Post Reply

[GHID] Editarea și moderarea locurilor în Waze

Post by spookyx
Am început scrierea unui ghid de editare și moderare a locurilor, reguli de bază pe care toți editorii și utilizatorii trebuiesc să le respecte.

https://goo.gl/4YcBEL
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times

POSTER_ID:1067056

1

Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Speedy-Grey wrote:Salut,

unde pot cere modificarea unui loc din Waze? De ex, salonul de cosmetica la care merge sotia are locatia gresita, luata din Google Maps: https://www.google.com/maps/place/Crist ... d26.068478

Am incercat sa editez harta dar am plasat gresit punctul si vad ca nu mai pot interveni. Asadar, acesta ar trebui sters: ID: 17105340.170856795.14246720

L-am setat corect si doar acesta trebuie sa ramana: ID: 17105340.170856795.14246726

Multumesc!
Waze permite editarea/modificarea oricărui loc de către oricare editor. Dacă locul este blocat la un nivel peste cel al tău, va fi supus moderării de către un alt editor. De principiu ar trebui să poți face mai multe modificări care să fie trimise spre moderare.

Linkul din GM nu are ce căuta aici... ce să facem noi cu el.
Iar cât privește ID-ul locului, nu avem ce face cu el.

Te rog să furnizezi un permalink din editor. Google search: waze editor permalink.

Success!
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Dacă un loc este în interiorul unui Mall/Centru Comercial, se acceptă denumirea de genul: Inmedio - AFI Palace

Deci se acceptă utilizarea - pentru a separa/diferenția denumirea de altă denumire.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
BgdXYY - am modificat mesajul tău și l-am pus pe puncte.

Astfel:
1. o sugestie bună. o să adaug explicit și noaptea și privind calitatea și claritatea pozei.

2. deși nu am scris explcit, se subînțelege și am precizat în comentarii. o să adaug asta cu diacritice și caps-urile.

3. la denumiri NU PUNEM NICIODATĂ GHILIMELE. Am actualizat documentul dacă nu era clar. Am scris fără punctuație. NU PUNEM GHILIMELE la denumiri.

4. asta e cam evident. dacă nu apare explcit, o să adaug. Locurile private au doar nr imobil și stradă și sunt din start ca locuri private (casă particulară / locuință privată).. deci au doar NR, STRADA, ORAȘ și POZĂ. Atât.

5. poligonul - nu are sens să limităm în a desena poligoane cu detalii multe, dacă este cazul. chiar dacă acum nu sunt afișate foarte fin, poate într-un viitor waze le va afișa cu mult mai multe detalii și mult mai multe puncte de geometrie. să gândim și în viitor, zic.
dimensiunea minimă a unui loc este de 500 de mp pentru a fi vizibilă pe hartă, deși în trecut informația circula cum că ar fi vorba de 400 de mp. trebuie să testăm.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by Speedy-Grey
Salut,

unde pot cere modificarea unui loc din Waze? De ex, salonul de cosmetica la care merge sotia are locatia gresita, luata din Google Maps: https://www.google.com/maps/place/Crist ... d26.068478

Am incercat sa editez harta dar am plasat gresit punctul si vad ca nu mai pot interveni. Asadar, acesta ar trebui sters: ID: 17105340.170856795.14246720

L-am setat corect si doar acesta trebuie sa ramana: ID: 17105340.170856795.14246726

Multumesc!
Speedy-Grey
Posts: 1
Send a message

Post by SisuBeniamin
E normal, ca un administrator de zona, Micu75, să-mi șteargă locurile adăugate de mine, in momentul in care el ar trebui doar sa le aprobe si apoi sa le creeze ca fiind ale lui??? Nu se numește furt?
Mi-a mai lasat doar o parte din râul respectiv adăugat...., restul a creat el din nou...
E bun de pus parlamentar..., dacă pentru niște amărâte de puncte ...
Oricum nici nu stie despre ce este vorba, l-a vazut mai mare pe harta si i-a zis lac, dar este râu... Cred că ar trebui să aveți în atenție și acesată problemă, moralitatea celor care au control asupra hărții...

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Râul_Bărâcea
SisuBeniamin
Posts: 7
Send a message

Post by SavoEr
Salut, @AttilaBanga ,

Sigur. Doar să fie validă. Nu o locație fără adresă, detalii, și cu geometria poziționată eronat. Și dacă există deja, să nu fie o modificare care face mai mult rău decât bine. :)
 
SavoEr
Posts: 85
Has thanked: 30 times
Been thanked: 23 times
Send a message

Post by SavoEr
Bună ARoma13th,

Din câte observi, harta Waze și harta Google Maps sunt 2 lucruri total diferite. Avantajul (și aș adăuga și dezavantajul major, în multe situații) aplicației Waze este că apar la căutare și rezultatele din Google Maps. În multe situații, ele sunt poziționate anapoda.

