Post Reply

Διαχείριση καμερών

Post by
Γειά σας παιδιά. 8-)

Ανοίγω το θέμα αυτό για να συζητήσουμε το θέμα των καμερών.

Από την αρχή μου ως χρήστης πριν 3-4 μήνες, αλλά και εδώ και κάποιο καιρό είχα ριπορτάρει κάποιες νέες κάμερες στην Εγνατία, και απορούσα μετά από τόσες επικαιροποιήσεις του χάρτη γιατί δεν είχαν εμφανιστεί.

Έψαξα λοιπόν, θα το ξέρετε κάποιοι από εσάς ήδη, αλλά δεν αναφέρεται όταν χρησιμοποιείς την εφαρμογή, ότι μια κάμερα αφού γίνει report από κάποιον πρέπει οπωσδήποτε μετά να γίνει approved μέσα από τον map editor.

Κατά την ταπεινή μου άποψη αυτό είναι το πιο αφανές θέμα στο Waze. Έχω δει άπειρες κάμερες στο χάρτη που δεν έχουν γίνει approved, ακόμα και από σχεδόν όλους τους έμπειρους χρήστες (π.χ. της 20δας-30δας).

Οπότε για να κλείσω, για να το διαβάσουν και όσοι δεν το ξέρουν ήδη, μια κάμερα όταν την κάνουμε report, εμφανίζεται στο map editor με χρώμα καφέ και μόνο όταν γίνει από εκεί approved γίνεται γκρι στο map editor και εμφανίζεται στους οδηγούς στο επόμενο update του live χάρτη.

8-)

POSTER_ID:10743763

1

Send a message

Post by dtsoukalas
pipinos1976 wrote:Λόγω διαγραφής ενός εκ των καναλιών μου στο YouTube - άλλη μία υπηρεσία της Google - αποχωρώ από τις υπηρεσίες της, οπότε δεν θα χρησιμοποιώ το Waze, ούτε θα δίνω βοήθεια για τις κάμερες.

Ευχαριστώ για την μέχρι τώρα συνεργασία.
Ευχαριστούμε, καλή συνέχεια
dtsoukalas
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 208
Has thanked: 61 times
Been thanked: 40 times
Send a message

Post by grkpete
Άποψή μου είναι πως η κάμερα πρέπει να είναι ρυθμισμένη στο όριο που ισχύει εκεί που είναι η κάμερα. Ο βασικός λόγος είναι γιατί έτσι θα μπορεί να υπάρχει κοινή ρύθμιση για όλες τις κάμερες μέσω τις εφαρμογής. Π.χ., μπορεί το waze να προειδοποιεί όταν η ταχύτητα πορείας είναι πάνω από το όριο εκεί που είναι η κάμερα. Επίσης όμως μπορεί να προειδοποιεί όταν το όριο είναι π.χ. 120% της ταχύτητας, ή μπορεί να προειδοποιεί, απλά εκεί όπου είναι η κάμερα. Ουσιαστικά, μηδενίζοντας την τιμή max speed στην κάμερα, εξαλείφουμε μια "διάσταση" της πληροφορίας που έχουμε, και όλες οι κάμερες ξαφνικά γίνονται ίδιες.

Για παράδειγμα, ξέρω για μία κάμερα στην περιοχή όπου κινούμαι που το όριο είναι 110 km/hr και ζήτημα αν πηγαίνει κανείς ποτέ πάνω από 90. Εκεί, ναι, προτιμώ να μην ακούω την προειδοποίηση όταν πηγαίνω με 80. Επιπλέον, αν βάλουμε 0 χλμ/ώρα σαν ρύθμιση, φανταστείτε να υπάρχει στην περιοχή της κάμερας μποτιλιάρισμα, και να ακούει ο οδηγός προειδοποίηση επανειλημμένα για κάμερα ενώ πηγαίνει 0-5 χλμ/ώρα.

