Get a sneak peek at whats next for Permanent Hazards on our April 7th Office Hours!

Post Reply

Kutak za početnička pitanja :D

Post by HamziBeg
Nešto me interesuje oko "prijava" putem Waze-a...
Koliko dugo je vidljiva prijava na mapi? Recimo prijava da se na nekoj lokaciji nalazi policija.

Šta znači onaj "like" (upvote, thumbs up... ili šta več)?
HamziBeg
Posts: 19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

POSTER_ID:17506288

1

Send a message

Post by CreekOfJohn
Dobra tema!

Obično te prijave ostanu oko 30 minuta, ako ih niko više ne potvrdi. Ako budu potvrđene (thumbs up), onda ostaju dok, ili 30 minuta ne prođe bez potvrde, ili ih dovoljno drugih vozača ne ukine (ona druga prekrižena ikona, pored thumbs up).

Takođe svi glasovi nemaju istu težinu. Aplikacija "pamti" ako neko postavlja upozorenja koja se ispostave netačna (drugi vozače ih uklone), i onda tim vozačima ne "vjeruje" kao nekome čije prijave su redovno potvrđene.
CreekOfJohn
Coordinators
Coordinators
Posts: 205
Answers: 1
Has thanked: 195 times
Been thanked: 58 times
Send a message

Post by CreekOfJohn
HamziBeg wrote:Ko je ili šta je korisnik "TrafficNav", i odakle povlači informacije?
Možemo li uticati na to koje informacije će objaviti?
Možeš li mi pokazati gdje vidiš tog korisnika? TrafficNav je bot koji automatski importuje podatke iz drugih izvora (npr. Google Maps). Ako ima neka netačna prijava, postavi link ovdje i pokušaćemo ukloniti.
CreekOfJohn
Coordinators
Coordinators
Posts: 205
Answers: 1
Has thanked: 195 times
Been thanked: 58 times
Send a message

Post by CreekOfJohn
Nisam nigdje nasao zvanicno objasnjenje, ali se preko ovog racuna ubacuju informacije iz drugih izvora. Nekad su to i feedovi zvanicnih saobracajnih institucija, kao i lokalna partnerstva sa Waze-om (obicno gradovi dijele svoje ptometne informacije sa Waze-om, a Waze dijeli svoje informacije o brzinama i real-time zastojima sa nadleznim institucijama u gradovima).

Ne znam koji izvori se koriste u HR, ali ovo jos nisam vidio kod nas.
CreekOfJohn
Coordinators
Coordinators
Posts: 205
Answers: 1
Has thanked: 195 times
Been thanked: 58 times
Send a message

Post by CreekOfJohn
Pogledaj ove upute, koje koristimo kao osnovu, posto nemamo svoje:

https://wazeopedia.waze.com/wiki/USA/Places

Za razliku od ovih uputa, mi mapiramo malo vise, dok ne utvrdimo sta je optimalno. Ako mislis da treba crtati nesto sto gore nije preporuceno, mozemo ovdje prodiskutovati, pa da svi slijedimo iste standarde.

U principu se mapiraju samo objekti koji pomazu u navigaciji i orijentaciji. To su markantni objekti, koji se vide iz auta i sluze da se vozac orijentise u prostoru, npr. benzinska stanica. Kuce se ne crtaju, posto je mnogo lakse kucne brojeve odrzavati u sklopu ulice, a i nemamo dovoljno editora da nacrtamo sve kuce.

Jedna vrlo bitna razlika izmedju Google Mape i Waze Mape je ta da je cilj GM da vjerodostojno preslika sve sto postoji, dok je cilj Waze mape da pruzi najbolju glasovnu i vizuelnu navigaciju do nekog zeljenog cilja. Zato se u Waze-u komplikovane raskrsnice crtaju pojednostavljene, ne crtaju se objetki koji se ne vide iz auta, itd. Zato Waze mapa izgleda "prazno" i samo pokazuje puteve, jer bi vecina tih objekata bila nebitna za navigaciju.

Nadam se da ti ovo malo docarava sta se crta, a sta ne.
CreekOfJohn
Coordinators
Coordinators
Posts: 205
Answers: 1
Has thanked: 195 times
Been thanked: 58 times
Send a message

Post by CreekOfJohn
HamziBeg wrote:
HamziBeg wrote:Ucrtavanje parking mjesta?
Šta ima smisla ucrtavati? Više, manje?
Hmmm, sva parking mjesta koja sam nedavno ucrtao su nestala, a ostali su neki drugi objekti. Šta se dešava?
Ne znam. Ja jos uvijek vidim parkinge koje si postavio po Vogosci, na primjer. Da ti nije mozda iskljucen layer "Parking Lots" pod stavkom "Places"?
CreekOfJohn
Coordinators
Coordinators
Posts: 205
Answers: 1
Has thanked: 195 times
Been thanked: 58 times
Send a message

Post by HamziBeg
Ko je ili šta je korisnik "TrafficNav", i odakle povlači informacije?
Možemo li uticati na to koje informacije će objaviti?
HamziBeg
Posts: 19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times
Send a message

Post by HamziBeg
CreekOfJohn wrote:
HamziBeg wrote:Ko je ili šta je korisnik "TrafficNav", i odakle povlači informacije?
Možemo li uticati na to koje informacije će objaviti?
Možeš li mi pokazati gdje vidiš tog korisnika? TrafficNav je bot koji automatski importuje podatke iz drugih izvora (npr. Google Maps). Ako ima neka netačna prijava, postavi link ovdje i pokušaćemo ukloniti.
Nije u BiH, u Hrvatskoj na A1 autoputu.

https://www.waze.com/livemap?zoom=14&la ... n=17.37685
https://www.waze.com/livemap?zoom=14&la ... n=17.48981

Ima li igdje objašnjenje kako radi TrafficNav?
HamziBeg
Posts: 19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times
Send a message

Post by HamziBeg
Crtati ili ne crtati objekte?
Šta je preporuka. vidim dosta objekata je označeno kao "point" a ne kao "area", navigacija djeluje nekako prazno samo putevi.

Ja bih da crtam čak i kuće, ali imam problema sa brojevima. Kad dodajem brojeve objekta preko alata za brojeve ulica, onda mogu unijeti alfanumeričke vrijednosti (recimo 33A i 33B) a kad ucrtam objekat u dodjelim mu broj, dozvoljava samo numeričke vrijednosti (recimo 33).
HamziBeg
Posts: 19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times
Send a message

Post by HamziBeg
Ucrtavanje parking mjesta?
Šta ima smisla ucrtavati? Više, manje?
HamziBeg
Posts: 19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times
Send a message