Post by danilo-p
da svima bude jasno zasto pricam o GPS tockama.. na linku mozete vidjeti da je ulica Palisina u Puli ispod tocke B i jedan mali dio od tocke B prema tocki A u potpunosti jednak sa GPS tockama.. ali je kasnije prema toci A mapa pomaknuta u odnosu na GPS tocke... znaci da dok netko u Wazeu ne pomakne mapu na pravo mjesto treba te ceste crtati prema GPS tockama... U Kopru u Sloveniji taj je pomak do pred 6 mjeseci bio veci nego ovaj u istocnom djelu Pule ali su nakon toga u Wazeu pomakli mape koje se sad poklapaju sa cestama... nadamo da ce to napraviti i kod nas gdje to nevalja ali u medjuvremenu moramo se ravnati po GPS tockama...tamo gdje se one ne poklapaju sa satelitskom snimkom..

permalink:

https://world.waze.com/editor/?lon=13.8 ... =187509466
danilo-p
Area Manager
Area Manager
Posts: 91
Has thanked: 6 times
Been thanked: 9 times
Send a message

Post by danilo-p
Danijele
kao sto vidim cilj je postignut a bio je taj da se nekako dodje do tebe i da te se upozori da ne pravis greske (koje smo i svi mi ostali pravili kad smo pocinjali i to u najboljoj namjeri). Ako ides pogledati ti ili bilo ko drugi ili cak i m_linc, moze se vidjeti da autoputi (komada 2) u Bujama vode, jedan u sljepu ulicu a drugi je jednosmjeran i nemoze sa uci u njega... a to znaci da bas nitko ne moze slucajno ili namjerno zalutati na njega osim ako ne ide u Buje, a ako i ide u Buje onda ce procitati na "autoputu" zasto je on tamo.
Sto se tice oznacavanja cesta, Darija najbolje zna koliko sam ja bio protiv tih "crvenih" cesta ali nazalost imamo na izbor samo 3 vrste cesata kojima mozem oznacavati mape, ako iskljucimo "plave" (autoput, odnosno sve ceste sa barem dvije trake u jednom smjeru i kod kojih ne postoje raskrsca u horizontalnom nivou, znaci postoje samo "rampe" ulazne i izlazne bez raskrsca) i ako iskljucimo "bijele" ceste (street), koje bi po mojem misljenju trebala postojati samo unutar naselja i sela kao sporedne ceste a ni u kom slucaju ne bi smjele postojati kao takve ako su one jedine ceste koje vode do nekog naselja ili veceg sela, cak i ako su makadamske, iz jednostavnog razloga jer se onda na mapi ne vide osim ako mapa nije povecana do maximuma..
Ako na to gledamo tako ostaje nam da drzavne ceste ako ih nema vise na tom podrucju a idu od broja D1-do D999 oznacimo kao "crvene" ili ako ih ima vise u tom podrucju one manje prometnije "zute" a one vise prometne "crvene". No bez obzira za koju se vaznost odlucili cesta pod istim brojem trebali bi od pocetka do kraja biti iste boje. Ostaju nam onda Zupaniske ceste koje idu od broja Ž1000-Ž9999, koje onda ponovo oznacavamo po vaznosti i prometnosti u tom djelu kao "zutu " ili "smedju" i na kraju lokalne ceste L10000-L99999 koje bi trebale biti barem "smedje".
Eto to je jedini razlog radi cega bi ta cesta (D21 G. P. Kaštel (gr. R. Slovenije) – Buje – čvor Medaki (A9) – Bale – Pula (D400) 80,1km) po meni trebala ostati "crvena" ali ako se vecina slozi moze biti i "zuta" ali onda ponovo cijelom svojom trasam..
Ostaje pitanje oznacavana ceta... dali oznacavati sa D drzavne sa Ž zupanijske i L lokalne!?
Moglo bi se iz naziva izbaciti slova D jer cim cesta ima do 3 broja zna se da je drzavna ako ima 4 znaci da je zupanijska a ako ima 5 znaci da je lokalna. Samo ako izbacimo slovnu oznaku (D,Ž, L) onda obavezno trebamo autoput oznacavati sa A (jer autoputi imaju isto samo 1 ili 2 broja kao i drzavne ceste do broja 99).
Link na odluci o razvrstavanju cesta u HR:

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluz ... 7_410.html

(Za one koji rade po Mireu, ima nekih gresaka.. npr D511!?!? osim ako u medjuvremenu nije ispravljena!?)

