Post Reply

Žilina - číslovanie

Post by
Ahojte,
púšťam sa do svojho rodného mesta.
Môžem vás poprosiť odblokovať, zatiaľ, toto?

https://www.waze.com/sk/editor?env=row& ... ,281327060

POSTER_ID:17914729

1

Send a message

Post by EfendiM9
Playzo88 wrote:Ahojte,
veľmi pekne vás chcem poprosiť o vytvorenie mestských častí v Žiline. A teda pridanie do kolónky mesto tieto:
- Žilina - Solinky - napr. na ulici Borová,
- Žilina - Vlčince - napr. na ulici Tulská,
- Žilina - Hliny - napr. na ulici Puškinova,
- Žilina - Závodie - napr. na ulic Školská

Ďakujem
Ahoj,
uvedené mestské časti (oficiálne je z toho zoznamu mestskou časťou len Závodie) nie sú v mape zámerne.
viď. Označovanie miest, obcí a ich častí
V prvom rade je potrebné, aby daná mestská časť bola označená dopravnou značkou IS 36c/d.
Je niektorá z týchto mestských častí takto označená?
EfendiM9
Posts: 1640
Answers: 1
Has thanked: 215 times
Been thanked: 313 times
Send a message
SK Country Coordinator, Local Champ, Waze Beta Tester

Post by EfendiM9
Zhodene na L2.

Tieto segmenty nemas dobre pripojene:
https://www.waze.com/sk/editor?env=row& ... ,396269926
EfendiM9
Posts: 1640
Answers: 1
Has thanked: 215 times
Been thanked: 313 times
Send a message
SK Country Coordinator, Local Champ, Waze Beta Tester

Post by EfendiM9
Segmenty som zamkol.

Note: pozor na vytváranie segmentov kratších ako 6m.
Je dobré sa vyhýbať vytváraniu takýchto krátkych segmentov, keďže tie môžu spôsobovať problém pri routingu:
https://www.waze.com/sk/editor?env=row& ... =396248711

Tiež by si mal dosledovať dokončenie číslovania ulíc. Mám na mysli konverziu RPP na HN a HN s X na korektné číslo.
EfendiM9
Posts: 1640
Answers: 1
Has thanked: 215 times
Been thanked: 313 times
Send a message
SK Country Coordinator, Local Champ, Waze Beta Tester

Post by EfendiM9
pripojene
EfendiM9
Posts: 1640
Answers: 1
Has thanked: 215 times
Been thanked: 313 times
Send a message
SK Country Coordinator, Local Champ, Waze Beta Tester

Post by EfendiM9
Pripojene a odomknute prve 3 ulice.
EfendiM9
Posts: 1640
Answers: 1
Has thanked: 215 times
Been thanked: 313 times
Send a message
SK Country Coordinator, Local Champ, Waze Beta Tester

Post by EfendiM9
odomknute
EfendiM9
Posts: 1640
Answers: 1
Has thanked: 215 times
Been thanked: 313 times
Send a message
SK Country Coordinator, Local Champ, Waze Beta Tester

Post by EfendiM9
Kraskova, Juraja Sklenára a prvá časť Alexandra Rudnaya prekontrolované a zamknuté.

Odomkol som druhú časť Alexandra Rudnaya.
Ďalej odomknuté Kvetná, Bezručova, Ladiverova.

Bajzova by mala byť odomknutá.
EfendiM9
Posts: 1640
Answers: 1
Has thanked: 215 times
Been thanked: 313 times
Send a message
SK Country Coordinator, Local Champ, Waze Beta Tester

Post by EfendiM9
Číslovanie OK.
X vymazané.
A. Rudanya som dočísloval.
Kvetnú, Bezručovu a Ladiverovu som zamkol.

K Bajzovej mám pár otázok.
Najprv si vylejem srdce nad úpravami geometrie. :)
Upravovaním geometrie si ma nepotešil (prečo si to vlastne robil? :?: ).
Just Bajzovovu som v sobotu prácne ladil :cry:.
Oranžovým geometria ako som ju nechal a modrým Tebou upravená geometria:
bajzova-posun1.jpg
(97.99 KiB) Downloaded 104 times
Nie že by som to nechal nejako dokonale upravené, ale tá Tvoja úprava mi nepríde ako vylepšenie.
Ten rozdiel tam nie je veľký (v princípe je to zanedbateľné ... ale práve preto nerozumiem prečo si to vôbec upravoval).
Viem, že pri práci s WME sa Ti môže zdať editovanie jednoduché ako vymaľovávanie maľovanky, ale nie je to tak.

Kde nájdeš informácie o tom ako editovať:
Základná stránka pre získavanie informácií: wazer.sk.
Wazopedia a CZ/SK fórum pre podrobnejšie študovanie pravidiel a návodov pre editovanie.
základné školenie editorov by Ti malo ukázať, že si tú geometriu neupravil dobre.

Moja rada: spomaľ.
Ak urobíš štvrtinu toho, čo robíš teraz, tak ešte stále to budeš robiť príliš rýchlo.
Aj keď dané miesto poznám veľmi dobre (napr. cesta okolo domu, kde bývam) a všetky pravidlá a spôsoby editácie mám v malíčku, tak si pred úpravou pozriem niekoľko zdrojov (StreetView, kataster, iné satelitné snímky, obecný GIS), aby som si overil, že je úprava potrebná a premyslím si ako to urobím.
Po editácii si to ešte prekontrolujem (aj 2-3 krát) a až potom idem editovať ďalej.

