Što to znači?

Moderators: Unholy, kiki-rovinj

Re: Što to znači?

Postby danilo-p » Mon Feb 04, 2013 3:51 pm

pitanje 2:

i daj mi jos reci....sto si na ovoj cesti konkretno ti to updejtao???

https://world.waze.com/editor/?lon=14.2 ... =145335059

Na toj sam cesti updejtao GPS tocke a one crvene jednosmjerne ulicice (4 kom) bez znakova je napravio neki esbram(1) a ja nism to htio brisati jer neznam na sto se odnosi ali izgleda da sam jednu od 4 nehotice dodirnuo neku GPS tocku pa je ispalo da sam ju udejtao :(
Provjeri od 4 3 imaju tu oznaku ::::
Length: 20 meters
Created: November 13, 2011 by esbram(1)
ID: 145335058
danilo-p
Area Manager
Area Manager

Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

Postby danilo-p » Mon Feb 04, 2013 3:45 pm

izvinjavam se sto prije nisam odgovorio na postavljena pitanja i primjedbe ali evo tek sam ih danas vidio i evo odgovaram redom..
odgovor na:
na dosta cestica sam primjetio da pise....updated : on XX January ili neki drugi mjesec i godina i onda tvoj nick(danilo)

konkretno me zanima...recimo aa bas ovaj primjer - https://world.waze.com/editor/?lon=14.2 ... =182685211

Neznam dali su drugi primjetili ali kako ja svaki dan koristim waze i ukljucujem navigaciju cak i tamo di znam svaku ulicicu napamet, tek toliko da vidim dali sve radi kako treba i da mogu ispravljati ako nesto nevalja.. primjetio sam da su mnoge ceste od kada postoje satelitske slike crtane i ispravljane bas po tim satelitskim snimkama i smatram da je to uredu jer i ja to radim ako nemam neke druge referentne tocke. Kad je waze pocinjao a to m_linc jako dobro zna jer je on bio jedan od prvih i ispravljao moje greske kad sam ja poceo editirati na waze-u (za sto sam mu dan danas zahvalan), satelitske snimke nisu postojale vec samo GPS pointsi i po njima smo crtali ceste. Ja sam tada kao pocetnik i naivac isao ispravljati ceste po Rijeci i lupao Levelse: od broja 1-6 misleci da se to odnosi na sirinu ceste (dok mi m_linc nije objasnio da se to odnosi na nivo ceste, koji je usput receno u Rijeci u pravilu uvjek 0 osim u par slucajeva gdje neka cesta prolazi ispod druge pa je to onda -1 ili prolazi iznad pa je ta 1) I tako je onda m_linc sa pravom poludio sto sam ja uneredio sve sto je on uradio pa smo onda: on vise a ja manje popravili sto sam "zahebao". U medjuvremenu sam puno toga naucio citajuci upute o editiranju a i na vlastiom iskustvu. Waze je isto evoluirao..dosli su novi editori nova pravila a i neki novi area menageri koji su radili iste greske kao i ja kad sam pocinjao..
Samo sto je u ono doba bilo nekoliko glavnih ulica u Zagrebu i Rijeci i u tri si dana mogao proci i editirati sve nacrtane ulice po Hrvatskoj.. a vecina glavnih cesti i autoputa koji su spajali gradove nije ni postojalo. U medjuvremenu su dosle i satelitske snimke pa smo kako ja tako i drugi poceli editirati ceste po njima.. medjutim vremenom sam uvidio da kad vozim po nekim ulicama/cestama koje su jedna blizu druge mnogo puta skacem sa ceste na cestu, kad skrecem sa neke ceste u prazno i pokusavam ucrtati novu cestu mnogo puta nikako da se maknem sa ucrtane ceste pogotovo ako je ta nova cesta paralelna sa starom. Kasnije sam ustanovio da je to zato jer je cesta ucrtana po satelitskoj snimci a GPS pointsi su pomaknuti u odnocu na cestu koja se vidi na slici. Da znam da kad se ima samo jedne GPS pointse nemozemo biti sigurni koliko su oni tocni ali sada ima vec jako mnogo cesta sa jako puno GPS pointsa (tragova) pa se vidi gdje su ti tragovi najgusci i onda postojece ceste ispravljam po tim tragovima. Znaci da dsada svaki puta kad ukljucim editiranje u Waze-u obavezno ukljucim i prikaz GPS tragova i kad god vidim da neka cesta idi van tih tragova editiram samo te tocke na cesti po GPS tragovima a ne po satelitskoj snimci. Negdje je u Waze receno da ce se ceste same od sebe prilagoditi tim GPS tragovima ali ja u ove dvije godine nisam vidio da se ijedna cesta sama prilagodila tim tockama.. ako netko od nas to nije napravio. Negdje se satelitska snimka poklapa 100 % sa GPS tockama/tragovima/pointsima ali na nekim mjestima je pomak znatan. recimo zapadni dio Pule je sto posto tocan a istocni dio Pule gjesi cak do tri debljine ceste.. .Da zakljucimo sa odgovorom m_lincu na prvo pitanje ... ja stalno provjeravam uskladjenost cesta sa GPS tockama i ako vidim da je van tih tocaka editiram samo geometiju ceste.. to je sto se tice prvog pitanja .. sad sam se umorio od pisanja pa cu druge odgovore ostaviti za kasnije.. :)
danilo-p
Area Manager
Area Manager

Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

Postby kiki-rovinj » Mon Feb 04, 2013 2:43 pm

Daria,
ako pogledaš malo gore točnije 3. i 5. post u ovoj diskusiji upravo sam i ja napisao da je Danilo napravio puno toga i da je brzo intervenirao u svim kritičnim točkama koje sam ja uvidio a nisam mogao ispraviti pošto nemam 4.nivo editiranja.
Ova se tema po meni razvila u smijeru više prema točnosti i ispravnosti editiranja te da napravimo neki popis korisnika/editora po regijama baš iz razloga da si možemo pomoči jedan drugome i da znamo kome se možemo obratiti u slučaju potrebe.
Kolega m_linc je samo tražio da Danilo u tom konkretnom slučaju (ako sam dobro shvatio) napiše zašto je ta cesta koju je on spomenuo u 1. postu vidljiva da je editirana a nema nikakve promjene tj. još je uvijek bila u tom trenutku bezimena ulica u bezimenom gradu i nepotpuna.
A isto sam tako ja htio skrenuti pozornost na pravila editiranja za državne ceste kao šta je D21 da bi trebale biti Minor highwayi da se pri editiranju pripazi na dozvoljena i nedozvoljena skretanja i dozvoljene/nedozvoljene smjerove kretanja.
Ako smo uvrijedili nekoga ispričavam se u ime SVIH jer nije to bila namjera nego već da se dogovorimo kako ćemo se ponašati pri editiranju.
Sa Danilom sam već o tome i razgovarao preko telefona i došli smo zajedno do zaključka da postoji nejasnoča oko definicija imenovanja vrsta cesta i iz tog sam razloga počeo prevačati upute od strane Wazw-world koje se nalaze na Službenim web stranicama Hrvatske Waze zajednice:

http://waze.com.hr/upute-map-editor/

Ujedno pozivam sve Vas dobre volje koji znate Engleski da mi pomognete u tim prijevodima tako da u što krače vrijeme pomognemo i drugim korisnicima u korištenju Waze Map Editora.

Hvala i pozdrav svima.