Sto se tice crtanja cesta po satelitskoj snimci, ja to isto radim sa tim da pokusavam otprilike pomaknuti cestu (npr. okolica Buja zapadnije i malo sjevernije od postojeceg stanja, a za koliko otprilike vidi se po onim djelovima cete gdje se ima satelitska snimka i GPS signali). Pa kad jednog dana na tim cestama ugledam GPS tragove poravnam ju po njima, pa kad ih ima jos vise onda ih poravnam po nekoj srednjoj vrijednosti...
eto toliko od mene Danijele a to isto vrijedi i za ostale
i svima nama zelim uspijesan i sto bolji rada na Wazeu, jer konacno svatko na svom terenu najbolje zna gdje je sto .. gdje se moze skrenuti , gdje je u medjuvremenu zabranjeno skretanje itd..
Ja isto mnogo grijesim jer se za mjesta kojih se ne sjecam ili na kojima nisam bio pouzdajem u druge izvore koji isto znaju biti netocni .. ali se uvijek vodim mislju da je bolja ikakva ceta i sa pogresnim skretanjima i nazivima.. koji se kasnije od svih nas daju ispraviti ... NEGO NIKAKVA.
Pozdrav: danilo-p
a sad cu postepeno ponovo odlokirati ceste gdje sam ih lokirao.. cilj je bio da se onoga koji "ispravlja krive drine" natjera na razmisljane sto pogresno radi i da ne upropastava vec napravljene i provjerene stvari.. ako negdje nesto zaboravim odlokirati a vidite da treba to ispraviti, javite mi ovdje da to napravim:)

P.S. unaprijed se izvinjavam na gramatickim i stilskim greskama:)
danilo-p
Area Manager
Area Manager
Posts: 91
Has thanked: 6 times
Been thanked: 9 times
Send a message

Post by danilo-p
na ovoj se slici lijepo vidi zasto su GPS tocke pomaknute u odnosu na satelitske slike ... na lijevoj polovini mape satelitska snimka se poklapa sa GPS toskama a tocno od pola slike (po vertikali) na desno vidi se da je satelitska snimka pomaknuta i da se ne poklapa sa prvom (lijevom) polovicom. Ako se slika povece jos se i bolje vidi taj pomak.

drugim rijecima ako ste u podrucju gdje se GPS tocke poklapaju sa snimkom mozete bez brige ucrtavati nove ceste po satelitskoj snimci i one ce biti tocne.. i obrnuto:(

https://world.waze.com/editor/?lon=13.6 ... =184472565
danilo-p
Area Manager
Area Manager
Posts: 91
Has thanked: 6 times
Been thanked: 9 times
Send a message

Post by danilo-p
za Danijela




popuni gornji link i postani area menager onog djela kojeg izaberes pomocu permalinka...
Ako nesto nije jasno pogledaj malo upute na forumu ili pitaj ovdje :)
danilo-p
Area Manager
Area Manager
Posts: 91
Has thanked: 6 times
Been thanked: 9 times
Send a message

Post by danilo-p
Spider-Knight... molim te da presatenas editirati ceste koju su gotove ...a ako vec zelis editirati i ono sto ne treba barem editiraj po GPS pointovima i ostavi na raskrscima smjerove kretanja koja su dozvoljena... i sve ulice koje nemaju druge ulice ispod ili iznad sebe.. su oznacene sa "level" 0. a to isto vrijdi i za Sebastijan73...
u protivnom lokirat cu sve ceste pa i one koje ste vi pogresno editirali...i ostavit cu ih tako pogresne.. za pocetak sam to napravio na par mjesta..
Ne razumjem sta vam to treba.. nismo ovdije samo da bi sakupljali bodove...jer ako sakupljanje bodova unistava dobar posao vasih predhodnika onda sve to gubi bilo kakav smisao :(((
Navigacija je po Zagrebu do par mjeseci bila savrsena za ceste koje su postojale... a sada je nemoguca i po glavnim cestama jer neko stalno nesto ispravlja po njima i onda usput sjebe raskrsca sa dozvoljenim i nedozvoljenim skretanjima i navigacija postaje svakim danom gora ..umjesto da postoja bolja... nama je ovdje osnovni cilj da napravimo najbolju mogucu navigaciju ..a ne da sakupimo najvise bodova ... eto toliko od mene... a ako vi nastavite rusiti sve sto je napravljeno .. ja dizem ruke od Wazea.. i prepustam da se snalazite u kaosu koji ste napravili a ja cu koristiti za navigaciju mireo... koji itako koristim kad sam u sloveniji, bosni i italiji jer mi je data roming preskup ...
danilo-p
Area Manager
Area Manager
Posts: 91
Has thanked: 6 times
Been thanked: 9 times
Send a message

