Get a sneak peek at whats next for Permanent Hazards on our April 7th Office Hours!

Post Reply

Płatne drogi

Post by
Cześć, ostatnio w edytorze zauważyłem możliwość zaznaczenia opcji Toll Road. Czy są jakieś "odgórne" - w sensie od bardziej doświadczonych edytorów sugestie jakie drogi oznaczać jako płatne, chodzi mi o system ViaToll. Nie obejmuje wszystkich, ale np jadąc osobówką z przyczepą gdy masa zestawu przekroczy 3,5T opłata już obowiązuje. Niestety nie ma opcji zaznaczenia, że opłata jest pobierana tylko w niektórych przypadkach. Na razie nie zaznaczam nigdzie tej opcji, nie wiem w jaki sposób wpłynie ona na wyznaczenie trasy, a przy obecnym czasie wprowadzania zmian nie chcę zostawiać "błędu" na miesiąc...
Pozdrawiam Marcin

POSTER_ID:3340389

1

Send a message

Post by baranica
rlpl wrote: Czy ktoś w ogóle korzysta z opcji omijania płatnych dróg i zauważył jakiś problem poprzednio, albo może teraz? Czy kogoś waze kieruje na płatną drogę, chociaż miał ominąć, albo każe omijać jakiś fragment autostrady, chociaż jest bezpłatny?
Ostatnio jechałem z Katowic do Olesna i bardzo ładnie mi proponował albo przez A4 do Opola płatnie albo przez kawałek A4 potem A1 i Lubliniec bez opłat więc wg mnie jest ok.
baranica
Area Manager
Area Manager
Posts: 132
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times
Send a message

Post by bluepawel
Czy mamy 90% dróg płatnych zaznaczonych w edytorze? Bo jeśli tak, to może warto to im zgłosić, aby udostępnili funkcję omijania płatnych dróg dla Polski?
bluepawel
Posts: 9
Has thanked: 1 time
Send a message

Post by bluepawel
Może to przez przypadek? Bo oficjalnie chyba nigdy nie udostępnili nam tej funkcji.
bluepawel
Posts: 9
Has thanked: 1 time
Send a message

Post by deadeyye
Tak, nie ma wyboru dla kogo jest opłata, a dla kogo nie - dlatego jako płatne należy oznaczać tylko drogi, które są płatne dla wszystkich. W Polsce jest to kilka autostrad na razie, i tylko one powinny być oznaczone jako płatne.

Opcja wpłynie na wyznaczanie trasy tak, że jak dojdzie w kliencie opcja "bez dróg płatnych", to Waze ominie segmenty dróg, które są oznaczone jako płatne. Pozaznaczaj segmenty płatne dla każdego, bezpośrednio od bramek do najbliższego wjazdu po bramkach. W ten sposób Waze będzie mógł wyznaczać drogę z pominieciem opłat dla pojazdów osobowych. A ciężarowce i tak się chyba przyzwyczaiły już do złodziejskich opłat... =]
deadeyye
Posts: 129
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Send a message

Post by deadeyye
rlpl wrote:Nie tylko autostrady w Polsce są płatne: http://pl.wikipedia.org/wiki/Promy_śródlądowe_w_Polsce.
Good point :)
deadeyye
Posts: 129
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Send a message

Post by deadeyye
rlpl wrote:Ktoś ostatnio zaznaczył błędnie jako płatne niektóre fragmenty A4 od Gliwic do Katowic oraz z Chrzanowa do Jaworzna i z Jaworzna do Alwerni, już to poprawiłem.
Jesteś pewny że masz aktualne info? Teraz w edytorze jest tak jak było jakieś pół roku temu, ale w ostatnim changelogu automapy było coś o zmianach w obwodnicy Chrzanowa/Trzebinii (tym darmowym odcinku a4) więc może te zmiany były dobre? Na pewno remontowali same wiadukty nad A4, nie wiem czy coś z darmowymi zjazdami/wjazdami nie było też zmieniane.
Czy ktoś w ogóle korzysta z opcji omijania płatnych dróg i zauważył jakiś problem poprzednio, albo może teraz? Czy kogoś waze kieruje na płatną drogę, chociaż miał ominąć, albo każe omijać jakiś fragment autostrady, chociaż jest bezpłatny?
Jeśli trasa 79 Katowice-Kraków z uwzlędnieniem bezpłatnego odcinka A4 Chrzanów/Trzebinia się nie zmienia, to jest ok - po włączeniu bezpłatnych dróg prowadzi przez darmowy fragment A4, a oprócz tego przez 79.
Z innej beczki: według Wikipedii cały odcinek A4 od Kleszczowa do Gliwic jest bezpłatny: mimo, że wszędzie stoją bramki, to opłata wynosi 0 zł. Może by tak więc ten odcinek zaznaczyć jako bezpłatny? Czy ktoś może potwierdzić, że cały ten odcinek jest bezpłatny w obu kierunkach, to znaczy wjeżdżając i wyjeżdżając dowolną bramką nigdy nie płacimy? Ja jedynie mogę potwierdzić, że przejechanie przez bramki w Gliwice-Żernica od strony Katowic i zjazd zaraz za nimi na DK78 jest bezpłatny, ale przez wszystkie bramki przejeżdżał nie będę.
Tak, na 99% wszystkie przejazdy od węzła Kleszczów na wschód A4 są za darmo, tak samo przejazdy ze strony Katowic do węzła Kleszczów włącznie. Aczkolwiek wszystkimi bramkami też nie jechałem, więc proszę o potwierdzenie kogoś z Gliwic.

