Post Reply

Povečati broj Waze korisnika u Bosni i Hercegovini

Post by HamziBeg
Razmišljao sam o (mogućim razlozima) zašto Waze i nije toliko popularan u BiH, i zašto je mal broj korisnika. Pokrećem temu kao neku otvorenu listu problema/riješenja, ideja kako popularizirati Waze u Bosni i Hercegovini.

Jučer sam imao i prvi "okršaj" sa adminom Viber grupe Radari i Patrole u BiH. Pa ću kopirati nekoliko komentara...

"Molim te ovu grupu za radare i patrole sam prije svega napravio za kolege komercijalu vozace i unapredjivace haman svi imamo konstantno internet preko sluzbenih mob.nama nije problem napisati murija tu i tu i radar tu i tu zamolio bi vas da prestanete nuditi kojekakve aplikacije nismo mi informaticki nepismeni al nemamo vremena za te stvari jer smo konstantno za volanom!
Lp

***
Ok al aplikacija ne radi u Istocnoj Bosni gdje imaju po dva radara u razmaku od 1 kilometra dali me razumijes :)

Ja juce idem iz IB od Ustiprace do Rogatice 3 patrole i dvije radarske kontrole u razmaku 1 kilometra e to je nama problem brate moj a hvala Bogu svi zurimo hahahaha"


1. Učiniti da prijave u BiH regiji traju duže.
Ako je glavni adut Waze-a real-time informacije o stanju na putevima - onda se očekuje da program vrvi korisnim informacijama. Regija Bosne gotovo da nema nikakvih informacija, tu i tamo pokoji zatvoreni put i to je to.

Trideset minuta je kao treptaj oka, prijava prebrzo nestane da bi uopšte bila primijećena ili od bilo kakve koristi za ionako rijetku populaciju Wazer-a. I mislim da to generalno negativno utiče na početnike.

- jedni su odbijeni jer nema dovoljno korisnih informacija (pogotovo prijave policijskih kontrola)
- drugi su odbijeni jer njihove prijave nestaju brzo pa se gubi osječaj da ićemu korisno doprinose


Ne znam da li šampioni za našu regiju mogu učiniti nešto po tom pitanju? Tražiti od Waze-a iznimku za našu regiju? Da se produži trajanje prijave na (recimo):
- 2h policija, saobraćajna nezgoda, zastoj/gužva
- 6h radovi na putu i srodne prijave
- 24h map chat (nije možda bitno ali...)

Razumijem kako je sistem zamišljen, i da produživanjem pstoji velika vjerovatnoća da pojedine prijave neće biti tačne (jer predugo stoje). Ali ohrabrit ćemo korisnike da koriste program i da prijavljuju probleme, možda čak podstaknemo i interakciju putem komentara...

Kasnije, kad poraste broj korisnika i kad učestaju prijave, možemo skratiti ova vremena bilo postepeno prema normali, bilo da odmah vratimo u normalno stanje.

2. Snimiti VLOG o Waze-u na našem jeziku.
Imam zamisao napraviti VLOG serial o Waze-u, gdje bi funkcije programa bile demonstrirane, pojašnjene benificije za vozače i joše neke stvari...

3. Waze program za razmjenu informacija o stanju i sigurnosti na cestama
Waze kao navigacija kaska za Google Maps, HERE WeGo, Garmin... pa to ni ne treba isticati kao adut.

4. Raditi na tome da se naprave timovi/grupe
Pojedine radio stanice imaju brojeve telefona na koje se može prijaviti stanje na putu, probati im se obratiti vezano za korištenje Waze-a? Koliko sam shvatio čim članovi nekog tima prijave nešto preko Waze-a, admini grupe dobiju obavijest?

Dakle: Radio stanice, Automoto savezi i sl...

Šta mislite? Vaše ideje?
HamziBeg
Posts: 19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

POSTER_ID:17506288

1

Send a message

Post by CreekOfJohn
Ovo je validno razmišljanje i dobre ideje. Mislim da sad već imamo kritičnu masu uređivača, posebno u nekim regijama. Slažem se da je trenutno problem sa "kritičnom masom" vozača.

Ja ću pokušaću nešto skontati u vezi ovih ideja, pa ću javiti čim budem imao više informacija.
CreekOfJohn
Coordinators
Coordinators
Posts: 205
Answers: 1
Has thanked: 197 times
Been thanked: 58 times
Send a message

Post by CreekOfJohn
dragstor wrote:Zdravooo :)
Evo me. Možete sastaviti konačnu listu sa trajanjem svih prijava, pa ću reagovati "iznad" da se to i primeni :)

Možete napraviti neki Google Sheet i dati mi permission za čitanje. Moj mail: dragstor @ gmail.com :)

Lep pozdrav!
Nikola
Pozdrav i tebi!

Vec smo poslali zahtjev i sad cekamo da se odradi. ;)

P.S. Provjeri email.
CreekOfJohn
Coordinators
Coordinators
Posts: 205
Answers: 1
Has thanked: 197 times
Been thanked: 58 times
Send a message

Post by dragstor
Zdravooo :)
Evo me. Možete sastaviti konačnu listu sa trajanjem svih prijava, pa ću reagovati "iznad" da se to i primeni :)

Možete napraviti neki Google Sheet i dati mi permission za čitanje. Moj mail: dragstor @ gmail.com :)

Lep pozdrav!
Nikola
dragstor
Coordinators
Coordinators
Posts: 514
Has thanked: 131 times
Been thanked: 73 times
Send a message
GC • Coordinator • Balkans CM • Translator • Beta Tester

Wazing with Nissan Qashqai 4x4 1.6DCi

Post by HamziBeg
HamziBeg wrote: 1. Učiniti da prijave u BiH regiji traju duže.(...)
Evo gledam prijave kod komšija nam i kolega u Beogradu, traju dosta duže. Mogu nam pomoći da isto postignemo za BiH.

http://i63.tinypic.com/mb1kwz.jpg
http://i66.tinypic.com/25pjvx2.jpg
http://i64.tinypic.com/1zm19as.jpg
HamziBeg
Posts: 19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times
Send a message

Post by p30pah
Meni je najveći problem kod Waze-a što prebrzo sprži bateriju, stalno zahtijeva internet konekciju i GPS signal kojih baš nema u svakom trenutku u našim vukojebinama a bogami i u urbanim sredinama. Pokušao sam i ja da u grupama na viberu podignem svijest o Waze-u ali bez velikog uspijeha - jednostavno ih to ne zanima, zašto - ne pitajte me, odgovor ne znam.
Šta znam, valja poraditi na povećanju broja korisnika, onda će i dojave biti tačnije, bez toga nema smisla pričati o bilo kakvom community-ju.
Navigacija na Waze-u je dovoljno dobra, čak sam primjetio da su mape najažurnije ali mana mu je što nema offline navigacije. Bez interneta i gpsa Here i Google maps će vas odvesti na destinaciju dok Waze neće ;)
p30pah
Posts: 1
Send a message