Post by danilo-p
evo sacekajmo jos malo .. da Google kupi Waze pa cemo dobiti tocna uputsva kako se ceste editiraju.. jer ovi u Wazeu se sami nemogu nista dogovoriti svako vuce na svoju stranu... sto i nije tako grozno ali jedna cesta koja ima odredjenu oznaku kao D8 mora na cijeloj svojoj dionici biti iste boje ..ma koja da je.. nemoze biti malo crvena malo zuta malo smedja pa bjela itd.. to znam sigurno a ostalo je stvar dogovora kojeg nece nikako biti jer se i u samom Wazeu oko toga prepiru.. Da ne pisem ono sto sam pisao na drugom mjestu evo Copy paste:

Re: Major highway kroz centar Matulja?
by danilo-p » Tue Jun 11, 2013 2:39 pm

eto tek sam danas vidio ovaj post i to slucajno jer sam isao traziti da vidim dali i mi u hrvatskoj pisemo o tome da su sve ceste nasalje i nazivi editirani zadnjih 10 dana nestali !? Inace kazu na medjunarodnom forumu da bi se u dogledno vrijeme trebali ti editi vratiti .. !? Nadam se. A sad da se vratimo na Minor highway kroz centar Matulja. U svim kartama svijeta i navigacijama koliko ih god postoji, osim u Wazeu (za sada) su ceste oznacene istim brojem uvjek u istoj boji .. znaci mi mozemo govoriti i dogovarati se oko toga dali ce ona biti crvena, zuta, smedje ili bijela ali bez obzira na koju se boju odnosno vaznost odlucili ona cijelim svojim pute mora zadrzati tu boju ili vaznost bez obzira dali je na nekim djelovima uska i samo sa jednom trakom a na drugima je brza cesta sa po dvije trake u svakom smjeru... drugim rijecima cesta D8 je drzavna cesta koja ide od G. P. Pasjak (gr. R. Slovenije) – Šapjane – Rijeka – Zadar – Split – G. P. Klek (gr. BiH) – G. P. Zaton Doli (gr. BiH) – Dubrovnik – G. P. Karasovići (gr. Crne Gore) i na cijelom tom putu treba biti iste vaznosti i boje i nositi istu oznaku (dali samo 8 ili D8 ili D 8). Znaci mi se mozemo samo dogovarati koju cemo boju ili vaznost dati cesti D8 dali ce biti Minor highway (zuta) ili Major highway (crvena) ali jednom kad se to dogovorimo ona treba biti takva na cijeloj svojoj trasi od pocetka do kraja bez obzira dali prolazila kroz centar nekog grada i kroz neku usku jednosmjernu ulicicu a na drugom mjestu ide nekom rekonstruiranom cestom sa po dvije trake u svakom smjeru.. znaci ceste i boju odredjuje naziv ceste a ne njena sirina ili broj traka.. barem je tako u svim navigacijama svijeta a ako vi zelite uvest neka nova pravila i izmisljati toplu vodu vi je izmisljajte..
Sto se tice navigacije, neznam sto ce u buduce biti ali do sada se waze sluzio za izracunavanje brzine puta samo prosjecnom brzinom koju su ostvarili oni koji su se tim cestama vozili ..( bez obzira na tip ceste ili ogranicenja brzine na tim cestama).. u wazeu sam vec skoro tri godine i znam o cemu pricam... jer sam dobar dio cesta u hrvatskoj ja editirao i po istima se vozio i ustanovio da waze ne racuna vrijeme po velicini ceste nego po brzini kojom su se kretali drugi korisnici wazea.. Dali ce se tu nesto mjenjati i kada neznam ali za sada je tako..Iznimke su zastoji na odredjenim djelovime cesta kada se to u realnom vremenu javlja i onda vas waze preusmjerava na ceste na koje po wazeu nisu opterecene.. sto ne znaci da nisu i obrnuto one koje su u zastoju ne znaci da su opterecene... Obrazlozenje: ako samo dva wazera u jednom autu idi nekom cestom i stanu sa strane gdje nema ni pumpe ni marketa ( waze benzinske i markete zna prepoznati ako su ucrtane pa to stajanje ne biljezi kao zastoj) on ce smatrati da je na toj cesti zastoj i javit ce da se ta cesta izbjegne i preusmjerit ce vas na drugu na kojoj je mozda u tom trenutku totalni kolaps u prometu jer se desila saobracajna ali tamo nema ni jednog wazera da to javi... pa cete se ponovo zaglaviti.. jedino pozitivno je sto nakon vaseg zaglavljivanja drugi vise nece biti preusmjereni na tu cestu )
Jos sam primjeti da su na nekim cestama u gradu stalno zastoji i kad ih nema.. moja je pretpostavka da su se wazeom poceli koristiti i neki dostavljaci roba, hrane i ostalog pa oni stalno negdje staju i krecu i stvaraju na taj nacin umjetne zastoje koji ne postoje.. Isto primjecujem po autoputu.. gdje se malo malo javlja da je na nekim dionicama prosjecna brzina po 10-20 km na sat !? neznamdali to imaju ukljucemn waze oni od pohonja ceste ili mozda neki trakroi koji kose travu uz autoput..ili nesto trece ali u svakom slucaju ti podaci ulaze u sustav a ne pokazuju pravo stanje prometa... I za kraj ja se po gradu cesto vozim skuterom i sa ukljucenim wazeom.. i u principu stajem samo na semaforima a kolone koje stoje obilazim.. za waze je ta cesta protocna ali za one koji su u autima ti je i te kakva guzva.. Eto toliko o Wazeu nacinu izracunavanja brzine i zaobilazenju prepreka sa guzvama.. sve iz prakse a ne teorije )
ps unaprijed se ispricavam za eventualno pojedena slova.. tipkovnica mi nije savrsena..a nisam ni ja .. ali nadam se da cete shvatiti smisao ovoga teksta bez obzira na moje i greske i na moju jogunaszu tipkovnicu koja po neko slovo preskoci .. neki sam je dan zalio pivom ))
danilo-p

