Genel/Açık Tartışma

Image

Moderators: Unholy, redviper26, orbitc

Re: Genel/Açık Tartışma

Postby dkircali » Thu Jan 31, 2013 1:10 am

orbitc wrote:
dkircali wrote:Merhabalar;
Misal yolu ikiye bölmek istiyorsanız (gidiş/geliş) cartouche'da böyle bir seçenek mevcut iken yeni editörde yok.


Yanlis anlamadiysam sizin bahsettiginis su: eger bir yolu ikiye bolmek icin "I" harfine basip bolmek istediginiz yere once ufak bir yol girersiniz, yollarida secerek ayirabilirsiniz.


Hayır, yanlış anlamışsınız, diyelim bir yol çizilmiş ve "two way" olarak yönü seçilmiş, ancak gerçekte yol gidiş ve geliş olmak üzere 2 farklı paralel yoldan oluşmakta ve 2 paralel yol arasında bariyerler mevcut. cartouche da yapmanız gereken yolu seçip "Split to two one-way roads" demeniz yeterli idi, ancak yeni editörde mevcut yola paralel yeni bir yol daha çizmeniz ve yönlerini ayarlamanız gerekiyor. Bu konu içime çok oturdu çünkü 50km lik Şile-İstanbul yolunu bu şekilde çizmek zorunda kaldım.
dkircali
 
Posts: 114
Joined: Thu Jan 06, 2011 4:02 am
Location: Turkey/istanbul/Sile
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: Genel/Açık Tartışma

Postby dkircali » Thu Jan 31, 2013 12:35 am

Merhabalar;
zamanında cartouche ile de harita düzenlemesi yaptım, buna dayanarak yeni harita editörünün daha kullanıcı dostu olduğunu düşünüyorum. Ancak ileri seviye editörler için yeterli değil malesef. Misal yolu ikiye bölmek istiyorsanız (gidiş/geliş) cartouche'da böyle bir seçenek mevcut iken yeni editörde yok.
Aslında olay biraz da Türk halkı ne kadar haritalandırmakla uğraşır, bu işi ilerideki avantajlarını düşünerek yapan kaç kişi olur durumu. Haritada bir çok noktada görüyorum, merak edilip uygulama indirilmiş, belki dil eksikliğinden belki başka sebeplerle aynı noktadan bir sürü "update req." ve "speed cam." bildirilmiş vs...

Haritalandırma ile ilgili birkaç sorum olacak:
Sokak adreslerini girerken "City" kısmına il yazıyoruz, street kısmına da sokak/cadde/yol adını. İlçe belirtmemiz sizce gerekir mi yada "City" kısmına ilçe yazmak mı daha doğru olur?

Bir diğer takıldığım nokta da şu :
"Freeway", "Highway" sözlük anlamı olarak bile çok karışık bir durum iken kelime anlamları ülkelerin uyguladıkları trafik politikasına göre de değişiklik gösteriyor. Türkiye'de uygulamamız gereken prosedür sizce nedir.
İstanbul'dan örnek vermek gerekirse:
"Freeway" adı üstünde şehirleri birbirine bağlayan ücretsiz yol olmalı ayrıca yol üzerinde kesişim, ışık, göbek vs. olmamalı. Buna göre bu tanıma en uygun aday bana göre E5, ayrıca köprü paralı olduğuna göre 1. ve 2. çevre yolu bu tanıma uymuyor ancak "Freeway" olarak seçilmiş.

Yorumlarınızı bekliyorum...
dkircali
 
Posts: 114
Joined: Thu Jan 06, 2011 4:02 am
Location: Turkey/istanbul/Sile
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: Genel/Açık Tartışma

Postby Alkank » Fri Apr 19, 2013 1:00 pm

orbitc wrote:Çevreyolu 'nu kisaltmak istersek nasil yapalim?

fikrinizi yazin:


1)cy
2)Cvr
3)cvy
Alkank
 
Posts: 50
Joined: Tue Nov 06, 2012 5:53 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Genel/Açık Tartışma

Postby Alkank » Thu Apr 11, 2013 1:53 pm

orbitc wrote:
Alkank wrote:Bing in Istanbul'daki aerial imagelarini update etmesi için nasil bir talep oluşturabiliriz acaba? Bing 'in guncelleme gibi bir niyeti yok anladiğim kadariyla.


Evet, ben onu sordum. Ama, Waze'in soyledigine gore, Bing'in kendisi yeniliyormus...Waze'le alakasi pek yokmus...yani Waze istese bile, eger Bing yenilemezse yenilemez. Tabii, Bing'in nasil ve ne zaman yeniledigini bilmiyoruz. Yani neye gore karar aldiklarindan bahsediyorum.


Evet waze le alakalı olmadığını biliyorum ama direk biz Bing'e mesaj atsak? Sanirim güncelleme durumları Bing'in Türkiye deki kullanımıyla doğru orantılı. Bing in çok populer olmadığı ortada ama bir şekilde belki bir toplu bir form yada mesajla bunu çözmeye çalışabiliriz.
Alkank
 
Posts: 50
Joined: Tue Nov 06, 2012 5:53 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Genel/Açık Tartışma

Postby Alkank » Thu Apr 11, 2013 11:14 am

Bing in Istanbul'daki aerial imagelarini update etmesi için nasil bir talep oluşturabiliriz acaba? Bing 'in guncelleme gibi bir niyeti yok anladiğim kadariyla.
Alkank
 
Posts: 50
Joined: Tue Nov 06, 2012 5:53 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Previous

Return to Turkey

Who is online

Users browsing this forum: No registered users