Konstig skarv av satellitbilder
Där jag bor är det rätt svårt att redigera gator.. Det går en märklig skarv där det är en nord-sydlig drop på någon km eller två rakt igenom kartan.
Då det är ganska bebyggt och bara ca 5-6km från Gävle undrar jag om det är något som blivit fel. Längre bort, alltså efter skarven, ser satellitbilden rätt bra ut igen.
Jag förstår att Waze inte kan köpa in nyuppdaterade högupplösta kartor för alla områden, men undrar om det just här blivit något fel vid implementeringen.
Permalink till området: https://world.waze.com/editor/?lon=17.0 ... 6,98475075
Då det är ganska bebyggt och bara ca 5-6km från Gävle undrar jag om det är något som blivit fel. Längre bort, alltså efter skarven, ser satellitbilden rätt bra ut igen.
Jag förstår att Waze inte kan köpa in nyuppdaterade högupplösta kartor för alla områden, men undrar om det just här blivit något fel vid implementeringen.
Permalink till området: https://world.waze.com/editor/?lon=17.0 ... 6,98475075
Re: Konstig skarv av satellitbilder