Θεωρώ ότι μηδαμινή την πιθανότητα του να είναι κάποιος οδηγός που θα γκαζώσει και θα περάσει το όριο εκεί ακριβώς όπου είναι η κάμερα ενώ πριν το waze δεν τον έχει ενημερώσει (επειδή δεν είχε ξεπεράσει την ταχύτητα της κάμερας). Έπειτα η δουλειά του waze δεν είναι να προστατέψει πλήρως τον κάθε οδηγό αλλά να του δίνει πληροφορίες για να διευκολύνει την πορεία του στον δρόμο.

Αυτά! Χαιρετώ! :)
grkpete
grkpete
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 150
Has thanked: 33 times
Been thanked: 30 times
Send a message

Post by grkpete
Jimmy δεν ξέρω τι και πως, αλλά δεν μου ήρθε ειδοποίηση για την απάντησή σου και την είδα τώρα τυχαία. Θα μπορέσω να συντάξω μια πρόταση για βέλτιστη πρακτική, αλλά καλό θα ήταν νομίζω να ακουστούν περισσότερες γνώμες. Θα προσπαθήσω να δω τι γίνεται σε άλλες χώρες και να σας ενημερώσω.

Σκέφτηκα έναν ακόμα λόγο για να ρυθμίζονται στο όριο: Στον ΒΟΑΚ επικρατεί η τακτική της τροχαίας να έχει μεν τα "κουφάρια" από τις κάμερες στημένα αλλά πραγματική κάμερα να έχουν μόνο σε ένα ποσοστό και να τις μετακινούν από θέση σε θέση. Δηλαδή ποτέ δεν ξέρεις αν κάποια κάμερα είναι dummy και ποια πραγματική. Αν ενημερώνεσαι μόνο για τις περιπτώσεις όπου είσαι κοντά στο όριο και πάνω από αυτό, ενημερώνεσαι μόνο εκεί που πιθανόν θα κάνει την διαφορά.

Παναγιώτης (grkpete)
grkpete
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 150
Has thanked: 33 times
Been thanked: 30 times
Send a message

Post by grkpete
Καλησπέρα wag669!

Νομίζω πως στο pop up για τις κάμερες υπάρχει πάνω δεξιά ένα "χ" για κλείσιμο. Σε android που έχω εγώ, κλείνει και μόνο του μετά από μερικά μέτρα. Πέρα από αυτό, όπως λες και συ θα ήταν ίσως χρήσιμο νομίζω να υπάρχει το "not there" όπως υπάρχει για τα εμπόδια, που θα έδινε ή θα αφαιρούσε "εγκυρότητα" από τις κάμερες. Από την άλλη, οι κάμερες είναι υποτίθεται πιο σταθερά πράγματα από ότι είναι π.χ. ένα σταματημένο αμάξι. Επιπλέον, μπορεί οι κάμερες στις οποίες αναφέρεσαι να είναι ρυθμισμένες για ταχύτητα χαμηλότερη της επιτρεπτής και να προειδοποιεί παρόλο που δεν έχεις ξεπεράσει το όριο.

Στην περίπτωση που η κάμερα ΔΕΝ υπάρχει, νομίζω πως αρμόζει ένα "update request" από το κινητό σου για αναφορά προβλήματος, που θα εξηγεί πως σε εκείνο το σημείο δεν υπάρχει κάμερα. Μπορείς και να το κάνεις και από το "Live Map" στον υπολογιστή σου.

Πάντως, αν υπάρχει η κάμερα, προειδοποιεί όταν περνάς και πηγαίνεις κοντά στο όριο ή πάνω από αυτό, δεν νομίζω πως χρειάζεται κάτι διόρθωση, και ας βασανίζεσαι εσύ που περνάς 8-10 φορές εσύ την ημέρα. Θα πρέπει κάποιος που δεν ξέρει ότι εκεί υπάρχει κάμερα να προειδοποιηθεί εφόσον μπορεί να φωτογραφηθεί. Σε αυτή την περίπτωση, τι να πω, ίσως καλύτερα να κλείνεις τον ήχο.

grkpete
grkpete
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 150
Has thanked: 33 times
Been thanked: 30 times
Send a message

Post by irafan
Καλησπέρα!

