Post by adryanosss
Am permis intoarecerea tip U unde era posibil in acea intersectie si am adaugat si benzinaria care vad ca s-a evaporat de acolo (tin minte ca tot eu am pus-o acolo acum ceva timp).
adryanosss
Area Manager
Area Manager
Posts: 144
Has thanked: 16 times
Been thanked: 11 times
Send a message
Area manager Galați

Post by B-RAPid
Salutare Editori Waze,

Am observat ca editorul a adus cateva noutati utile de altfel, insa am observat ca in campul "Numarul Imobilului" sunt acceptate numai valori numerice. Cum procedam daca avem numerotari cu litere (ex. Nr 1A sau 1bis) sau intervale (ex. Nr 1-3)?
B-RAPid
Posts: 9
Been thanked: 3 times
Send a message

Post by babanu5
Salutare,

Cred ca in versiunea 3.0 nu mai exista optiunea de a adauga nr la cladiri sau cel putin nu o mai gasesc eu.

Alta chestiune, am o problema, in zona in care locuiesc vreau sa adaug un drum iar altul sa-l conectez la un bulevard si nu ma lasa, atasez niste poze. Cum ar trebuii sa procedez?

Multumesc
babanu5
Area Manager
Area Manager
Posts: 34
Has thanked: 1 time
Send a message
AM: București, Brăila, Ploiești, Fundulea
Waze on Samsung Galaxy S II GT-i9100 on Digi.Mobil

Post by babanu5
Am uitat poza :)

LE: vad ca nu ma lasa sa o atasez, are doar 280k
babanu5
Area Manager
Area Manager
Posts: 34
Has thanked: 1 time
Send a message
AM: București, Brăila, Ploiești, Fundulea
Waze on Samsung Galaxy S II GT-i9100 on Digi.Mobil

Post by babanu5
As vrea sa mai adaug si eu o chestie, tocmai am descoperit ca daca bifati casuta cu "locked" si ulterior cineva descopera o greseala nu poate umbla la acea sectiune sau conecta o alta strada cu cea blocata.

Nu reusesc sa atases poza cu exemplu clar, poate nu ma credeti.

Incercati la intersectia nicolae balcescu cu batistei, conform waze, nu se poate face dreapta si nici nu poti modifica findca casuta "locked" este bifata. Precizez ca am drepturi in zona respectiva pt ca am facut alte modificari.

Multumesc
babanu5
Area Manager
Area Manager
Posts: 34
Has thanked: 1 time
Send a message
Attachments
AM: București, Brăila, Ploiești, Fundulea
Waze on Samsung Galaxy S II GT-i9100 on Digi.Mobil

Post by babanu5
Multumesc pentru explicaţii.

La inter eu nu am făcut decât să şterg nişte joncţiuni, nimic mai mult. Nu am avut timp să repar tot pentru că acolo nu mai este valabil drumul care trece prin fata interului. Acolo e închis cu parcare separată numai pt inter şi restul pentru tnb.

Am trimis cerere pentru AM, nu ştiu în cât timp primesc răspuns.

Dacă tot ai făcut referire la tutorialul de pe wiki, pe care l-am citi, sunt străzi importante în bucureşti care nu trebuiau despărţite în doua sensuri şi totuşi s-a făcut, pot să întreb de ce?

Multumesc încă o dată şi o să mă străduiesc să nu fac greşeli
babanu5
Area Manager
Area Manager
Posts: 34
Has thanked: 1 time
Send a message
AM: București, Brăila, Ploiești, Fundulea
Waze on Samsung Galaxy S II GT-i9100 on Digi.Mobil

Post by bzalex
Ştiu că e ceva de genul: dacă unghiul dintr punctul de intrare şi cel de ieşire e multiplu de 90 de grade, atunci se folosesc indicaţii de gen stânga dreapta. In rest se foloseşte numarul ieşirii. Există o toleranţă la poziţionare da nu mai ştiu cât e.
bzalex
Posts: 64
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Send a message
Area manager for Braşov

Post by ciprian-coman
Salut,
Am instalat ieri seara Waze pe Android si mi-am facut cont. Azi pe la 14-15 am facut un drum Ploiesti - Bucuresti, dar inca nu apare nimic in interfata pentru editarea hartii. Cat timp dureaza pana se actualizeaza datele?
ciprian-coman
Area Manager
Area Manager
Posts: 123
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times
Send a message

Post by ciprian-coman
Foarta buna initiativa. Cateva critici, sper eu constructive:
  1. "folosiți Google Maps să căutați după denumirea unei localități și vedeți de câte ori apare în România" - Google are mari probleme, cel putin in Romania, pe partea de unitati administrative si localitati. Sunt lipsuri, pozitionari gresite, granite imprecise la judete. O sursa mai buna cu toate localitatile este baza de date publica de la institutul de statistica, SIRUTA.
  2. "Există mai multe tipuri de tastatură, format și caractere: cel vechi (ieșit din uz și cel nou)." - merita o documentare mai buna si prezentarea informatiilor corecte. Se paote prelua din articolul scris de mine.
  3. "denumirea corespunzătoare, astfel: Pasajul Unirea, București" - din cate stiu eu denumirea corecta este Pasajul Unirii
  4. "Să treceți asta la oraș cum am mai văzut și s-au creat întinderi" - lipseste un 'nu'
  5. "răspândite situații este a ceea în care ne întrebăm dacă" - aceea legat
  6. "E foarte posibil ca pe indiferent de direcția de" - 'pe' in plus; de altfel tot acel subiect cu Seg4 Seg7 nu mi se pare clar explicat. Am citit mult si am ramas confuz. Cred ca ar fi mai bine sa ramana doar exemplul cu Splaiul.
  7. documentul este lung si s-ar putea sa sperie editorii noi. La o revizie cred ca se mai pot elimina unele repetari sau elemente de importanta mai scazuta.
ciprian-coman
Area Manager
Area Manager
Posts: 123
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times
Send a message

Post by ciprian-coman
Baza de date SIRUTA e publica la ei pe site in format mdb. Cred ca e mai usor de folosit o varianta in spreadsheet asa ca va dau link la documentul convertit de mine, actualizat cu datele din 2013: https://dl.dropboxusercontent.com/u/200 ... CRITIC.xls Am incercat sa-l atasez pe forum dar nu-mi da voie xls.
ciprian-coman
Area Manager
Area Manager
Posts: 123
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times
Send a message