Posts: 36
Joined: Sun Jan 02, 2011 12:30 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
danilo-p
Area Manager
Area Manager
Posts: 91
Has thanked: 6 times
Been thanked: 9 times
Send a message

Post by danilo-p
za kiki-rovinj:
zasto se ispravljaju stvari koje su ispravne !? i onda postanu neispravne ?? cestu koja ne vodi nikamo odnosno u bivsi rezervar vode za pulu a danas motoklub Twin Horns iz Pule smo ja i Darija nacrtali i oznacili, cesta je makadamska i koliko se sjecam nismo joj dali naziv... jednom kad se od kruznog toka krene njome ne moze se stici nigdje osim do moto kluba.. i cesta za groblje nije spojena sa Vodovodnom (barem nije bila) dok je nisi ti ili neko drugi prije tebe spojio.. Ne zelim to sad ispravljati ali kad se budes vozio slijedeci puta do Pule pogledaj koja je vrsta ceste i kako se na nju i sa nje moze doci pa to ispravi ... Hvala..
ps: i ja gresim pogotovo kad crtam nesto novo ili dajem ime necumu sto se na raznim kartama razlicito zove... ali ne ispravljam ono sto nisam 1000 posto siguran da je pogresno... i jos samo jedno pitanje jesmo li se dogovorili da cemo ceste oznacavati samo brojkama ili cemo ispred broja ceste napisati i veliko slovo D ili Ž ili L !? meni je svejedno samo bilo bi lijepo da bude svugdje jednako oznaceno... za sada je vecina cesta u Hrvatskoj oznacena sa velikim slovom prije brojke ali vidim da ti u Rovinju i okolici to ne radis odnosno da si sa vec postojecih naziva izbacio velika slova.. pa ako je takav dogovor samo da se znam ravnati ja i ostali ta da svugdje izbrisemo velika slova... Osim za autoput jer autoputi moraju ostati sa slovom A da se ti brojevi razlikuju od onih drzavnih cesta koje imaju isti broj kao i autoputi to su za sada za autopute brojevi do broja 13 dok se ne naprave jos neki novi i oni se poklapaju sa nekim drzavnim cestama koje imaju iste te brojeve!?
Evo cujem da je pred nekoliko sati konacno Waze definitifno kupljen od Googla pa ce vjerojatno i klasifikacija cesta sada biti nesto drugcija.. vjerojatno ona ista koja koristi Google maps... a to znaci drzavne ceste crvene.. i bez slova D... a mozda i ne..ko zna kako ce sve zavrsiti a to nije ni bitno.. bitno je da svi radimo na isti nacin jer ce u suprotnom nastati sarenilo koje nikome nece koristiti .. :)

https://world.waze.com/editor/?lon=13.8 ... TTTTTTTTFT
danilo-p
Area Manager
Area Manager
Posts: 91
Has thanked: 6 times
Been thanked: 9 times
Send a message