Συμφωνώ με την πρόταση του karapan για τις speed cameras. Παράλληλα, αυτό που εντοπίζω στην πόλη της Θεσσαλονίκης, είναι το ξαφνικό "ξεφύτρωμα" red-light cameras. Πραγματικά δεν γνωρίζω αν υπάρχει στην πραγματικότητα τέτοιου τύπου κάμερα μέσα στην πόλη, σίγουρα πάντως όχι σε όλα αυτά τα σημεία που εμφανίζονται. Ενδεχομένως κάποιος να τις έχει μπερδέψει με τους σηματοδότες (traffic lights). Προτείνω να τις σβήσουμε όλες για να καθαρίσει και ο χάρτης. Ούτως ή άλλως trigg-αρουν τον οδηγώ καθώς περνάει από δίπλα τους.

Ηρακλής
irafan
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 493
Has thanked: 76 times
Been thanked: 139 times
Send a message

Post by irafan
mernion wrote:Μπορεί κάποιος να σβήσει αυτή την κάμερα;
https://www.waze.com/editor/?env=row&lon=23.83975&lat=38.01731&layers=65&zoom=9&cameras=3643702
done
mernion wrote: και να μεταφέρει αυτή την κάμερα:
https://www.waze.com/editor/?env=row&lon=23.84364&lat=38.01136&layers=65&zoom=8&cameras=3492811
στο άλλο ρεύμα; (Προς Εθνική και όχι προς Περιφερειακή Υμηττου)

Updated: March 16, 2015 by A3R0P0R0S(4) αλλά ο συγκεκριμένος χρήστης έχει να μπει στο forum από το 2014 οπότε ότι pm και να έχω στείλει δεν τα διαβάζει.
Δεν μου εμφανίζει σωστά τον χάρτη, ο editor.
Καλύτερα ας το κάνει κάποιος Area Manager της περιοχής.

Ηρακλής
irafan
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 493
Has thanked: 76 times
Been thanked: 139 times
Send a message

Post by irafan
pipinos1976 wrote:Κάτι πρέπει να γίνει με τις κάμερες. Δεν μπορεί να έχουμε καταγράψει τόσες κάμερες και να μην περνάνε ποτέ στο πρόγραμμα. Ο Κηφισός είναι γεμάτος και χτυπάει μόνο στην μία στα ΚΤΕΛ. Στις δύο κάμερες στην Λ. Καβάλας/Αθηνών δεν ενημερώνει. Ενημερώνει μόνον για την κάμερα στην Χαλυβουργική. Για επαρχία τι να πει κανείς; Χάος...

Τουλάχιστον, όταν χτυπάει, η ειδοποίηση για κάμερες είναι εντάξει, 500m, οπότε δεν είναι ούτε αργά, ούτε νωρίς.

Γιατί δεν αναλαμβάνει κάποιος που έχει δικαιώματα να περάσει ΟΛΕΣ τις κάμερες από το παλιό gpspocketpc.gr του οποίου η βάση είναι ελεύθερη και ελεγμένη 100% με όρια ταχύτητας, κατευθύνσεις και τα πάντα όλα που λέει ο Αλέφαντος;

Χαιρετώ την παρέα,

@pipinos1976: Έκανα ένα γρήγορο έλεγχο στο Χάρτη του Waze κατά μήκος της Λ. Κηφισού και διαπίστωσα ότι έχουν καταγραφεί 7 κάμερες από το ύψος της Ν. Φιλαδέλφειας μέχρι Ποσειδώνος. Οι 5 ήταν ήδη approved, με όριο ταχύτητας 4χ 80Km/h + 1χ130 Km/h. Επίσης, έκανα 2 νέες approve και θα εμφανιστούν τις επόμενες ημέρες.

