Namnet på påfarten
Här är en liten detalj jag störde mig på idag. Avfarten från 279 vid Solvalla.
https://world.waze.com/editor/?lon=17.9 ... s=60547479
Avfarten har namnet "275 Vällingby" i waze, på skylten står det dock 279 Vällingby (Skylten: http://goo.gl/maps/6rtpV) vilket jag antar är ett feltryck då 279an är vägen man lämnar. Det står också Travbana på skylten (blurrat i bilden).
275 Vällingby känns också konstigt eftersom man har 3.5 km kvar att köra innan man kommer till 275an och man lika gärna kan svänga vänster mot Sundbyberg på Bällstavägen.
Vad göra? Ska man följa tumregeln att anpassa sig efter skylten så blir ju vägnamnet vilseledande, men 275 Vällingby känns inte heller helt bra och stämmer ju då inte med skylten.
https://world.waze.com/editor/?lon=17.9 ... s=60547479
Avfarten har namnet "275 Vällingby" i waze, på skylten står det dock 279 Vällingby (Skylten: http://goo.gl/maps/6rtpV) vilket jag antar är ett feltryck då 279an är vägen man lämnar. Det står också Travbana på skylten (blurrat i bilden).
275 Vällingby känns också konstigt eftersom man har 3.5 km kvar att köra innan man kommer till 275an och man lika gärna kan svänga vänster mot Sundbyberg på Bällstavägen.
Vad göra? Ska man följa tumregeln att anpassa sig efter skylten så blir ju vägnamnet vilseledande, men 275 Vällingby känns inte heller helt bra och stämmer ju då inte med skylten.
Re: Namnet på påfarten