Get a sneak peek at whats next for Permanent Hazards on our April 7th Office Hours!
Post by VetchyKmet
Trasa Hodonin Bruntál před minutou, docela zajížďky, ať vezmu kteroukoli trasu.
VetchyKmet
Posts: 195
Has thanked: 2 times
Been thanked: 38 times
Send a message
VetchýKmet
Hodonín

Post by VetchyKmet
Stejný problém na trase Hodonín - Penzion Blatský dvůr.
Všechny 3 trasy přes Rakousko, trasu Brno Telč J. Hradec Waze nenabízí.
Další vhodnou trasu Znojmo Dačice J. Hradec také ne. Chápu, že je daný jakýs algoritmus, ale bohužel, tyto dva extrémy jsou mimo realitu.

Řešení jsou průjezdné body. Ale těžko někomu dokazovat výhodu Waze proti levným krabičkovym navigacim. V těchto případech prostě nemám argument, který by byl pro Waze plus.
VetchyKmet
Posts: 195
Has thanked: 2 times
Been thanked: 38 times
Send a message
VetchýKmet
Hodonín

Post by VetchyKmet
O nastavení průjezdního bodu vím a používám tuto možnost. Co se nastavení Waze týká, tak defaultně, jen zakázané placené úseky.
VetchyKmet
Posts: 195
Has thanked: 2 times
Been thanked: 38 times
Send a message
VetchýKmet
Hodonín

Post by VetchyKmet
Další zajímavě nesmyslně trasy. Existuje nějaké vysvětlení, proč nenaviguje po 1/55, 1/46 a 1/45 v
delce 165 km?
VetchyKmet
Posts: 195
Has thanked: 2 times
Been thanked: 38 times
Send a message
VetchýKmet
Hodonín

Post by VetchyKmet
pvo11 wrote:... Naopak od navigace čekám, že mi najde nejrychlejší cestu. ...
Ano, o tom to je - a v těchto uváděných případech jsem na 100 procent přesvědčený, že Waze nenabízí nejrychlejší cestu.
Stačí se podívat na kilometrický rozdíl, a dojdeme k závěru, že trasa přes Olomouc a Šternberk by musela mít zdržení cca přes hodinu, aby nabízené trasy měly relevanci.
A protože jde o stejný problém jako loni, tvrdím, že je nějaký problém.
Jak níže uvádí porubcan, trasu Olomouc Bruntál Waze dá, ale Hodonín Bruntál nedá. Naskýtá se úvaha, jestli není problém přímo v Olomouci, protože na 35-ku jedna alternativa navádí a to je západní část Olomouce.
Samozřejmě že na tuto cestu navigaci v podstatě nepotřebuji, ale jde o princip.
Někde je chyba, protože není možné, aby trasa, která má cca 165 km byla nabízena tak, jak je dole na obrázcích.
Teď jde o to, jestli se někdo bude chtít tomu věnovat a zjistit, v čem je problém.
Jisté je jedno, trasu projedu při cestě na dovču a uvidím, kde Waze přestane odklánět z mé trasy.
Vloni, když jsem se vracel, tak ještě na křižovatce 1/45 a 1/46 mne cpal doleva, prostě ani za nic mne to nechtělo pustit na Šternberk, přitom to bylo normálně průjezdné.
Zavřené bylo ECCE Homo, ale to se po státní objíždí.
VetchyKmet
Posts: 195
Has thanked: 2 times
Been thanked: 38 times
Send a message
VetchýKmet
Hodonín

Post by VetchyKmet
Nemůže být problém v tom,
že cca dva roky zpět byl kolem Šternberka cyklistický závod a policie mne poslala objížďkou kolem celého Olomouce?
Že by si Waze pamatovala trasu a nabízela mi ji?
...........................................
Zkusme to shrnout a zesumírovat:
Mám Waze v defaultním nastavení,
omezit složité křižovatky vypnuto,
vyhnout se placeným úsekům zapnuto.

Trasa Hodonín Bruntál je nabízena až absurdně nesmyslně a to kdykoli, v noci, ve dne, prostě pořád.
Normální trasa je 1/55, 1/46, 1/45 v délce 165 km v čase 2:53 podle mapy.cz,
https://mapy.cz/zakladni?planovani-tras ... 7D&rt=&rt=

Waze nabízí trasy od 235. do 255. km, v časech od 3:29 do 3:45, např. přes Svitavy nebo přes ValMez.

Mimochodem, v tuto chvíli /8:56/ mi Waze nabízá alternativně trasu Hodonín, Kyjov, Morkovice Slížany, Kojetín, Přerov, Lipník nad Bečvou, Odry, Fulnek, Opava, Brunrál.
Docela brutální navigování...
Něco je špatně!

Pokud je zde někdo, kdo by k tomu měl co říci, děkuji za každý názor.
VetchyKmet
Posts: 195
Has thanked: 2 times
Been thanked: 38 times
Send a message
VetchýKmet
Hodonín

Post by VetchyKmet
Děkuji za řešení a snahu najít problém.

Každopádně mám názor, že pokud je pravdou to, co píše kolega porubcan a pokud nastává situace, kdy Waze kvůli převedení provozu do protisměru /podle dopravniinfo.cz se nejedná o úplnou uzavírku/ na úseku několika stovek metrů nabízí trasu řádově o desítky km a časově cca o hodinu delší - je něco špatně.

V obecné rovině se dá říci, že čím delší trasu mám naplánovanou, tím více je Waze jedno o kolik ji prodlouží kvůli pár stovkám metrů.