Δυο θέματα θέλω να θίξω εδώ:

1. Έχουμε ειδοποίηση για κάμερα όταν οδηγούμε πάνω από το όριο ταχύτητας της κάμερας. Αλλιώς είναι σαν να μην υπάρχει. Εδώ υπάρχει το εξής debate: βάζουμε 0 km/h ως όριο στις κάμερες και παίρνουμε ειδοποίηση για κάθε κάμερα? ή βάζουμε το πραγματικό όριο ταχύτητας και αντιλαμβανόμαστε την ύπαρξη τους μόνο όταν ξεπερνούμε το όριο?

2. Όταν ένας Wazer δηλώνει μία κάμερα καθώς οδηγεί, αυτή θα πρέπει να γίνει και approve από κάποιον editor. Δεν υπάρχει κάποιος μηχανισμός αυτόματης ειδοποίησης των editors για να την κάνουν approve. Θα πρέπει να υποπέσει "τυχαία" στην αντίληψη τους. (π.χ μόλις έκανα approve 2 κάμερες στον Κηφισό)

@pipinos1976: Βάσει των παραπάνω, θέλεις να ρίξεις μια ματιά στη Κηφισού στις κάμερες που υπάρχουν στο χάρτη του Waze?
https://www.waze.com/editor/?env=row&lo ... lter=false

@karapan&pipinos1976: Μπορείτε να μου δώσετε γεωγραφικές περιοχές όπου θεωρείτε ότι υπάρχουν κάμερες που δεν εμφανίζονται ή έχετε δηλώσει αλλά δεν έχουν γίνει approve για να το δώ?


Ηρακλής
irafan
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 493
Has thanked: 76 times
Been thanked: 139 times
Send a message

Post by irafan
pipinos1976 wrote:Κάτι πρέπει να γίνει με τις κάμερες. Δεν μπορεί να έχουμε καταγράψει τόσες κάμερες και να μην περνάνε ποτέ στο πρόγραμμα. Ο Κηφισός είναι γεμάτος και χτυπάει μόνο στην μία στα ΚΤΕΛ. Στις δύο κάμερες στην Λ. Καβάλας/Αθηνών δεν ενημερώνει. Ενημερώνει μόνον για την κάμερα στην Χαλυβουργική. Για επαρχία τι να πει κανείς; Χάος...

Τουλάχιστον, όταν χτυπάει, η ειδοποίηση για κάμερες είναι εντάξει, 500m, οπότε δεν είναι ούτε αργά, ούτε νωρίς.

Γιατί δεν αναλαμβάνει κάποιος που έχει δικαιώματα να περάσει ΟΛΕΣ τις κάμερες από το παλιό gpspocketpc.gr του οποίου η βάση είναι ελεύθερη και ελεγμένη 100% με όρια ταχύτητας, κατευθύνσεις και τα πάντα όλα που λέει ο Αλέφαντος;

Χαιρετώ την παρέα,

@pipinos1976: Έκανα ένα γρήγορο έλεγχο στο Χάρτη του Waze κατά μήκος της Λ. Κηφισού και διαπίστωσα ότι έχουν καταγραφεί 7 κάμερες από το ύψος της Ν. Φιλαδέλφειας μέχρι Ποσειδώνος. Οι 5 ήταν ήδη approved, με όριο ταχύτητας 4χ 80Km/h + 1χ130 Km/h. Επίσης, έκανα 2 νέες approve και θα εμφανιστούν τις επόμενες ημέρες.

Δυο θέματα θέλω να θίξω εδώ:

1. Έχουμε ειδοποίηση για κάμερα όταν οδηγούμε πάνω από το όριο ταχύτητας της κάμερας. Αλλιώς είναι σαν να μην υπάρχει. Εδώ υπάρχει το εξής debate: βάζουμε 0 km/h ως όριο στις κάμερες και παίρνουμε ειδοποίηση για κάθε κάμερα? ή βάζουμε το πραγματικό όριο ταχύτητας και αντιλαμβανόμαστε την ύπαρξη τους μόνο όταν ξεπερνούμε το όριο?

