Post Reply

User requesting to remove the roundabout that the app is suggesting which is misleading and dangerous

Post by
Hi,
 We’ve received a map update request to Waze support and we’re posting here on the user’s behalf. The link to this post will be forwarded for the user to follow up. This is the user’s request:  [USer asking to remove the roundabout that the app is suggesting which is misleading and dangerous ][C5V5+P3 Bucharest; coordinates (44.4444000, 26.1577000)-Bucharest, Romania][request type -remove the wrong roundabout the app is suggesting]      https://screenshot.googleplex.com/9BcDg ... 6ceEoM.png Thanks, The Waze Support team
 

POSTER_ID:17984703

1

Send a message

Post by Inactive user -1634026387-
Hi @LostInMyMaps

I would really be surprised and would sincerely appreciate if your Romanian colleagues will help because even after providing them the evidence, they’re continuing to define the junctions based on the dictionary definition and not what is mentioned in the law!

This is the reason I turned to Waze Support for their help.
Inactive user -1634026387-
Posts: 7
Has thanked: 2 times
Send a message

Post by Inactive user -1634026387-
Buna seara,

Intersecția respectiva nu îndeplinește conditiile legale de a fi anuntata ca “sens giratoriu” de aplicația Waze. 
Daca vii de pe Aleea Dobrina si faci stanga pe Bulevardul Chisinau nu ai semn de cedeaza trecerea fata de cei ce-ti vin din dreapta, aplicatia anuntand intersectia ca fiind sens girotoriu poti fi indus in eroare crezand ca ai prioritate si poate fi periculos cu atat mai mult daca nu esti localnic si esti pentru prima data in acea intersectie. 

Aceeasi situatie este prezenta si la intersectia Strada Doamna Ghica cu Strada Heliade intre vii.

Am pus la dispoziție poze cu semnele premergătoare intersecției din care reiese ca nu este corect anunțată de Waze, explicatiile primite sunt hilare. 
Daca sensurile giratorii sunt definite in aplicatie doar pentru ca sunt giratie, de ce intersectia Piata Alba Iulia, intersectia Piata Universitatii si multe altele care au o movila in mijloc si in jurul careia se desfasoara circulatia rutiera nu sunt anuntate ca “sens giratoriu”? 

Multumesc anticipat!
 
 
 
Inactive user -1634026387-
Posts: 7
Has thanked: 2 times
Send a message

Post by Inactive user -1634026387-
Da, am înțeles de prima data ca tu definești sensul giratoriu conform dexonline si nu conform codului rutier unde trebuie sa fie semnalizat CA ATARE. Acum inteleg ca urmează si intersectiile menționate de mine sa fie anunțate de Waze ca sensuri giratorii desi nu sunt presemnalizate sau semnalizate CA ATARE, asta da calitate!

Explici si justifici editările tale in baza dexonline, daca e rotund si-n mijlocul intersecției Waze trebuie sa anunțe “sens giratoriu”, ceea ce este aberant!

Exista multe girații in trafic dar nu orice girație este si sens giratoriu!

Fara semnalizare (cercul albastru si cele 3 săgeți albe) sau presemnalizare (triunghiul alb cu marginile roșii si săgețile negre) de sens giratoriu orice girație este DOAR o girație!

Sunt de acord cu tine ca responsabilitatea este in totalitate a soferului dar daca putem ajuta, de ce nu am ajuta?

Acele balize au fost puse in ambele intersecții pentru a nu mai fi blocate prin pătrundere aiurea in intersecție (intersecția Doamna Ghica cu Heliade intre vii) si pentru a nu se mai parca/stationa si obstrucționa vizibilitatea in intersecție (intersecția de la Piata Delfinului), astfel creându-se cele doua girații si fluidizând traficul. Nici o treaba cu sensul giratoriu, nici presemnalizare si nici semnalizare CA ATARE!






 
 
Inactive user -1634026387-
Posts: 7
Has thanked: 2 times
Send a message

Post by Inactive user -1634026387-
Salutare SavoEr,

Denumirea unei intersecții dirijate “sens giratoriu” este semnalizată CA ATARE, prin semnele specifice unei astfel de intersecții, vezi comentariul meu de mai sus!

Dacă semnele NU EXISTA este o simpla intersecție dirijata NU sens giratoriu.

Dar inteleg logica, atunci cand denumești intersectiile folosind wikipedia sau dexonline si nu codul rutier! 

Nu v-am numit niciodată “idioti”, te rog mult nu o da pe “drumuri neasfaltate”! 

O zi buna!
Inactive user -1634026387-
Posts: 7
Has thanked: 2 times
Send a message

Post by Inactive user -1634026387-
Salut,

Chiar nu sunt blocat in nimic, cu părere de rău dar colegul tau, este blocat in dexonline si wikipedia inca din 2017, inca de atunci el citează aceste “surse oficiale”!

