Genel/Açık Tartışma

Image

Moderators: Unholy, redviper26, orbitc

Genel/Açık Tartışma

Postby orbitc » Wed Jan 30, 2013 3:09 pm

Oncelikle Merhabalar,

Buradan tüm sorunları tartışalım
Regional Coordinator for Northeast (DE, NJ, NY, PA) & New England (CT, ME, MA, NH, RI, VT)
• ßeta Tester
• iOS ßeta: Always the latest version
• WME ßeta

Image
WME | Mentoring | AM | USA
orbitc
Master Raider
Master Raider

Has thanked: 1954 times
Been thanked: 4456 times

Re: Genel/Açık Tartışma

Postby Nomad62 » Wed Jan 30, 2013 3:22 pm

Merhaba,

Haritalarda düzeltecek çok yer var ancak waze pek kullanıcı dostu değil harita düzeltme konusunda. Birkaç defa uğraşsam da bıraktım, şu anda sadece olmayan yollarda pave seçeneği ile yol döşüyorum yardım olarak.

Uzun süre İsrail'de waze kullandım, ancak Türkiye'de bu programı navigasyon için kullanmak imkansız. Anayollar hariç tüm yollar eksik.
Nomad62

Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Postby orbitc » Wed Jan 30, 2013 4:52 pm

Ben bu konuda size yardimci olabilirim. Beraberce, duzeltiriz.

Sizden ricam, baska arkadaslarla da konusup duzeltmeye baslayalim.

Ben burdan bir liste hazirlarim ve herkez ilk olarak o bolgeleri bitiri. Bu sekilde harita cok cabuk bir sekilde duzelir.

ne dersiniz?

orbitc.
Regional Coordinator for Northeast (DE, NJ, NY, PA) & New England (CT, ME, MA, NH, RI, VT)
• ßeta Tester
• WME ßeta

Image
orbitc
Master Raider
Master Raider

Postby dkircali » Thu Jan 31, 2013 12:35 am

Merhabalar;
zamanında cartouche ile de harita düzenlemesi yaptım, buna dayanarak yeni harita editörünün daha kullanıcı dostu olduğunu düşünüyorum. Ancak ileri seviye editörler için yeterli değil malesef. Misal yolu ikiye bölmek istiyorsanız (gidiş/geliş) cartouche'da böyle bir seçenek mevcut iken yeni editörde yok.
Aslında olay biraz da Türk halkı ne kadar haritalandırmakla uğraşır, bu işi ilerideki avantajlarını düşünerek yapan kaç kişi olur durumu. Haritada bir çok noktada görüyorum, merak edilip uygulama indirilmiş, belki dil eksikliğinden belki başka sebeplerle aynı noktadan bir sürü "update req." ve "speed cam." bildirilmiş vs...

Haritalandırma ile ilgili birkaç sorum olacak:
Sokak adreslerini girerken "City" kısmına il yazıyoruz, street kısmına da sokak/cadde/yol adını. İlçe belirtmemiz sizce gerekir mi yada "City" kısmına ilçe yazmak mı daha doğru olur?

Bir diğer takıldığım nokta da şu :
"Freeway", "Highway" sözlük anlamı olarak bile çok karışık bir durum iken kelime anlamları ülkelerin uyguladıkları trafik politikasına göre de değişiklik gösteriyor. Türkiye'de uygulamamız gereken prosedür sizce nedir.
İstanbul'dan örnek vermek gerekirse:
"Freeway" adı üstünde şehirleri birbirine bağlayan ücretsiz yol olmalı ayrıca yol üzerinde kesişim, ışık, göbek vs. olmamalı. Buna göre bu tanıma en uygun aday bana göre E5, ayrıca köprü paralı olduğuna göre 1. ve 2. çevre yolu bu tanıma uymuyor ancak "Freeway" olarak seçilmiş.

Yorumlarınızı bekliyorum...
dkircali

Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Postby orbitc » Thu Jan 31, 2013 12:53 am

dkircali wrote:Merhabalar;
Misal yolu ikiye bölmek istiyorsanız (gidiş/geliş) cartouche'da böyle bir seçenek mevcut iken yeni editörde yok.

Yanlis anlamadiysam sizin bahsettiginis su: eger bir yolu ikiye bolmek icin "I" harfine basip bolmek istediginiz yere once ufak bir yol girersiniz, yollarida secerek ayirabilirsiniz.

dkircali wrote:Haritada bir çok noktada görüyorum, merak edilip uygulama indirilmiş, belki dil eksikliğinden belki başka sebeplerle aynı noktadan bir sürü "update req." ve "speed cam." bildirilmiş vs...