2. Όταν ένας Wazer δηλώνει μία κάμερα καθώς οδηγεί, αυτή θα πρέπει να γίνει και approve από κάποιον editor. Δεν υπάρχει κάποιος μηχανισμός αυτόματης ειδοποίησης των editors για να την κάνουν approve. Θα πρέπει να υποπέσει "τυχαία" στην αντίληψη τους. (π.χ μόλις έκανα approve 2 κάμερες στον Κηφισό)

@pipinos1976: Βάσει των παραπάνω, θέλεις να ρίξεις μια ματιά στη Κηφισού στις κάμερες που υπάρχουν στο χάρτη του Waze?
https://www.waze.com/editor/?env=row&lo ... lter=false

@karapan&pipinos1976: Μπορείτε να μου δώσετε γεωγραφικές περιοχές όπου θεωρείτε ότι υπάρχουν κάμερες που δεν εμφανίζονται ή έχετε δηλώσει αλλά δεν έχουν γίνει approve για να το δώ?


Ηρακλής
irafan
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 493
Has thanked: 76 times
Been thanked: 139 times
Send a message

Post by irafan
pipinos1976 wrote:Κάτι πρέπει να γίνει με τις κάμερες. Δεν μπορεί να έχουμε καταγράψει τόσες κάμερες και να μην περνάνε ποτέ στο πρόγραμμα. Ο Κηφισός είναι γεμάτος και χτυπάει μόνο στην μία στα ΚΤΕΛ. Στις δύο κάμερες στην Λ. Καβάλας/Αθηνών δεν ενημερώνει. Ενημερώνει μόνον για την κάμερα στην Χαλυβουργική. Για επαρχία τι να πει κανείς; Χάος...

Τουλάχιστον, όταν χτυπάει, η ειδοποίηση για κάμερες είναι εντάξει, 500m, οπότε δεν είναι ούτε αργά, ούτε νωρίς.

Γιατί δεν αναλαμβάνει κάποιος που έχει δικαιώματα να περάσει ΟΛΕΣ τις κάμερες από το παλιό gpspocketpc.gr του οποίου η βάση είναι ελεύθερη και ελεγμένη 100% με όρια ταχύτητας, κατευθύνσεις και τα πάντα όλα που λέει ο Αλέφαντος;

Χαιρετώ την παρέα,

@pipinos1976: Έκανα ένα γρήγορο έλεγχο στο Χάρτη του Waze κατά μήκος της Λ. Κηφισού και διαπίστωσα ότι έχουν καταγραφεί 7 κάμερες από το ύψος της Ν. Φιλαδέλφειας μέχρι Ποσειδώνος. Οι 5 ήταν ήδη approved, με όριο ταχύτητας 4χ 80Km/h + 1χ130 Km/h. Επίσης, έκανα 2 νέες approve και θα εμφανιστούν τις επόμενες ημέρες.

Δυο θέματα θέλω να θίξω εδώ:

1. Έχουμε ειδοποίηση για κάμερα όταν οδηγούμε πάνω από το όριο ταχύτητας της κάμερας. Αλλιώς είναι σαν να μην υπάρχει. Εδώ υπάρχει το εξής debate: βάζουμε 0 km/h ως όριο στις κάμερες και παίρνουμε ειδοποίηση για κάθε κάμερα? ή βάζουμε το πραγματικό όριο ταχύτητας και αντιλαμβανόμαστε την ύπαρξη τους μόνο όταν ξεπερνούμε το όριο?

