Yleiset pyynnöt
Kun ei tuo oma voima riitä, niin raapustelenpa tänne. Nämä kaikki on olleet luonteeltaan vähän sitä luokkaa, että clientistä raportoituna lisätietoihin saa raapustaa seitsemän veljestä kannesta kanteen. Samoin muutokset on sen verran pieniä, että unlockin vaivalla samalla korjaakin nuo jo.
1. Kehä1 Leppävaara. Reitti: Leppävaarankatu->(Kehä1)->Turunväylä länteen (Turkuun) Linkki
Koska Kehä1 nopeusrajoitus on 70km/h ja sen länsipuolella ramppina piirretty erkanemistie 60km/h ajattaa Waze kuljettajan Kehä1:lle, jonka jälkeen heti Exit right Turun ramppiin. Oikeampi ja kylttien mukaan navigoitu reitti kulkisi tuota kehän länsipuolella menevää tietä. Kehän ja ramppitien väli on fyysisesti niin pieni, että Waze ei tunnista kumpaa kautta auto kulkee.
Ehdotus: venyttäisi tuon kehälle liittyvän rampin (id: 138083018) loppupään Turkuun lähtevän rampin (id: 90833459, lukittu) alkuun ja pakottaisi ajamaan vain kehälle.
2. Eltsun Nesteen edessä idästä tuleva Nordenskiöldinkatua ajavalla on Wazen kartalla sallittu kääntyä vasemmalle kahdennetun Veturitien kohdalla. Luonnossa risteystä on tehostettu U-käännös kielletty liikennemerkillä.
3. Kehä1-Turun moottoritien rampeilla waze tarjosi aika villiä reittivalintaa ja rampilta rampille about koko apilanlehti kiertäen. Episodihan johtui väärän favoriten valinnasta, mutta toisaalta tuollainen looppailu pitäisi estää.
4. Samoin pääkaupunkiseudun teillä on aika paljon piirretty bussi-teitä, joissa on kääntymiset ja ajosuunnat sallittu. Esim. loppuvuodesta Kehä3 Jumbolta -> Tuusulantietä etelään tarjosi rampin päätteeksi ohjeen "Keep right" erkanevalle bussikaistalle, koska se on selkeästi lyhempi kuin kiertää rampista moottoritielle.
1. Kehä1 Leppävaara. Reitti: Leppävaarankatu->(Kehä1)->Turunväylä länteen (Turkuun) Linkki
Koska Kehä1 nopeusrajoitus on 70km/h ja sen länsipuolella ramppina piirretty erkanemistie 60km/h ajattaa Waze kuljettajan Kehä1:lle, jonka jälkeen heti Exit right Turun ramppiin. Oikeampi ja kylttien mukaan navigoitu reitti kulkisi tuota kehän länsipuolella menevää tietä. Kehän ja ramppitien väli on fyysisesti niin pieni, että Waze ei tunnista kumpaa kautta auto kulkee.
Ehdotus: venyttäisi tuon kehälle liittyvän rampin (id: 138083018) loppupään Turkuun lähtevän rampin (id: 90833459, lukittu) alkuun ja pakottaisi ajamaan vain kehälle.
2. Eltsun Nesteen edessä idästä tuleva Nordenskiöldinkatua ajavalla on Wazen kartalla sallittu kääntyä vasemmalle kahdennetun Veturitien kohdalla. Luonnossa risteystä on tehostettu U-käännös kielletty liikennemerkillä.
3. Kehä1-Turun moottoritien rampeilla waze tarjosi aika villiä reittivalintaa ja rampilta rampille about koko apilanlehti kiertäen. Episodihan johtui väärän favoriten valinnasta, mutta toisaalta tuollainen looppailu pitäisi estää.
4. Samoin pääkaupunkiseudun teillä on aika paljon piirretty bussi-teitä, joissa on kääntymiset ja ajosuunnat sallittu. Esim. loppuvuodesta Kehä3 Jumbolta -> Tuusulantietä etelään tarjosi rampin päätteeksi ohjeen "Keep right" erkanevalle bussikaistalle, koska se on selkeästi lyhempi kuin kiertää rampista moottoritielle.
Helsinki-Vantaan lentoasema-alue, Lukituksen poistopyyntö