Poprawiłem tą część A4 do której miałem dostęp, ale część od Kleszczowa jeszcze trzeba wyłączyć z toll road.
deadeyye
Posts: 129
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Send a message

Post by deadeyye
wroSlaw wrote:
rlpl wrote:Bezpłatne jest tylko dla tych, którzy tylko objeżdżają Gliwice, czyli dla ruchu lokalnego, dla mieszkańców Gliwic
Patrząc na mapę to twierdzę że to jest zupełnie bez sensu. Przejazd A4 dla mieszkańców jest zupełnie bezsensowny i niewiele osób z niego korzysta. Podczas takiego objazdu robi się 2-4 raze dłuższą trasę niż przejazd przez miasto. Chyba na tym to polegało, że dali ludziom to czego rządali, ale nie wyprowadzili ruchu tranzytowego poza Gliwice.
Ma to sens dla ruchu wewnątrz województwa - ludzie z Gliwic jeżdzący do środka województwa (Katowice itd) i ludzie wracający z centrum do zachodnich Gliwic. Ruch wewnątrz aglomeracji jest olbrzymi i stąd potrzeba darmowych przejazdów. Dla ludzi mieszkających w zachodniej części Gliwic przejazd A4 do Katowic jest najlepszą trasą, i trasą która powinna być darmowa zgodnie z założeniem że autostrady wewnątrz miast są darmowe.

BTW autostrady do jazdy wewnąrz miast nie służą z założenia gddkia, choć to oczywiście głupie założenie.
deadeyye
Posts: 129
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Send a message

Post by deadeyye
wroSlaw wrote: Patrząc na mapę, zastanawiam się, kto będzie jechał przez węzeł Kleszczów jadąc w stronę Katowic? Czy nie powinno tu chodzić o wyprowadzenie ruchu poza Gliwice i nie "wpuszczanie" tranzytu do Gliwic? Żeby wjechać na autostradę trzeba nadrobić zbyt wiele drogi i lepiej przejechać przez miasto.
Nie rozumiem, czemu wszyscy mieliby wjeżdzać przez Kleszczów? W Gliwicach masz sporo wjazdów i zjazdów z autostrady, Kleszczów jest po prostu najbardziej wysuniętym na zachód darmowym (gdy się jedzie na wschód). Wiadomo, że każdy jedzie do tego wjazdu który jest mu najbliżej.
deadeyye
Posts: 129
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Send a message

Post by deadeyye
Dokładnie jak rlpl napisał. Autostradą jedziesz ze średnią prędkością 120km/h, miastem jedziesz ze średnią prędkością 20-40km/h (uwzlędniając światła, skrzyżowania itd). Nie rozumiem twojej rozkminy w ogóle, droga 44 prowadzi z centrum Gliwic, większość ludzi nie ciśnie się przez centrum jeśli może zjechać wcześniej na autostradę (chyba że mieszka w okolicach centrum to wtedy faktycznie tamta trasa jest najlepsza). Z północnego centrum Gliwic szybciej jest zjechać na 88-> a1 -> a4 niż przebijać się przez centrum na 44. Bramki owszem są upierdliwe i również jestem za tym, żeby nie było ich na tym darmowym odcinku - ale ich przejechanie zajmuje tyle co pokonanie jednego ruchliwego skrzyżowania ze światłami, więc to i tak lepsza opcja. Szczególnie że właśnie nikt z Gliwic jadący do Katowic za autostradę nie płaci.

Inna sprawa ze ktoś jadący z Wrocławia płaci za cały odcinek, to owszem jest głupie. Ale i tak ceny są znacznie mniejsze niż na "wspaniałej" a4 Kraków-Katowice
deadeyye
Posts: 129
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Send a message

Post by deadeyye
bluepawel wrote:Czy mamy 90% dróg płatnych zaznaczonych w edytorze? Bo jeśli tak, to może warto to im zgłosić, aby udostępnili funkcję omijania płatnych dróg dla Polski?
Ona już była - a teraz nie widzę, faktycznie ją wyłaczyli dla Polski? o_OOO
bo działała dobrze, co widać parę postów temu w tym temacie :)
deadeyye
Posts: 129
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Send a message