Län ska inte vara angivet på kartan i Waze. Om du ser det står t ex Dalarna någonstans beror det på "smudge city". Det uppstår när någon skriver något annat än postortens namn i fältet "city" vid redigering av kartan. Tyvärr uppdateras kartans city-lager inte så ofta som önskvärt. Troligen försvinner felet i nästa uppdatering.
Tack för att du uppmärksammar fel på kartan!
Edit: Jag så nu att zonkt svarade några minuter innan jag klickade iväg kommentaren. Det gäller att vara snabb på Waze
Det där med Dalarna är någon/några som redigerat lite galet. Dalarna kunde man hitta lite varstans i landet för bara någon vecka sedan. Det mesta ska vara städat nu, men det kartlager som innehåller "Dalarna" i klienten uppdateras inte så ofta, så det kan ligga kvar ett bra tag. Enkelt uttryckt..
Man kan se i editorn vilka Area Managers som finns för olika områden. Vissa områden saknar helt någon dedicerad AM och redigeringen blir spretig och inte alltid enligt gällande praxis, milt sagt
Re: Länskartor