Post by dkircali
Merhabalar;
Uzun süredir Waze kullanıcısıyım, elimden geldiğince harita düzenlemesi yapmaktayım. Tercüme konusunda da , eğer stringler mevcut ise gönderirseniz yardımcı olabilirim.
dkircali
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times
Send a message

Post by dkircali
Yol çizimi yaparken yetki alanımın dışına çıkmışım ve yolu birleştiremiyorum, yetkiye sahip arkadaşlardan biri birleştirebilirse sevinirim.
https://world.waze.com/editor/?zoom=7&l ... TTTFTTTTFT
dkircali
Send a message

Post by dkircali
Şu an Acıbadem ile uğraşmaktayım, yolları çizip isim verirken yön ayarlamasını yapıyorum, olur da görürseniz "ne yapıyor bu adam" demeyin :D
dkircali
Send a message

Post by dkircali
Alkank wrote:Son bir şey daha TEM ve E5 hatti uzerinde asimetrik ve düzgün çizilmemiş kavşak varsa burdan soyliyin hemen düzeltiyim. Dönüşler kare kare olmasin :D Ne kadar fazla "node" o kadar kıvrak ve düzgün dönüşler :D
Aktif olarak araç sürerken de Waze kullandığım için şunu belirtmek isterim, bazen güzel, düzgün gözüksün diye çizdiğimiz yollar navigasyon modunda yararlı olmayan talimatlara dönüşebiliyor. Misal karşılaştığım problemler:
- Çıkışlardan çok önce çıkışı almam gerektiğini söylemesi. Bu nedenle güzel gözükmese de olabildiğince çıkışları gerçeğine yakın çizmeliyiz.
- Bir yolda sola veya sağa dönmem gerekiyorsa, ayrılan yolun bulunduğum yola olan açısına göre Waze "solda kal" yada "sola dön" diyor. Eğer geçişleri çok yumuşak göstermeye çalışırsak "sola dön" yerine "solda kal" komutunu alıyorsunuz.
- Nedenini çok da kavrayamadığım bir olay daha var, örnek olarak şu kısma bakarsanız :
https://world.waze.com/editor/?lon=29.6 ... ,194693349
Aldığım komutlar " xx metre sonra sola dön sonra sağa dön" şeklinde oluyor ki sadece "xx metre sonra sola dön" demesi gerekir. Çizimlere bakıyorum ancak nedenini kavrayamadım. Ataşehir civarında karşılaştığım birkaç yer daha oldu bu hatayla.
dkircali
Send a message

Post by dkircali
orbitc wrote:Oraya degistirip, bana gore nasil olamsini gosterebilirmiyim?
Tabiki, nerede hata yapıyorum anlamış olurum.
dkircali
Send a message

Post by dkircali
orbitc wrote:
dkircali wrote:
orbitc wrote:Oraya degistirip, bana gore nasil olamsini gosterebilirmiyim?
Tabiki, nerede hata yapıyorum anlamış olurum.
Estağfurullah, Hata deyil, bir baska yaklasim. Yinede siz orayi benden iyi biliyorsunuz.
Biliyorum doğrudur, her sabah bu noktadan geçiyorum :D
Neyse bir de sizin yaptığınız şekilde denerim. En azından buradan edineceğim bilgiyi başka yerleri çizerken kullanırım.

Bu arada ne zaman mesaj atsam, cevap veriyorsunuz. Siz hiç uyumuyorsunuz galiba :lol:
dkircali
Send a message

Post by dkircali
Çiziminizi gördüm, daha basit bir şekilde yapılabilecek tüm manevraları göstermiş oluyorsunuz doğrudur, ancak yol yapısı birebir benim çizdiğim gibi. İşte aslında aynı noktaya gelmiş oluyor konu. Yolları birebir mi çizmeli, göze hoş görünen derli toplu şekilde mi, yoksa navigasyonda en iyi sonucu alacak şekilde mi?
dkircali
Send a message

Post by dkircali
orbitc wrote:
dkircali wrote:Çiziminizi gördüm, daha basit bir şekilde yapılabilecek tüm manevraları göstermiş oluyorsunuz doğrudur, ancak yol yapısı birebir benim çizdiğim gibi. İşte aslında aynı noktaya gelmiş oluyor konu. Yolları birebir mi çizmeli, göze hoş görünen derli toplu şekilde mi, yoksa navigasyonda en iyi sonucu alacak şekilde mi?
Uydu (GPS) pek dogru degil. Onun icin basit cizilmesi daha iyi. Cunku, hem kolayca cizersiniz, hemde yol direktifleri cok basit olur. Birde, yol isimleri de onemli.

Bu arada sizden ricam arkadaslarinizi bizim Facebook sayfasina davet edip "begen" e basabilirlermi?
Olabildiğince Waze'i yaymaya, fikrini, yararını anlatmaya çalışıyorum, kendi Facebook sayfamda da paylaştım, hatta ilgilenebilecek arkadaşlarıma mesaj attım.
dkircali
Send a message

Post by dkircali
Alkank wrote:Gönderdiğiniz link e baktim ve hata en başinda rampin doğru kullanılmamasindan kaynaklaniyor olabilir. Eğer waze wiki ye bakıcak olursaniz ramp lerin kullanilabilmesi için EN AZ bir Freeway yada Major Highway yada Minor Highway e bağlaniyor olmasi gerekmektedir. 2 tane primary road arasinda rampa çizilmemedir diye belirtiyor wiki page de.

Ayrica ramplerdeki çıkışları uzun tutmamim sebebi dediğiniz gibi sağ da kal komutu vermesi. Çünkü normal şartlarda Istanbuldaki rampa çıkışlarının çoğunun geometresi düzgün ayarlanmamiş ani şekilde otobana bağlanıyor bu yüzden surucu geç aldiği komut karşısında trafik de kargaşa yaratcak bir hareketle karşılaşabilir yani aniden çıkışdan çıkmasi gerekiyor olabilir. Mesela en sol şeritte giderken boyle bir çıkın komutu aldiğinizi düşünün. Bununla karşılaşmamak için rampalari biraz fazla uzatarak kullanılması gerektiğine inanmaktayim. Yurtdışında ki otoban çıkışlarina ve girişlerine bakarsaniz ana yollara girişler ve çıkışlar uzun ve geniş şeritlerle sağlaniyor.
Görmüş olduğunuz çizimi "ramp" den streete taşısam da aldığım hatanın sabit kalacağı kanısındayım, olay yol türü ile alakalı değil bence, benzer bir hatayı şu kısımda aldım:
https://world.waze.com/editor/?zoom=7&l ... ,186011578

Bence tamamiyle yol geometrisinden kaynaklı. Ama bu rampa olayını söylediğiniz iyi oldu, teşekkürler, hemen düzeltiyorum.

Bu arada bahsetmiş olduğum "solda kal" , "sola dön" durumu şurada anlatılmış:
http://www.waze.com/wiki/index.php/Junction_Style_Guide

Ayrıca Waze çıkışlardan 1km evvel çıkışı alacağınızı belirttiğine göre bence çıkışları abartı bir şekilde geriden çizmenin anlamı yok. Aynı şekilde yukarıdaki sayfada örnekler mevcut.
dkircali
Send a message