Kristijan Ružić
kiki-rovinj
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Has thanked: 81 times
Been thanked: 58 times

Postby kiki-rovinj » Mon Feb 04, 2013 12:05 pm

Vezano za moj prijašnji post šaljem i sliku
https://docs.google.com/file/d/0B4PvdC3u2xBYNFEzc2ppQWJfaHc/edit?usp=sharing
na kojoj se vidi da nije u potpunosti riješena karta tj. D300 kako ja znam nije jednosmjerna nego dvosmjerna osim ako se nije nešto promijenilo te državna cesta D21 u smjeru Slovenije je na raskrižju sa D300 dozvoljen smjer.
Mole se editori koji nisu sigurni u smjerove da ih ne editiraju ili da se konzultiraju prije sa osobama koje su u toj zoni.
Gledati ćemo na stranicama waze.com.hr izraditi dokumenat sa kontaktima i listom korisnika i editora u pojedinim područjima tako da se možemo konzultirati međusobno.
Pozdrav.
kiki-rovinj
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Postby kiki-rovinj » Mon Feb 04, 2013 11:55 am

Da baš šteta.
pogledao sam malo tu situaciju u Bujama i imaš pravo jer po uputama
http://waze.com.hr/upute-map-editor/Waze-a
Waze-a to bi trebala biti:

Minor highway:

Brze ceste (sa 2 trake po smijeru kretanja)koje nisu na naplatu
Državne ceste

Tj. pošto je to Državna cesta info na Wikipediji:

http://hr.wikipedia.org/wiki/Dr%C5%BEavna_cesta_D21

Mole se i drugi Wazeri da se uključe u tu raspravu radi poboljšanja EDITIRANJA.
kiki-rovinj
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Postby m_linc » Tue Jan 29, 2013 10:04 pm

steta da se nitko ne zeli ukljuciti u raspravu...
m_linc

Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

Postby m_linc » Sun Jan 27, 2013 10:49 am

jel znate da kroz stari grad Buje prolazi Autocesta???da da...

https://world.waze.com/editor/?lon=13.6 ... TTTFTTTTFT
m_linc

Postby m_linc » Sun Jan 27, 2013 10:24 am

usput...jel tko ovo primjetio???

https://world.waze.com/editor/?lon=14.6 ... TTTFTTTTFT

od 26. octobra????ja bi to drage volje editirao...ali sta da upisem??cesta u sumi?cesta kojom nitko nece proci autom?

ali toga ima jos po tim šumama...
m_linc

Postby m_linc » Sun Jan 20, 2013 9:28 am

nije to toliko stvar bodova,...nego ako ja vidim neku cestu koju je netko ucrtao....zasto bi ja na nju kliknuo a nebi ju editirao??zasto da ne napravim nesto sto je dobro za svih nas?ili s druge strane da kliknem na cestu i ne napravim nista???!!cemu to?zasto?neki razlog postoji....ako je to samo nacin za skupljanje bodova...onda tako nesto nije uredu da se radi...ali opet mislim da netko u tjedan dana napravi 10k bodova ili nesto manje...pa cekaj malo...sta taj mora raditi da skupi tolike bodove?pa niti nemozes toliko cesta novih ucrtati...to je moje misljenje...svi znamo da se najvise bodova dobiva kad ucrtavas nove ceste...
m_linc

Postby kiki-rovinj » Sat Jan 19, 2013 6:21 pm

Kao šta sam napisao u prvoj poruci jako me interesira ta situacija i saznati u čemu je stvar u tom određenom slučaju ali isto tako nebi volio da to ni danilo i niti jedan drugi korisnik shvati loše ali to su slučajevi koje je bolje pojasniti!
U Danilovu korist moram reči da u ovih zadnijih mjesec dana od kad smo osnovali Hrvatsku zajednicu jako je bio prisutan u uređivanju karata i vožnji po cijeloj Hrvatskoj i isto tako da u par navrata gdje sam primjetio greške na kartama a ja na te iste segmente nisam mogao utjecati jer su bili izvan mog djela Area Manager on ih je sredio u roku od par sati nakon što sam mu ja to isto dojavio putem facebooka.

Danilo hvalati za pomoč.

P.S. Želim biti što neutralniji i od pomoći svim ljudima dobre volje jer to je ustvari i duh ovog projekta GPS navigacije - DRUŠTVENA...

Pozdrav iz Rovinja.
kiki-rovinj
Waze Global Champs
Waze Global Champs

PreviousNext

Return to World Map Editor (WME)