Tietoa reitityksen toiminnasta
Nyt on verifioitua tietoa pitkän matkan reitityksestä ja miten tietyyppi vaikuttaa siihen.
Erillinen pitkän matkan reititykseen dedikoitu serveri astuu kehiin, kun reitin pituus on yli 320km
Laskelmissaan käyttää reaaliaikaista liikennetilannetta tunnin päähän. Siitä eteenpäin ei huomioi.
Tiputtaa pois käytöstä reitin pituudesta johtuen:
10-15km: street saa rankasti sakkoa -> vältetään käyttöä viimeiseen asti
15-100km: +primary street sakotetaan
100-200km: +minor HW sakotetaan
200- km: algoritmi sakottaa kaikkia muita paitsi freeway-tyyppiä.
Samaa karsintaa tekee myös normaaliserveri, eli nämä vaikuttavat myös alle 320km reiteillä.
Servereistä vielä: Livemap käyttää eri reitityspalvelinta, kuin sovellus - eli ei ole ollenkaan tavatonta, että waze app tarjoaa erinäköistä reittiä, kuin livemap.
Oleellinen uusi asia, mitä opin Berliinissä champ-miitissä: Tien nimi on tärkeä tietyissä tapauksissa.
Reititin välttääkseen reittiä, jossa ajetaan tieltä rampille - ja sitten takaisin samalle tielle, tekee päätöksensä (onko tämä turha lenkki) katsomalla tien nimeä/numeroa. Jos se huomaa, että on antamassa reittiä, joka poistuu tieltä numero 5 ja sitten hetken kuluttua palaa takaisin samalle tielle... tiputtaa ko reitin pois käytöstä ja yrittää muuta kautta.
Eli, jotta saadaan vältettyä turhia rampeilla käyntejä, tien numerointi pitää jatkua samana koko tien matkan.
Sitten saavutaan tapauksiin, jossa tie kulkee pätkän jollain muulla tiellä jatkuakseen myöhemmin samalla numerolla... Esimerkki tässä. Tie 638 kulkee pätkän 637:aa pitkin. Tässä on tapaus, minkä em algoritmi tulkitsee turhaksi lenkiksi ja voi aiheuttaa omituisuuksia tarjoaamansa reittiin.
Jotta tuossa tulisi järkevä reitti, tienumero 638 pitää saada kuljetettua mukana tuota 637:aa pitkin.
Tämä tehdään pistämällä Alternate Names-kenttään kaikki ne tienumerot, mitä ko pätkällä kulkee. Sieltä reititysalgoritmi osaa ne kaivaa ja tajuaa, että 638 jatkuu yhtenäisenä myös tuota 637:aa pitkin.
Huom! Numero pitää olla "yksin". Kauttaviivalla yhdistettyjä numeroita serveri ei tajua. Eli kaikki ko tienpätkää kulkevat reitit pitää näpytellä yksitellen Alternate Name kentiksi. Hyvä esimerkki on Vaajakosken moottoritie Jyväskylässä, mitä pitkin menee peräti 6 valtatietä. Kaikki ne pitää naputella erillisiksi nimiksi koko matkalta, missä ko tiet menee.
Olen näitä alkanut pikkuhiljaa täyttelemään. Tienumerot 1-98 tähän mennessä hoidettu kuntoon. Vielä paljon tarkistettavaa jäljellä.
PS: tämä koskee myös ramppeja JOS on hässäkkä, missä tie jatkuu useamman kuin yhden ramppisegmentin läpi. Eli pitkät ramppisysteemit pitää myös nimetä kantamaan tien numeroa mukanaan.
PS2: sellainenkin mauste tässä reitityksessä on, että waze käy aika-ajoin kysymässä reittiä uudestaan ja matkan edistyessä joku aikaisemmin näkymätön tie voikin muuttua näkyväksi ja tarjota nopeampaa reittiä. Siinä vaiheessa voi tarjottu reititys yhtäkkiä muuttua aivan erinäköiseksi, mitä aluksi tarjottiin.
