Gatunamn utanför byar
I en annan tråd stod:
Lantmäteriverket, skattemyndigheterna och kommunerna ansvarar "tillsammans".
Det har givetvis lett till att läget skiljer sig åt från kommun till kommun.
I vissa kommuner har vägarna fått gatunamn mellan byarna, och ibland finns det till och med skyltar uppsatta med de här vägnamnen. Och då har fastigheterna givetvis postadresser med gatunamn och vägnummer även ute på landsbygden.
Den som använder appen för att söka efter en adress känner ibland till postorten, och kan ofta gissa. Men för dem som editerar är det svårare. Kommungränser är dock lättare att hitta.
Exempel: Ryetvägen, av Trafikverket känd som Länsväg 1065, mellan Önneköp i Hörby kommun och Huaröd i Kristianstads kommun. Länsvägsnumret används sällan, och är knappast känt av så många. Även om man givetvis kan fylla i det namnet vid editering av waze-kartan, så är den enda vinsten med det att gatunamnen från tätorterna inte skulle läsas upp av appen redan en mil bort.
Men att ange en city som "by, postort" utanför byar och tätorter kan knappast leda till något gott. Bara postort vore också illa. Och det vore kontraintuitivt med en regel att vägnamn som står på uppsatta vägnamnsskyltar inte skulle användas i waze. Det skulle bara leda till att många, liksom jag, misstolkar instruktionen i wikin, och omtolkar den till något som verkar vettigare.
Hur ska då dessa vägnamn kunna bli sökbara?
Eftersom kommunerna har ett medansvar, och eftersom Lantmäteriverket trots allt är en myndighet, så borde man kunna utgå från att i de fall vägar utanför tätorter tilldelas vägnamn, så är de unika åtminstone inom den kommunen. Istället för att smeta ut byarna så att de sträcker sig över åkrar och genom skogar till nästa by skulle en alternativ lösning kunna vara att "city" för vägar utanför byar och tätorter lämnas tom ifall inget vägnamn är angivet, men att "city" sättes till kommunens namn (exempel: "Kristiandstads kommun") ifall ett vägnamn är angivet.
Kommentarer?
Postadresser på landsbygden är ett snårigt kapitel.sverkernordlund wrote: När det gäller namngivningen så står det här:
City utanför tätort: By, Postort.
Street utanför tätort: Vägnamn, eller vanlig benämning på vägen.
Lägg inte in gatunumret i vägnamnet. I nya versionen av WME så går det nu att ange gatunummer för ett vägsegment. När segmentet är markerat klickar du på fliken "House numbers" till vänster.
Lantmäteriverket, skattemyndigheterna och kommunerna ansvarar "tillsammans".
Det har givetvis lett till att läget skiljer sig åt från kommun till kommun.
I vissa kommuner har vägarna fått gatunamn mellan byarna, och ibland finns det till och med skyltar uppsatta med de här vägnamnen. Och då har fastigheterna givetvis postadresser med gatunamn och vägnummer även ute på landsbygden.
Den som använder appen för att söka efter en adress känner ibland till postorten, och kan ofta gissa. Men för dem som editerar är det svårare. Kommungränser är dock lättare att hitta.
Exempel: Ryetvägen, av Trafikverket känd som Länsväg 1065, mellan Önneköp i Hörby kommun och Huaröd i Kristianstads kommun. Länsvägsnumret används sällan, och är knappast känt av så många. Även om man givetvis kan fylla i det namnet vid editering av waze-kartan, så är den enda vinsten med det att gatunamnen från tätorterna inte skulle läsas upp av appen redan en mil bort.
Men att ange en city som "by, postort" utanför byar och tätorter kan knappast leda till något gott. Bara postort vore också illa. Och det vore kontraintuitivt med en regel att vägnamn som står på uppsatta vägnamnsskyltar inte skulle användas i waze. Det skulle bara leda till att många, liksom jag, misstolkar instruktionen i wikin, och omtolkar den till något som verkar vettigare.
Hur ska då dessa vägnamn kunna bli sökbara?
Eftersom kommunerna har ett medansvar, och eftersom Lantmäteriverket trots allt är en myndighet, så borde man kunna utgå från att i de fall vägar utanför tätorter tilldelas vägnamn, så är de unika åtminstone inom den kommunen. Istället för att smeta ut byarna så att de sträcker sig över åkrar och genom skogar till nästa by skulle en alternativ lösning kunna vara att "city" för vägar utanför byar och tätorter lämnas tom ifall inget vägnamn är angivet, men att "city" sättes till kommunens namn (exempel: "Kristiandstads kommun") ifall ett vägnamn är angivet.
Kommentarer?
Re: Gatunamn utanför byar