Este ceva mai complicată situația aici.
1. POI: Am conectat „Postasului 24A” la poligonul din Waze. (Poți căuta așa și vei vedea că este în poziția corectă).
⚠️Te rog să elimini din istoricul de căutare această locație (Apare „🕓 Postasului 24A”) și să faci o căutare nouă. Așa se vor actualiza coordonatele corectate din Waze. Am denumit locația Bloc 24A, pentru a nu se confunda cu rezultatele tip adresă. Nu știu dacă are un „număr de proiectare” anume.
Screenshot_20220221-133619_Waze.jpg
(322.88 KiB) Downloaded 117 times
 2. HN (număr imobil): Harta se actualizează în aplicație la 1-2 zile de la modificarea în editor. În ceea ce privește afișarea segmentelor și a locațiilor tip arie. Dar, adresele sunt legate puțin altfel, și pot întârzia modificările. Așa că, ele pot apărea mai multe zile la căutare în poziția greșită, chiar dacă au fost corectate.
Poziția de acum din Waze - tip RPP (coincide cu locația): 
Screenshot_20220221-134137_Waze.jpg
(402.23 KiB) Downloaded 124 times
3. Locație din Google Maps cu nume de adresă. Am conectat la poziția corectă din Waze.
Screenshot_20220221-133833_Waze.jpg
(423.61 KiB) Downloaded 124 times
 În rest. Pe harta Waze sunt adăugate în poziția corectă toate locațiile specificate. Sunt legate și rezultatele GM poziționate decalat.
Am mai adăugat și Dr. Max acum. Poți face și tu asta din editor sau din aplicație. Dacă nu ai mai adăugat locații, acestea vor fi moderate de un editor voluntar.  :D
 
Toate bune!
 
 
 
 
 
 
 
 
SavoEr
Posts: 85
Has thanked: 30 times
Been thanked: 23 times
Send a message
Last edited by SavoEr on Wed Feb 23, 2022 11:02 am, edited 1 time in total.

Post by SavoEr
Bună ARoma13th,

Nu pot vedea atașamentul. Nu s-a încărcat corect.

Este vorba de clădirea mai mare de lângă „Shine Residence 1” cu adresa Drumul Gura Siriului 65A? Văd că există un POI (punct de interes) adăugat eronat pe harta Google Maps. https://www.google.com/maps/place/Posta ... 26.1865131 L-am conectat în poziția pe care am descris-o mai sus. Aștept o confirmare.

Am șters 24A poziționat greșit și pe harta Waze.

 
 
 
 
 
 
 
 
SavoEr
Posts: 85
Has thanked: 30 times
Been thanked: 23 times
Send a message

Post by SavoEr
Bună,

Am modificat.

În situația de față ar fi putut modifica pe harta Waze numai un editor minim L2 (pentru legarea locațiilor din Waze cu cele adăugate pe harta Google Maps).

Dacă exista doar pe harta Waze, puteai intra în https://www.waze.com/ro/editor și să ștergi locația (cu tasta delete, pur și simplu). Ștergerea locației din harta Waze este aprobată de un editor dacă există destule indicii că aceasta nu mai există (cum este descrierea din această postare).
Alternativ, puteai sesiza că locația respectivă s-a mutat din aplicația de pe telefon. Când selectezi locația apare un buton cu 3 puncte. La locațiile din Waze ai opțiunile suplimentare de „Editare” și „Raportează o problemă”, care sunt în plus față de opțiunile afișate la căutare din harta Maps).
La fel, puteai raporta o problemă de hartă și să scrii toate aceste detalii (din aplicație sau https://www.waze.com/ro/live-map ).

Acum am verificat și modificat mai multe lucruri. În primul rând, am actualizat drumurile din incinta și din jurul fabricii/sediului. Am adăugat numele Automatica (și alternativ Automatica SA) la locația nedenumită, deja existentă pe harta Waze. Numele locației va apărea doar după aproximativ 2 zile în aplicație. Dacă mai sunt ceva detalii care mi-au scăpat cu drumurile, te rog să-mi spui.

Pe partea de căutare, modificarea deja se poate vedea în aplicație în poziția corectă. Am legat în Waze locațiile din Google Maps:
-„Automatica SA - Sediu” - poziționat corect.
-„Automatica SA - Fabrica” - poziționat corect.
-„Automatica” - poziția veche, acum existentă doar în Google Maps. Poți face și acolo sesizare pentru eliminarea locației. În Waze și acest rezultat va trimite către locația corectă după 2 zile. Dacă era adăugată, deja, Automatica în poziția corectă pe harta Waze, modificarea s-ar fi observat instant.

Pentru a primi noile coordonate ale Automatica, va trebui să ștergi orice fel de rezultat istoric din telefon și să cauți, din nou, Automatica. Apoi, rutele vor naviga către locația din Otopeni.

Am scris acest mesaj mai lung cu gândul că, pe acest forum, detaliile de mai sus vor fi de ajutor pentru mai multă lume.

Dacă mai pot ajuta cu ceva, aștept un mesaj.
 
SavoEr
Posts: 85
Has thanked: 30 times
Been thanked: 23 times
Send a message