Post Reply

Drumuri Locked

Post by radool
Salutare tuturor,

am inceput si eu sa editez harti in zonele pe care le-am parcurs sau pe care le cunosc foarte bine.
Din pacate se pare ca desi editorul functioneaza destul de bine, atunci cand vreau sa ma leg cu o artera noua la un drum care e locked (sau pur si simplu sa o conectez, chiar daca nu e noua) nu imi salveaza modificarile.
Banuiesc ca e vorba de un feature, dar asta blocheaza foarte mult lucrurile, pana la punctul in care unele drumuri judetene sunt de-a dreptul intrerupte si evident GPS-ul nu gaseste ruta spre destinatie.

Cum se procedeaza in astfel de situatii? E ceva ce imi scapa? Exista o metoda de unlock sau overwrite? Trebuie contactati editorii initiali sau luat legatura cu Waze?

Am citit si forumul in ro dar nu am gasit mare lucru, cea mai detaliata discutie pare sa inceapa cu intrebarea de aici: http://www.waze.com/forum/viewtopic.php ... =40#p54623 dar nici acolo lucrurile nu-s clarificate.

Orice ajutor este apreciat.
Radool
radool
Posts: 5

POSTER_ID:8875164

1

Send a message

Post by addrian20
Eu am incercat sa nu folosesc "locked" decat in cazuri extreme si pentru ca a fost mentionata o locatie din CT, as prefera ca in zona mea sa ramana deblocate cat mai multe segmente. Spre exemplu sectoarele noi de autostrada trebuiesc aliniate dupa GPS Points, cand se vor actualiza. In oras sunt vreo doua cartiere la care strazile sunt editate doar patial pentru ca nu am nici o informatie despre sensurile unice si nu am drum p-acolo.

Nu e prima ocazie de editor "rogue". Am mai intalnit editari de amator pe care le-am modificat cu rabdare.

Giratoriul din Tuzla e acolo de cand s-a lansat Waze, dar nu l-am editat nici dupa raportatarea problemei deoarece nu vad nici o utilitate in prezenta lui pe harta, atat timp cat nu stiu cum sunt strazile acolo (la vest e o constructie noua, care nu e prezenta in imaginile de la bing).
addrian20
Posts: 142
Send a message
Area Manager for Constanta, Romania

Post by addrian20
Stiu cum functioneaza permisiunile. Sunt doua sisteme. Pe ala vechi, utilzatorii normali au 0 si AM au 2. Country manager au 3 si tot asa pana la 6 absolut. Pe cel nou, AM incep cu 4 si dupa un numar obscen de editari, 100k sau ceva de genul, ajungi la 5.

Cel pe care l-ai vazut cu (3) este un israelian care probabil si-a transferat permisiunile de pe alta infrastructura. Babanu zicea ca stie un utilizator de waze din Israel, deci poate e aceeasi persoana.

Eu nu am folosit si nu planuiesc inca sa folosesc functia de "locked" pentru a preveni editarile altora, ci doar pentru a preveni modificarile aduse de "sistem". Mi s-a intamplat sa schimbe cateva segmente din one-way in two-way.

Intre timp am mai gasit editari facute de parmaf, a adaugat majoritatea strazilor din Techirghiol si evident conectivitatea e aiurea. Incerc sa vad partea buna, denumirile strazilor arata foarte bine, cu str. si diacritice. Imi e foarte usor sa corectez legaturile si chiar prefer sa puna altcineva denumirile strazilor.

Edit: din pacate diacriticile sunt pe sistem vechi, cu cedila.
addrian20
Posts: 142
Send a message
Area Manager for Constanta, Romania

Post by addrian20
Cele pe care le-a folosit pramaf.
addrian20
Posts: 142
Send a message
Area Manager for Constanta, Romania

Post by addrian20
Revin cu un raspuns complet.

In principiu sunt de acord ca un drum intens folosit si complet editat sa fie incuiat. Mai mult, cred ca am putea incepe cu sensurile giratorii, ca acolo e chiar limpede problema.

Trebuie sa luam in vedere schimbarile aduse de ultima versiune a editorului: https://world.waze.com/forum/viewtopic.php?f=18&t=24087

Eu am ~19k editari, dar tu cred ca ai mai multe. Cand vei schimba rangul la 100k, nimeni nu va mai putea sa editeze in urma ta pe segmente locked, chiar si cu drepturi de AM.

Cat despre cazul specific parmaf, editarile lui s-au imbunatatit semnificativ.
addrian20
Posts: 142
Send a message
Area Manager for Constanta, Romania

Post by addrian20
Hai sa lamurim rangurile. Cele din semnatura sunt sistemul nou, pe sistemul nou toti AM au rang 4. Country Manager si cei cu peste 100k editari au rang 5 (e posibil ca rolurile sa coincida chiar, adica sa devii CM cand ajungi la 100k) si staff-ul waze are rang 6. Sub rangul 4 e neclar si oarecum neimportant.

In cadrul editorului, utilizatorii normali au 0, AM au 2, CM au 3, staff-ul are 6. Cifrele sunt mai putin importante, rolurile conteaza. Avem cateva roluri de baza: editor simplu, AM, AM cu peste 100k de editari, CM, Waze Staff.

Pana acum, oricine cu rolul minim de AM putea sa editeze un obiect incuiat. Acum trebuie sa aiba un rol cel putin la fel de sus ca ultimul editor.
addrian20
Posts: 142
Send a message
Area Manager for Constanta, Romania

Post by bzalex
Din pacate si eu ma confrunt cu aceeasi problema. Drumuri blocate. Desi am solicitat pe forum inca nu au fost deblocate. Poate ca ar trebuii sa ne constituim intr-o "miscare" si sa rugam staff-ul waze sa desfinteze/penalizeze conturile acelor utilizatori care blocheaza drumuri in mod inutil ...
bzalex
Posts: 64
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Send a message
Area manager for Braşov

Post by cuculea
Nu imi spune....e roberpb printre ei....zi ca am avut dreptate

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4 Beta
cuculea
Posts: 57
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by dani_el_01
Am raspuns eu intr-un topic dar uite si aici cum poti sa faci:

In editorul vechi (https://world.waze.com/cartouche_old), adaugi o jonctiune pe drumul blocat. Jonctiunea imparte drumul in doua segmente. Editezi fiecare segment (tot in editorul vechi) si debifezi casuta Locked apoi stergi jonctiunea adaugata mai devreme si astfel deblochezi portiunea respectiva de drum.
dani_el_01
Area Manager
Area Manager
Posts: 83
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by dulaustefan
Bună , sper sa nu fie cu suparare , am blocat level3(atat pot) intersectia respectiva pt ca am modificat permisiunile de 3 ori pana acum ...dar ele sunt puse DIN NOU toate pe verde. Cine a pus permisiunile gresit sunt editori cu rang mai mare ca și mine , dar așa(cu segmentelele blocate) poate iși vor da seama ca intersectia respectiva este corectă AȘA CUM ESTE LA MOMENTUL ACESTA. :twisted: . Nu dau nume dar nu ințeleg dacă ceva este BINE de ce este modificat ...prost numai de dragul modificării. Aceasta situație am mai intalnit-o pe bulevardele din oraș în mai multe locuri. :cry:
dulaustefan
Posts: 47
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time
Send a message