2. Όταν ένας Wazer δηλώνει μία κάμερα καθώς οδηγεί, αυτή θα πρέπει να γίνει και approve από κάποιον editor. Δεν υπάρχει κάποιος μηχανισμός αυτόματης ειδοποίησης των editors για να την κάνουν approve. Θα πρέπει να υποπέσει "τυχαία" στην αντίληψη τους. (π.χ μόλις έκανα approve 2 κάμερες στον Κηφισό)

@pipinos1976: Βάσει των παραπάνω, θέλεις να ρίξεις μια ματιά στη Κηφισού στις κάμερες που υπάρχουν στο χάρτη του Waze?
https://www.waze.com/editor/?env=row&lo ... lter=false

@karapan&pipinos1976: Μπορείτε να μου δώσετε γεωγραφικές περιοχές όπου θεωρείτε ότι υπάρχουν κάμερες που δεν εμφανίζονται ή έχετε δηλώσει αλλά δεν έχουν γίνει approve για να το δώ?


Ηρακλής
irafan
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 493
Has thanked: 76 times
Been thanked: 139 times
Send a message

Post by irafan
1. οκ. Είναι αυτή που σου ανέφερα ότι έκανα approve
check it:https://www.waze.com/editor/?env=row&lo ... lter=false

2. ok την έβαλα
Check it: https://www.waze.com/editor/?env=row&lo ... lter=false

3. ok την έβαλα
Check it: https://www.waze.com/editor/?env=row&lo ... lter=false

Θα ήθελες να αναλάβεις το "project" των καμερών, αφού φαίνεται ότι το "έχεις".
Η χρήση του map editor είναι απλή.

https://www.waze.com/editor/ και κάνεις Login με username/pass αυτά που έχεις για την εφαρμογή.

Στη διάθεση σου για όποια βοήθεια ώστε να ξεκινήσεις. Τι λες?

Ηρακλής
pipinos1976 wrote:Θα ξεκινήσω με μερικές που μου έρχονται στο μυαλό αυτή την στιγμή:

1. Κάμερα Ταχύτητας G0048
Αιτωλοακαρνανίας-Ξηροπήγαδο Ε.Ο. Αντιρρίου-Ιτέας
38.40702, 21.87614
Την έχω δηλώσει μερικές φορές, μετά βαρέθηκα.
Αυτή σημαδεύει τα αυτοκίνητα ΠΟΥ ΦΕΥΓΟΥΝ από Ναύπακτο. Όριο 90.
https://goo.gl/maps/dpE1UpUFekR2

2. Κάμερα Ταχύτητας G0040
Αιτωλοακαρνανίας-Παλαιοπαναγιά Μεσολογγίου
38.37945, 21.79700
Σημαδεύει αυτούς που φεύγουν από Ναύπακτο προς Αντίρριο. Όριο 50.
https://goo.gl/maps/p5Nw2ATCNa72

3. Κάμερα Ταχύτητας G0049
Αιτωλοακαρνανίας-Παλαιοπαναγιά Μεσολογγίου
38.37875, 21.79530
Σημαδεύει αυτούς που μπαίνουν στην Ναύπακτο από Αντίρριο. Όριο 50.
https://goo.gl/maps/xgEj3XFoj1H2

4. Κάμερα Ταχύτητας G0119
Αττικής-Σκαραμαγκάς Λεωφ. Αθηνών
38.01212, 23.60791
Σημαδεύει αυτούς που βγαίνουν από Αθήνα προς Κόρινθο. Όριο 80.
https://goo.gl/maps/w6m4VBHoQn92

5. Κάμερα Ταχύτητας G0329
Αττικής-Χαϊδάρι Λεωφ. Αθηνών
38.00839, 23.67161
Σημαδεύει αυτούς που κινούνται προς Αθήνα. Όριο 60.
https://goo.gl/maps/fxqenxHTaAP2

Θα μπορούσα να το κάνω αυτό για όλες τις κάμερες, αλλά είναι ανώφελο, αν δεν μπαίνουν στο πρόγραμμα.
irafan
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 493
Has thanked: 76 times
Been thanked: 139 times
Send a message