Post Reply

Φανάρια στο Waze

Post by karapan
Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

Ξέρουμε αν υπάρχει σχέδιο να μπορούμε να ενσωματώνουμε τα σημεία των φαναριών στο χάρτη;
karapan
Posts: 167
Has thanked: 14 times
Been thanked: 24 times

POSTER_ID:10743763

1

Send a message
[img]https://s.waze.tools/c3s.png[/img][img]https://s.waze.tools/s0025.png[/img]ѧѦ ѧ ︵͡︵ ̢ ̱ ̧̱ι̵̱̊ι̶̨̱ ̶̱ ︵ Ѧѧ ︵͡ ︵ ѧ Ѧ ̵̗̊o̵̖ ︵ ѦѦ ѧ ... [i]"Life is too short for traffic."[/i]

Post by C4YpNoS
Αξίζει κανείς να δει τους waze χάρτες στη γείτονα χώρα πχ πόλη της Σόφιας.. Κάθε φανάρι είναι καταγεγραμμένο. Θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμο αν γινόταν κάποιο παρόμοιο θαύμα και για εδώ, τουλάχιστον για αρχή στις μεγάλες πόλεις ή γειτονιά γειτονιά.
Είμαι σίγουρος πως αυτό θα έχεις τις δυσκολίες του.
C4YpNoS
Posts: 124
Has thanked: 40 times
Been thanked: 16 times
Send a message

Post by C4YpNoS
grkpete wrote:
C4YpNoS wrote:Αξίζει κανείς να δει τους waze χάρτες στη γείτονα χώρα πχ πόλη της Σόφιας.. Κάθε φανάρι είναι καταγεγραμμένο. Θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμο αν γινόταν κάποιο παρόμοιο θαύμα και για εδώ, τουλάχιστον για αρχή στις μεγάλες πόλεις ή γειτονιά γειτονιά.
Είμαι σίγουρος πως αυτό θα έχεις τις δυσκολίες του.
Φίλε C4YpNoS, μήπως μπερδεύεσαι με τις κάμερες για παραβίαση του ερυθρού σηματοδότη; Στο waze από όσο ξέρω, σε καμία χώρα δεν υπάρχει καταγραφή των φαναριών. Και να υπήρχε όμως, αν είχαμε τόσους χρήστες όσους θα χρειαζόντουσαν για να καταγραφούν όλα τα φανάρια, δεν θα είχαμε το πρόβλημα που αναφέρει ο karapan, γιατί τα δεδομένα σε κάθε τμήμα δρόμου θα ήταν φρεσκότατα! :)

Νομίζω πως προέχει να βελτιώσουμε τον χάρτη μας όσο γίνεται γιατί θεωρώ πως πρώτα αυτός θα κάνει την διαφορά στο αν θα μείνει ή θα φύγει ένας νέος χρήστης. Και οι δύο σας έχει συμβάλει με πολύτιμες επιδιορθώσεις, αλλά πρέπει να πληθύνουμε οι editors για να κάνουμε όλα αυτά που πρέπει να γίνουν στον χάρτη της Ελλάδος
Καλημέρα.
Όχι δεν μπερδεύομαι. απλά σε κάθε φανάρι έχουν και κάμερα με booth τροχονόμου σε κάθε διασταύρωση που τα ελέγχει σε πραγματικό χρόνο. Εξαιρετική οργάνωση. Λογικά κατάλοιπο από τα προηγούμενά τους.
Τώρα.. αν ΟΛΑ τα φανάρια είχαν και κάμερα, δεν το γνωρίζω. Πάντως ΟΛΑ τα φανάρια ήταν στο χάρτη του Waze με λεπτομέρεια. Το Waze πραγματικά με έσωσε σε εκείνο το επαγ. ταξίδι.
Και ίσως, εκει πραγματικά να κατάλαβα και την αξία του.

ΌΛΟΙ μαζί κάνουμε τη διαφορά. Ένα μικρό ρηπόρτ, μια μικρή διόρθωση να συνεισφέρει ο κάθε χρήστης.. Αυτό είναι το μόνο που χρειάζεται.

-Δημήτρης
C4YpNoS
Posts: 124
Has thanked: 40 times
Been thanked: 16 times
Send a message

Post by grkpete
Καλησπέρα! Νομίζω πως δεν υπάρχει τέτοιο πλάνο. Τα φανάρια υπολογίζονται έμμεσα μέσω της καθυστέρησης που προκαλούν σε κάθε τμήμα δρόμου που καταλήγει σε αυτά.
grkpete
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 150
Has thanked: 33 times
Been thanked: 30 times
Send a message

Post by grkpete
C4YpNoS wrote:Αξίζει κανείς να δει τους waze χάρτες στη γείτονα χώρα πχ πόλη της Σόφιας.. Κάθε φανάρι είναι καταγεγραμμένο. Θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμο αν γινόταν κάποιο παρόμοιο θαύμα και για εδώ, τουλάχιστον για αρχή στις μεγάλες πόλεις ή γειτονιά γειτονιά.
Είμαι σίγουρος πως αυτό θα έχεις τις δυσκολίες του.
Φίλε C4YpNoS, μήπως μπερδεύεσαι με τις κάμερες για παραβίαση του ερυθρού σηματοδότη; Στο waze από όσο ξέρω, σε καμία χώρα δεν υπάρχει καταγραφή των φαναριών. Και να υπήρχε όμως, αν είχαμε τόσους χρήστες όσους θα χρειαζόντουσαν για να καταγραφούν όλα τα φανάρια, δεν θα είχαμε το πρόβλημα που αναφέρει ο karapan, γιατί τα δεδομένα σε κάθε τμήμα δρόμου θα ήταν φρεσκότατα! :)

Νομίζω πως προέχει να βελτιώσουμε τον χάρτη μας όσο γίνεται γιατί θεωρώ πως πρώτα αυτός θα κάνει την διαφορά στο αν θα μείνει ή θα φύγει ένας νέος χρήστης. Και οι δύο σας έχει συμβάλει με πολύτιμες επιδιορθώσεις, αλλά πρέπει να πληθύνουμε οι editors για να κάνουμε όλα αυτά που πρέπει να γίνουν στον χάρτη της Ελλάδος
grkpete
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 150
Has thanked: 33 times
Been thanked: 30 times
Send a message

Post by karapan
Καταλαβαίνω το σκεπτικό, αλλά να είμαι ειλικρινής έχω δει αρκετά λάθη σε περιπτώσεις δρομολόγησης μικρών αποστάσεων, μόνο και μόνο που η εφαρμογή αγνοεί την ύπαρξη ενός φαναριού.
karapan
Posts: 167
Has thanked: 14 times
Been thanked: 24 times
Send a message
[img]https://s.waze.tools/c3s.png[/img][img]https://s.waze.tools/s0025.png[/img]ѧѦ ѧ ︵͡︵ ̢ ̱ ̧̱ι̵̱̊ι̶̨̱ ̶̱ ︵ Ѧѧ ︵͡ ︵ ѧ Ѧ ̵̗̊o̵̖ ︵ ѦѦ ѧ ... [i]"Life is too short for traffic."[/i]