by grkpete
Άποψή μου είναι πως το "ήπια" για την κίνηση είναι σωστός χαρακτηρισμός, αλλά όταν είναι ήπια η κίνηση ίσως να μην είναι αξιοσημείωτη - με άλλα λόγια, θα αναφέραμε το γεγονός ότι ένας δρόμος έχει ήπια κίνηση για να προειδοποιήσουμε άλλους χρήστες; Νομίζω πως όχι.

Επιπλέον, καθαρά μεταφραστικά, το "ήπια" είναι "mild". Όπως σωστά σημείωσε o whitep100, θεωρώ ότι στο moderate ταιριάζει περισσότερο το "μέτρια".

Είμαι υπέρ του να αλλάξει σε "μέτρια"

grkpete
grkpete
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 150
Has thanked: 33 times
Been thanked: 30 times
Send a message

Post by grkpete
Ευχαριστούμε Βηβή για τις επισημάνσεις! Θα το διερευνήσουμε και επανέλθουμε!
grkpete
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 150
Has thanked: 33 times
Been thanked: 30 times
Send a message

Post by hariskar_
Ευχαριστούμε για τις επισημάνσεις! Το 2ο πρόβλημα ("σβήστε τα φώτα"), διορθώθηκε. Λογικά θα το δούμε στην επόμενη αναβάθμιση;
hariskar_
Country Manager
Country Manager
Posts: 62
Has thanked: 37 times
Been thanked: 4 times
Send a message