Evet, gordum. Cogunu simdiden duzeltmeye basladim.
• ßeta Tester
• WME ßeta

Image
orbitc
Master Raider
Master Raider

Postby dkircali » Thu Jan 31, 2013 1:10 am

orbitc wrote:
dkircali wrote:Merhabalar;
Misal yolu ikiye bölmek istiyorsanız (gidiş/geliş) cartouche'da böyle bir seçenek mevcut iken yeni editörde yok.

Yanlis anlamadiysam sizin bahsettiginis su: eger bir yolu ikiye bolmek icin "I" harfine basip bolmek istediginiz yere once ufak bir yol girersiniz, yollarida secerek ayirabilirsiniz.

Hayır, yanlış anlamışsınız, diyelim bir yol çizilmiş ve "two way" olarak yönü seçilmiş, ancak gerçekte yol gidiş ve geliş olmak üzere 2 farklı paralel yoldan oluşmakta ve 2 paralel yol arasında bariyerler mevcut. cartouche da yapmanız gereken yolu seçip "Split to two one-way roads" demeniz yeterli idi, ancak yeni editörde mevcut yola paralel yeni bir yol daha çizmeniz ve yönlerini ayarlamanız gerekiyor. Bu konu içime çok oturdu çünkü 50km lik Şile-İstanbul yolunu bu şekilde çizmek zorunda kaldım.
dkircali

Postby orbitc » Thu Jan 31, 2013 1:13 am

Haritalandırma ile ilgili birkaç sorum olacak:
Sokak adreslerini girerken "City" kısmına il yazıyoruz, street kısmına da sokak/cadde/yol adını. İlçe belirtmemiz sizce gerekir mi yada "City" kısmına ilçe yazmak mı daha doğru olur?

Bence su sekilde olmali:
    - City: Sisli, Istanbul
    - Street: Cinar Sk (sonunda nokta yok)

Bir diğer takıldığım nokta da şu :
"Freeway", "Highway" sözlük anlamı olarak bile çok karışık bir durum iken kelime anlamları ülkelerin uyguladıkları trafik politikasına göre de değişiklik gösteriyor. Türkiye'de uygulamamız gereken prosedür sizce nedir.

Freeway: ismine bakildiginda cogu kisi "Bedava yol" gibi algilayabilir, ancak freeway o anlamda degildir. Amerikada eger "Freeway" i kullanmak istiyorsaniz, genelde para vererek girip ve para vererek cikarsiniz.

Freeway en yuksek hiz limiti olan, isik olmayan, baska bir trafic yada yol ile kesilmeyen, göbek vs. olmayan bir yoldur.

Bizim yola kiyaslarsak aklima Otoban geliyor. Tabi, para verildigine gore, bu ornege E5, köprü, 1. ve 2. çevre yoluda uygundur
• ßeta Tester
• WME ßeta

Image
orbitc
Master Raider
Master Raider

Postby orbitc » Thu Jan 31, 2013 1:26 am

Bu arada bir liste hazirlayalim ve kural olarak kullanalim.
Yani,
    Sokak: Sk
    Cadde: Cd
    Mahalle: Mh
gibi
• ßeta Tester
• WME ßeta

Image
orbitc
Master Raider
Master Raider

Postby dkircali » Thu Jan 31, 2013 1:42 am

orbitc wrote:
Freeway: ismine bakildiginda cogu kisi "Bedava yol" gibi algilayabilir, ancak freeway o anlamda degildir. Amerikada eger "Freeway" i kullanmak istiyorsaniz, genelde para vererek girip ve para vererek cikarsiniz.

Freeway en yuksek hiz limiti olan, isik olmayan, baska bir trafic yada yol ile kesilmeyen, göbek vs. olmayan bir yoldur.

Bizim yola kiyaslarsak aklima Otoban geliyor. Tabi, para verildigine gore, bu ornege E5, köprü, 1. ve 2. çevre yoluda uygundur

O zaman en yüksek hız limiti otoban'da olduğuna ve aynı şekilde ücretli olduğuna göre otobanları Freeway olarak değiştirip, çevre yolu, köprü , E5 i "major highway" olarak seçmek daha doğru olacaktır. Yine de köprü yolunda kafamda soru işareti yok değil; en yüksek hız limiti uygulanmıyor ama paralı... ?
dkircali

Postby orbitc » Thu Jan 31, 2013 2:06 am

Aynen,

Kopruyu otaban gibi dusunerekden freeway yapabiliriz. Ama sizce, Major Highway olmasi gerektigini dusunuyorsaniz, o sekilde degistiririz.
Tabi degistirdikden sonra kurallarimiza ekleriz.
boylelikle butun degisikler o kurallara gore olur.
• ßeta Tester
• WME ßeta

Image
orbitc
Master Raider
Master Raider

Next

Return to Turkey