[ÎNCHIS - VEZI TOPIC NOU] Cereri deblocare/editare

Image

Moderators: Unholy, twist3r, spookyx

Re: Cereri deblocare/editare

Postby kostyka » Sat Nov 17, 2012 10:08 pm

Salutare. Rog deblocare DN7-E81 intre Brezoi si Sibiu sau sa se ocupe cineva cu denumirea localitatilor. Sunt tichete salvate cu in= inseamna ca incepe sau ies=iesire dintr-o localitate. Directia de mers a fost spre SB. Doar vreo 2 indicatoare cred ca am scapat nesalvate.
Area Manager to Râmnicu Vâlcea.
Waze on Samsung Galaxy S4 on DIGI
Android 4.4.2
kostyka

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Postby vectra96 » Sun Nov 18, 2012 2:31 pm

@ kostyka
Salut, am deblocat prima parte, dar am impresia ca acolo avem o frumusete de "ghost segment", car ar fi bine sa fie sters inainte de a face editari. Am sa mai verific deseara.
Blocheaza inapoi la nivel 3, eu nu mai blochez pe 4.
Waze on Windows Mobile
vectra96

Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Postby vectra96 » Mon Nov 19, 2012 7:47 pm

@kostyka

Salut, am cerut stergerea unui segment fantoma intre Brezoi si Vestem lung de vreo 51km. Intr-o zi doua va fi sters si te poti apuca de lucru. Sper ca tot traseul este acoperit de segmente bune si nu se va intrerupe ruta.
Waze on Windows Mobile
vectra96

Postby spookyx » Tue Nov 20, 2012 11:04 am

Recent am umblat si eu pe zona aia si stiu ca am trimis deja cererea de eliminare a segmentului fantoma. Ma refer la segmentul DN7 - E81. Eu am vrut sa creez mai multe localitati in zona Cainenii Mari. Acum ca m-am uitat din nou, nu vad acel segment fantoma, dar poate imi scapa. Un permalink se poate? Eu acolo in zona am adaugat un DN7D. Partial bombardat, iar pana in apropierea de curtea de Arges nu este asfaltat, e chiar drum de offroad.

Ca tot vorbim de segmente fantoma, exista un segment fantoma de 36 km, DN67C (transalpina), pe care l-am trimis catre stergere. Am primit confirmarea faptului ca a fost sters, dar se pare ca nu a disparut de pe harta. Am retrimis cererea de stergere a lui.

PS: Pentru a tine o evidenta mai buna in ceea ce priveste stergerea segmentelor fantoma, va recomand sa puneti in subiectul cererii pe care o trimiteti si numele drumului ex: DN67C - 36km.
Asa stiu despre ce e vorba, pentru ca, atunci cand primesc raspuns de la staff-ul Waze, in reply nu apare permalinkul.

PPS: Atentie, editorul nu va fi disponibil azi/maine.

INTL editor - Scheduled downtime today

In order to deploy the new tiles infrastracture to the editor, the editor will be down for about 24 hours starting from later on today. We will inform about the accurate hour as soon as we can.

Thanks,

Infrastracture Team
Country & Community Manager România

Comunitate pe Facebook: Waze Romania Grup Discuții www.Waze.RO

Resurse: Forum RO Ghid Editare Hărți Waze Map Editor Wiki

ImageImageImage
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Has thanked: 57 times
Been thanked: 319 times

Postby kostyka » Tue Nov 20, 2012 11:21 am

Am terminat acest tronson de editat acum o ora. Intradevar a fost nevoie sa dispara acel tronson inainte de a putea edita.
Android 4.4.2
kostyka

Postby spookyx » Tue Nov 20, 2012 3:55 pm

Iata si de ce editorul nu funcționează timp de 24 de ore :
In order to deploy the new tiles infrastructure to the editor, the editor will be down for about 24 hours starting from later on today.

This should clear the ghost segments, if not please contact us again.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2
Country & Community Manager România

Comunitate pe Facebook: Waze Romania Grup Discuții www.Waze.RO

Resurse: Forum RO Ghid Editare Hărți Waze Map Editor Wiki

ImageImageImage
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Has thanked: 57 times
Been thanked: 319 times

Postby kostyka » Tue Nov 20, 2012 4:40 pm

Pe DN7-E81 in localitatea Talmaciu aproape de SB la intersectia cu DJ105G este nevoie de levell4 pentru conectarea nodului.
Unde se fac cererile de stergere a drumurilor fantoma? Am in intersectia DN7-E81 cu DN7A directia spre VL un asemenea drum care probabil este o prelungire a celui dintre Brezoi si Vestem. De ce pana nu se sterg nu am nici-un fel de permisiune de editare? Cum au aparut astfel de urme din moment ce odata erau perfect functionale?
Momentan nu pot pune premalink deoarece servarul e down.
Android 4.4.2
kostyka

Postby vectra96 » Tue Nov 20, 2012 11:40 pm

kostyka wrote:Unde se fac cererile de stergere a drumurilor fantoma?

Eu fac asa: ma duc in pagina waze unde sunt Livemap, MyDashboard, Comunniy, Support, etc, dau click pe support si-mi apare o pagina cu o casuta , ceva de genul "ask a question", scriu acolo "ghost segment" si se explica ce trebuie facut. Mai jos apare o iconita cu un pliculet, dau click pe ea si-mi completez toate campurile. Atentie, la subiectul mailului se completeaza automat "ghost segment" la care eu adaug "to delete", in campul de mesaj dau paste la permalink si trimit. Intotdeauna au sters si au confirmat pe mail. Nu stiu adresa de mail direct, ca ti-as fi dat-o.
Oricum, sper ca pe noua infrastructura sa dispara aceste ghosturi, asa cum am vazut in mesajul lui spookyx.
kostyka wrote:De ce pana nu se sterg nu am nici-un fel de permisiune de editare? Cum au aparut astfel de urme din moment ce odata erau perfect functionale?
Aceste fantome nu pot fi editate de nimeni. Singura solutie e sa le raportezi pentru stergere, ca mai sus. Habar nu am cum au aparut, e una dintre "inconsistentele" de sistem pe care waze urmeaza sa le corecteze cu ocazia trecerii pe noua infrastructura (sper). Nu stiu cum se face rutarea in aceste cazuri, practic de drumuri suprapuse, care dintre ele era luat in considerare, etc.. Parmaf a facut cateva observatii pe aici pe forumul romanesc cu privire la caracteristicile comune ale acestor segmente (retin ca unul dintre atribute este ca sunt lungi , de la 40 km in sus, am vazut pe alte forumuri ca sunt acele segmente care nu incap pe ecran la zoom minim, cred ca daca cauti pe forumuri vei gasi si alte date, poate chiar si cum au aparut)
Waze on Windows Mobile
vectra96

Postby vectra96 » Wed Nov 21, 2012 7:27 pm

parmaf wrote:Am găsit un crâmpei de DJ665 unde am hălăduit in august şi pe care nu mai pot să-l "innod", deoarece au trecut cele trei luni de permisiuni !Aşadar, vă rog să faceţi ce se cuvine !

Am rezolvat instant. :)
Waze on Windows Mobile
vectra96

Postby dacianova » Sun Nov 25, 2012 11:29 am

Buna,

Va rog sa-mi deblocati si mie segmentul acesta:
https://world.waze.com/editor/?zoom=7&l ... s=57676682

Multumesc
Country Manager Romania