Erillinen pitkän matkan reititykseen dedikoitu serveri astuu kehiin, kun reitin pituus on yli 320km
Laskelmissaan käyttää reaaliaikaista liikennetilannetta tunnin päähän. Siitä eteenpäin ei huomioi.
Tiputtaa pois käytöstä reitin pituudesta johtuen:
10-15km: street saa rankasti sakkoa -> vältetään käyttöä viimeiseen asti
15-100km: +primary street sakotetaan
100-200km: +minor HW sakotetaan
200- km: algoritmi sakottaa kaikkia muita paitsi freeway-tyyppiä.
Samaa karsintaa tekee myös normaaliserveri, eli nämä vaikuttavat myös alle 320km reiteillä.
Servereistä vielä: Livemap käyttää eri reitityspalvelinta, kuin sovellus - eli ei ole ollenkaan tavatonta, että waze app tarjoaa erinäköistä reittiä, kuin livemap.
Oleellinen uusi asia, mitä opin Berliinissä champ-miitissä: Tien nimi on tärkeä tietyissä tapauksissa.
Reititin välttääkseen reittiä, jossa ajetaan tieltä rampille - ja sitten takaisin samalle tielle, tekee päätöksensä (onko tämä turha lenkki) katsomalla tien nimeä/numeroa. Jos se huomaa, että on antamassa reittiä, joka poistuu tieltä numero 5 ja sitten hetken kuluttua palaa takaisin samalle tielle... tiputtaa ko reitin pois käytöstä ja yrittää muuta kautta.
Eli, jotta saadaan vältettyä turhia rampeilla käyntejä, tien numerointi pitää jatkua samana koko tien matkan.
Sitten saavutaan tapauksiin, jossa tie kulkee pätkän jollain muulla tiellä jatkuakseen myöhemmin samalla numerolla... Esimerkki tässä. Tie 638 kulkee pätkän 637:aa pitkin. Tässä on tapaus, minkä em algoritmi tulkitsee turhaksi lenkiksi ja voi aiheuttaa omituisuuksia tarjoaamansa reittiin.
Jotta tuossa tulisi järkevä reitti, tienumero 638 pitää saada kuljetettua mukana tuota 637:aa pitkin.
Tämä tehdään pistämällä Alternate Names-kenttään kaikki ne tienumerot, mitä ko pätkällä kulkee. Sieltä reititysalgoritmi osaa ne kaivaa ja tajuaa, että 638 jatkuu yhtenäisenä myös tuota 637:aa pitkin.
Huom! Numero pitää olla "yksin". Kauttaviivalla yhdistettyjä numeroita serveri ei tajua. Eli kaikki ko tienpätkää kulkevat reitit pitää näpytellä yksitellen Alternate Name kentiksi. Hyvä esimerkki on Vaajakosken moottoritie Jyväskylässä, mitä pitkin menee peräti 6 valtatietä. Kaikki ne pitää naputella erillisiksi nimiksi koko matkalta, missä ko tiet menee.
Olen näitä alkanut pikkuhiljaa täyttelemään. Tienumerot 1-98 tähän mennessä hoidettu kuntoon. Vielä paljon tarkistettavaa jäljellä.
PS: tämä koskee myös ramppeja JOS on hässäkkä, missä tie jatkuu useamman kuin yhden ramppisegmentin läpi. Eli pitkät ramppisysteemit pitää myös nimetä kantamaan tien numeroa mukanaan.
PS2: sellainenkin mauste tässä reitityksessä on, että waze käy aika-ajoin kysymässä reittiä uudestaan ja matkan edistyessä joku aikaisemmin näkymätön tie voikin muuttua näkyväksi ja tarjota nopeampaa reittiä. Siinä vaiheessa voi tarjottu reititys yhtäkkiä muuttua aivan erinäköiseksi, mitä aluksi tarjottiin.
Re: Tietoa reitityksen toiminnasta