Tieto stĺpiky tam už na tom node nie sú?
EfendiM9
Posts: 1640
Answers: 1
Has thanked: 215 times
Been thanked: 313 times
Send a message
SK Country Coordinator, Local Champ, Waze Beta Tester

Post by EfendiM9
Je ťažké popísať postup na úpravu geometrie.
Vychádzať treba zo všetkých možných zdrojov a poznatkov a použiť "sedliacky rozum".
Problémom sú práve vedomosti o presnosti jednotlivých zdrojov.
Napríklad satelitné snímky sú veľmi zradné (s leteckými to je podobné).
Treba si uvedomiť, že snímky nie sú (v drtivej väčšine prípadov) robené zhora - ako by človek intuitívne očakával - ale "z boku". Ten uhol pod ktorým sú robené je niekedy väčší a niekedy menší ...
Navyše sú snímky počítačovo upravované (rôzne "naťahované" a retušované), aby do seba zapadli okraje snímok a aby približne sedeli orientačné body.
Je nutné sa zorientovať v danej oblasti a pochopiť ako tá ktorá snímka deformuje obraz.
Dávať pozor na miesta, kde sa snímky spájajú (ak to vôbec je človek schopný postrehnúť), keďže tam sú najrozsiahlejšie retuše a deformácie.
Každý editor sa v konečnom dôsledku viac, či menej riadi satelitnými snímkami, ale je dobré si stále pripomínať ich nepresnosť.
Stačí aktualizácia snímok a cesta je naraz aj desiatky metrov inde ...
Kedysi v editore chýbal satelitný podklad a robilo sa čisto podľa GPS stôp.
V princípe GPS stopy sú prioritnejšie ako satelitný podklad, keďže to je to podľa čoho navigácia určuje svoju polohu.
Ale aj GPS má nepresnosti ... veľa krát omnoho väčšie ako satelitný podklad.
Napríklad v zákrute budú GPS stopy zásadne "utekať" do stredu zákruty. Vysoké kopce a budovy výrazne obmedzujú presnosť GPS fixov, ktoré sú zobrazené vo WME. ďalej je to nadmorská výška, ktorá vie skresliť polohu (napríklad cesta v prudkom kopci, cesta pod kopcom a hneď vedľa cesta na kopci, cestné estakády, keď sú cesty nad sebou, ...). Nehovoriac o nepresnosti, resp. citlivosti jednotlivých GPS prijímačov, ktoré sú umiestnené v kovovej klietke auta ...
Kopec chýb v samotnom katastri a obecných GIS ani nemá zmysel komentovať.
Všetky tieto nepresné informácie je potrebné si nejako zhrnúť a odhadnúť kde približne leží pravda (teda cesta).
Z toho aj vyplýva, že každý editor to bude vidieť trošku ináč (resp. aj ty ak sa k mape vrátiš po pár mesiacoch, tak to budeš po sebe upravovať).

No a potom je potrebné chápať ako s dátami pracuje waze - čo sa časom mení, keďže aj oni menia svoje algoritmy ... takže neustále sledovať informácie od waze a komunity a prispôsobovať sa zmenám.
Napríklad je dobré vedieť, že jednotlivé segmenty sú spracovávané (čo vnáša do systému ďalšie nepresnosti) na niekoľko spôsobov - nejako pre zobrazenie v aplikácii, nejako inak pre použite algoritmom na vyhľadávanie cesty, a znova ináč pre zobrazenie v Live mape. Preto sa nie vždy kreslí mapa do úplných detailov aké sú v realite a je snaha veci zjednodušovať ... aj to sa ale mení so zvyšujúcimi sa nárokmi na presnosť, takže to, čo bolo dobré včera zjednodušiť (napríklad pre uľahčenie práce pre routing algoritmus alebo objem prenášaných dát) už dnes je nutné zakresliť presne podľa reality.
Preto je dobré sledovať fórum. Je dobré sa pýtať, ak narazím na niečo, čo je zakreslené ináč ako by som očakával alebo ak som si nie istý ako niečo zakresliť ...

Pri práci vo WME Ti značne môžu pomôcť skripty. Aj tam je ale dobré pochopiť ako ktorý skript pracuje, aby som nenarobil viac škody ako úžitku.
Skriptov je veľa s obrovským množstvom nastavení, takže si treba nájsť čo človeku vyhovuje.
Odporúčam: Waze Aerial Shifter, WME Magic, WME Fix UI, WME Toolbox, SK WMS Layers, WME Junction Angle info, ...
EfendiM9
Posts: 1640
Answers: 1
Has thanked: 215 times
Been thanked: 313 times
Send a message
SK Country Coordinator, Local Champ, Waze Beta Tester

Post by EfendiM9
Obchodna pripojena.

Edit: pripojil som aj Hviezdoslavovu, ale primarny nazov ulice som zmenil na "P. O. Hviezdoslava", tak ako to uvedene v katastri a na tabuli oznacujucej ulicu. Pomenovanie "Hviezdoslavova" som dal do altu.
EfendiM9
Posts: 1640
Answers: 1
Has thanked: 215 times
Been thanked: 313 times
Send a message
SK Country Coordinator, Local Champ, Waze Beta Tester