Eu vorbesc punctual despre doua intersecții anunțate greșit potrivit codului rutier român, de Waze ((nu exista presemnalizare sau semnalizare CA ATARE (asta ii place tot colegului tau) de sens giratoriu, asta cred ca putem fi cu toții de acord… semnele NU EXISTA!)), colegii tai vorbesc despre intersectiile de pe A2 si alte intersecții ce nu fac obiectul raportărilor mele!

Putem reveni, oare, la subiectul discuției?!
 
Inactive user -1634026387-
Posts: 7
Has thanked: 2 times
Send a message

Post by Inactive user -1634026387-
@SavoEr, nu ati adus nici un argument bazat pe o sursa oficial, legea, codul rutier!

Argumentele aduse au fost definițiile prezente si regăsite in dexonline si wikipedia. 

Sursa oficiala este legea română, mai exact Codul Rutier Român si potrivit Art. 57 OUG 195/2002 la aliniatul 4 este foarte clar menționat “În intersecţiile cu sens giratoriu, semnalizate ca atare, …”

In traducere: daca nu este semnalizat CA ATARE, NU ESTE sens giratoriu!

Da! Dacă citești definitiile din “sursele oficiale” citate de tine si colegul tau, aveți perfecta dreptate asupra modului cum aceste doua intersecții sunt anunțate. 

Mi se pare ironic ca responsabilitatea respectării indicatoarelor rutiere este pusa pe șofer in trafic (ceea ce este corect, de altfel) dar anunțarea intersecțiilor in aplicația Waze nu, nu se face in baza indicatoarelor rutiere, ci in baza definițiilor de pe wikipedia!

Multumesc si eu anticipat!
 
 
Inactive user -1634026387-
Posts: 7
Has thanked: 2 times
Send a message

Post by Inactive user -1634026387-
@SavoEr
Exact asta am spus si tot spun si eu exact ceea ce tu ai punctat foarte bine, ca editarea implicit anuntarea celor doua intersecții a fost facuta potrivit definiției mot à mot din dictionar si fara a se tine cont de codul rutier.

In codul rutier daca o intersectie “cu o movila-n mijloc” nu este presemnalizata si semnalizata corespunzator acea intersectie este o simpla intersectie cu ocolire prin dreapta unde se respecta ori semnele de circulatie (intersectie dirijata) ori regula de prioritate de dreapta (intersectie nedirijata) si nu o intersectie sens giratoriu.

Exista si prin alte locuri si meleaguri astfel de intersecții ba chiar cu mai multe intrări/ieșiri si din cauza limitărilor tehnice Waze anunțat doar “in 400 de metrii intra in intersecție si…” si atât, te uiți in ecran si acolo vezi ruta pe care trebuie s-o urmezi si ieșirea pe care trebuie sa o urmezi. nu s-a încercat reinventarea apei calde.

M-am lămurit! LOL!

Toate cele bune, băieți! Keep up the great work!

 
 
 
Inactive user -1634026387-
Posts: 7
Has thanked: 2 times
Send a message
Last edited by Inactive user -1634026387- on Wed Oct 06, 2021 11:11 am, edited 1 time in total.

Post by dacianova
@ALD26

Spune-mi te rog ce nemulțumire ai de spui că noi, editorii din România, punem userii în pericol?
Orice sesizare faci să știi că tot la noi ajunge. N-am văzut nicio postare de a ta pe forum legat de problema asta cu giratoriul.
Spune-mi te rog nemulțumirea ta.
 
dacianova
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 1147
Has thanked: 38 times
Been thanked: 289 times
Send a message

Post by dacianova
ALD26 wrote: Tue Oct 05, 2021 10:24 am Salutare SavoEr,

Denumirea unei intersecții dirijate “sens giratoriu” este semnalizată CA ATARE, prin semnele specifice unei astfel de intersecții, vezi comentariul meu de mai sus!

Dacă semnele NU EXISTA este o simpla intersecție dirijata NU sens giratoriu.

Dar inteleg logica, atunci cand denumești intersectiile folosind wikipedia sau dexonline si nu codul rutier! 

Nu v-am numit niciodată “idioti”, te rog mult nu o da pe “drumuri neasfaltate”! 

O zi buna!

 
Salut,

Ești blocat în ”CA ATARE”.
Eu am o întrebare pentru tine: în girațiile care nu au acel semn rotund cu cele 3 săgeți albe și care, după tine, sunt singurele sensuri giratorii valabile, cum vrei să-ți facă ghidarea Waze? Să zicem că într-o girație ai 5 artere care se intersectează în ea. Cum te va ghida vocal Waze în acea girație? Cum îți va spune să ieși din ea? La un sens giratoriu îți spune să ieși al a x-a ieșire. 
În girația ta cum te va ghida?
 
dacianova
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 1147
Has thanked: 38 times
Been thanked: 289 times
Send a message

Post by jm6087
@Wazecsforum

Should this have been posted here or should it be in the Romanian forum?
jm6087
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 9514
Answers: 21
Has thanked: 833 times
Been thanked: 2958 times
Send a message
Thanks,
John
US Global Champ