Post by danilo-p
Ja nakon svega ovoga jos uvijek neznam koja je konacna odluka o razvrstavanju cesta.. osim sto sam shvatio da su crvene ceste definitivno nepozeljne u HR
E pa ja imam jedan prijedlog gdje bi trebale crvene ceste ostati odnosno gdje bi ih trebalo "zacrveniti" ako to nisu... cak neke i u Istri (koje su vec jednom bile crvene). Znaci sve ceste koje su alternativni pravci autocestama koje se naplacuju trebale bi biti crvene.. Drugim rijecima sve ceste u Istri (ali i u Hrvatskoj) koje se koriste za spajanje vecih naselja i gradova (u pravilu su to drzavne i zupanijske ceste) i sluze kao alternativni pravci za one koji nece ili ne zele placati cestarinu (tunelarinu, mostarinu itd), trebale bi biti crvene. U Istri bi to bile ceste D21 i D66 i A8 od Matulja do Pazina, itd. Sve ostale ceste (drzavne i zupanijske) koje nisu alternativni pravci cestama pod naplatom mogu ostati zute. Slazete li se sa tim prijedlogom!?
i za kraj da se dogovorimo hocemo li ceste oznacavati samo brojem ili slovom i brojem (npr. 3 ili D3 ili D 3 ili D-3) ( D, Ž, L) vidim da je kikiki poceo izostavljati slovnu oznaku.. pa ako je to pravilo da znamo pa da ju izbacimo sa svih cesta ili ako nije da dodamo slovnu oznaku tamo gdje fali !?
danilo-p
Area Manager
Area Manager
Posts: 91
Has thanked: 6 times
Been thanked: 9 times
Send a message

Post by danilo-p
Vidim da su konacno aero snimke (barem sto se tice Istre i Kvarnera sad skoro 100 posto identicne GPS signalima pa molim sve one koji su ceste crtali po starim snimkama a ne po GPS signalima da sada te ceste usklade sa novim snimkama (tako da ne budu pomaknute) To se posebno odnosi na "isabolovic" kojiu je ceste koje su bile crtane po GPS signalima micao i crtao po starim slikama i sad su pomaknute (jugoistocni dio Pule) nesto sam vratio u stanje kako treba ali ima tu jos jako puno posla... a sad moze i "m_linc" konacno do u tancina srediti ceste u Kastavstini i okolici... sto do sada nismo mogli jer tamo gdje nije bilo GPS signala crtali smo ceste po slikama koje su bile pomaknute u odnosu na pravu situaciju ... i sad je konacno vrijeme da se sve ceste postave na svoja mjesta... tako da ne dolazi do skakanja vozila sa jedne na drugu cestu ( to se odnosi samo na naselja koja su gusto ispresjecana cestama koje su jedne blizu drugih... ) ... i kod editiranja usput provjerite sva raskrsca i spojeve cesta da nebi bilo zabranjenih pravaca ili da ceste nisu spojene... bolje da bude na wazeu odobreno neko skretanje koje je inace zabranjeno (pa ce onaj koji dodje u tu situaciju to vidjeti i javiti gresku) nego da skretanja budu onemogucene jer onda necemo ni moci doci do te tacke da vidimo gdje je greska ... eto toliko od mene i hvala svima na trudu da od Wazea napravimo aplikaciju koja ce biti ispred drugih...
P.S. molio bi one koji su ovlasteni da stavljaju radove na cesti da malo azuriraju novu regulaciju prometa oko Preluke (izmedju Rijeke, Opatije i Matulja)
danilo-p
Area Manager
Area Manager
Posts: 91
Has thanked: 6 times
Been thanked: 9 times
Send a message

Post by Darija
jedva cekam da Danilo odgovori na ovo, mislim nevjerojatno mi je sto muci neke od vas, kad se samo sjetim kolike smo sate proveli na editiranju u ovih godinu i nesto dana, te umjesto da smo svi zajedno ponosni sto nam Hrvatska odlicno izgleda unutar waze zajednice, najvise zahvaljujuci upravo tom Danilu, ne mogu vjerovati da ga neko proziva zbog bodova! Da, ima covjek puno bodova jer puno radi! I ne radi zbog caka, vec ispravlja nase pogreske! Neki recimo jos nisu shvatili da dio Hrvatske, pogotovo Istra, nije laka za editiranje, da je satelitska slika ' pomaknuta' , te da se moramo osloniti na gps pointse, a ne crtati ceste po slici! Znate li i to da ako samo netko popravi geometriju ili dozvoljeni smjer, ispada kao zadnji evidentirani editor?! Jel to problem?! Radite vise, pa cete kao on imati ovlasti da lokirate ono sto napravite, pa vam vise nitko nece moci dirati u ono sto ste napravili, makar i pogresno! Hoce li vam to ciniti zadovoljstvo?! Ili je nas cilj ipak nesto drugo?! Da pomocu wazea putujemo brzo i sigurno po ovoj nasoj zemlji?!
Darija
Posts: 66
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Send a message