Samozřejmě je to řešitelné průjezdním bodem nebo rozdělením trasy na více kratších úseků, ale přesto si myslím, že tato část algoritmu není na naše poměry zcela dotažená do konce.-

V tomto konkretním případě bych si dokázal představit objížďku vpravo nebo vlevo přes okolní obce, které by trasu prodloužily v řádu jednotek km nebo přímo podle popisu na dopravniinfo, kde by prodlouření bylo méně jak 2 km.

Všem, kteří se o problém zajímali děkuji a pokud se podaří, aby Waze v těchto specifických případech navigovala přijatelněji, bude to podle mého názoru ku prospěchu věci.
Ještě jednou díky.
VetchyKmet
Posts: 195
Has thanked: 2 times
Been thanked: 38 times
Send a message
VetchýKmet
Hodonín

Post by VetchyKmet
AHOJ,
podle mého názoru je tomto konkretním případě vcelku jedno, jestli je silnice jedním směrem průjezdná nebo úplně uzavřená.
Podstatný je fakt, že uzavřený úsek má pár stovek metrů, dá se objet defacto kudykoli v řádu maximálně jednotek kilometrů a Waze nabízí trasy delší o desítky kilometrů s dobou jízdy řádově hodinu navíc.
V tomto vidím zásadní problém.

Jak se zdá, preference silnic vyšších tříd při delších trasách je přehnaná a v tomto případě kontraproduktivní.
V praxi to znamená, že Waze odklání z optimální trasy už dlouho před místem uzávěry a řidič na cestě nemá možnost zjistit, že objížďka je jednoduchá a pár stovek metrů, max pár km.

Paradoxně jsem dosud nikdy nezaznamenal, že by při zácpě na D1 z Brna do Prahy Waze odklonila po I/38 nahoru na Kutnou Horu a dále po I/2, přitom jde v principu o stejnou situaci. A pokud je někde mezi Jihlavou a Prahou zdržení cca více jak 1,5 hodiny - což už párkrát bylo i letos, tak je to nemlich to samé jako zde uváděná Olomouc.

Jinak řečeno, online doprava ve Waze tím dostává na frak v tom smyslu, že pokud by někde u Olomouce byla nehoda, která by kousek blíž nebo dál uzavřela oprávněně silnici, tak tam dnes se znalostí situace z dopravniinfo vjedu v domnění, že se jedná o uzavírku ulice Hodolanské.
Přitom by se mohlo stát, že Hodolanskou pohodlně po místních komunikacích objedu a zatvrdnu v jiné zácpě o pár stovek metrů vedle.

Považuji toto za systemový problém, který se náhodou objevil v Olomouci, ale může se vyskytnout kdekoli a kdykoli jinde.
Jinak řečeno, velké plus - online indikace omezení - se v obecné rovině za jistých okolností naprosto míjí účinkem a místo co by pomáhalo, tak posílá dopravu jinam, podstatně delší trasou.

Paradoxně levné navigace BEZ ONLINE přenosů by v tomto případě navigovaly lépe, protože až na zmíněnou Hodolanskou ulici by navigovaly správně, uzavřený úsek by se objel podle značené objížďky a s malým zdržením a zajížďkou max pár km by se jelo dál.

Co k tomu dodat?
Jen to, že najít správný algoritmus je asi nemožné.
Nejde mi o hledání chyby, ale o fakt, že trasa, která máv mít cca 165 km byla nabízena podstatně delší a zajímalo mne, proč.
Věřím tomu, že ti, kdo mají problém k řešení najdou podstatu chyby a budou k tomu mít co říct ve smyslu, že příště pár stovek metrů uzavírky neprodlouží trasu o desítky km.

Díky všem. Z mé strany k tomuto vše, tema vyčerpáno.
VetchyKmet
Posts: 195
Has thanked: 2 times
Been thanked: 38 times
Send a message
VetchýKmet
Hodonín

Post by VetchyKmet
Dá se v dohledné době očekávat nějaké řešení?
Dnes jsem čistě ze zvědavosti vyzkoušel různé navigace krabičkové i online a pouze Waze naviguje takto nesmyslně.
Nejlepší trasu nabídly mapy strýčka Google.
Druhou vhodnou trasu nabídl stařičký TomTom a mapy.cz jsou také použitelné.
Waze se dá použít podmíněně s tím, že zadám kdekoli u Olomouce průjezdný bod. Pokud ne, nabízí přílišné prodloužení trasy po nesmyslné objížďce.
Pokud by tento stav, kdy by Waze kvůli uzavírce pár stovek metrů měla nabízet při delších trasách objížďky desítky km byl normálem, pak je to velký problém.
Uživatel totiž neví při plánování trasy, že uzavřený úsek je krátký a při logice jedu podle navigace si zbytečně zajede.
Při jízdě jedu podle sebe a nechám si od navigace poradit se úplně stírá největší výhoda Waze - online zprávy o uzavírkách, nehodách a omezeních.
VetchyKmet
Posts: 195
Has thanked: 2 times
Been thanked: 38 times
Send a message
VetchýKmet
Hodonín

Post by VetchyKmet
Níže diskutovana Olomouc, dnes Waze nabízí normální trasu Hodonín Přerov, Olomouc Šternberk, Bruntál. Nevím, jestli je to důsledek skončení uzavírky ul. Hodolanske nebo přenastavení priority objízdné trasy. Každopádně díky.
VetchyKmet
Posts: 195
Has thanked: 2 times
Been thanked: 38 times
Send a message
VetchýKmet
Hodonín