Post by spookyx
:) la intrare Tg Mures dinspre Corunca.
si aici e scris in 2 feluri.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
Attachments
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
dacianova wrote:
Buna, Eu o singura chestie nu inteleg:
Localitatile vor purta toate denumirea din exemplul de mai sus (Sat, Comuna, XX) sau exemplul tau face referire numai la acele localitati care au aceeasi denumire in cadrul unui judet??

Multumesc
Frumos ar fi pentru toate, zic eu.
Dar pentru ca pana acum nu s-a facut acest lucru, zic sa ne limitam doar la acele sate ale carui nume mai exista in acel judet.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
PS La toate punem judetul in denumire: Localitate, XX
Asta asigura pe de o parte o consistenta a hartii/denumirilor si ne fereste de o confuzie. Adaugam si comuna sa evitam acele situatii de sate cu acelasi nume in comune diferite din acelasi judet.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
De principiu nu s-a luat nici o hotarare unanima. Unii fac intr-un fel, altii in alt fel.

Dar ca idee in linii mari:
1) Drumul trebuie sa indeplineasca cat de cat niste standarde ca sa fie MH (cat mai putine sau zero semafoare/stopuri/intersectii cu alte stradute). Daca nu se apropie cat de cat de criteriul de MH (nu vorbesc sa il indeplineasca) atunci nu are de ce sa fie MH, asa cum vad in Cluj, fel de fel de stradutze clasate ca MH..................... plus ca arata rau si in clien si obscureaza din vizibilitatea stradutelor care il intersecteaza, mai ales daca avem segmente de drum de traversare/intoarcere intre cele 2 sensuri... acestea devin clar invizibile.
2) Daca pe Google Maps vedem ca DNul trece prin oras si face cristiane printre blocuri, noi NU trebuie sa facem la fel si sa-l etichetam ca MH. Mai bine lasam Waze sa decida cea mai buna ruta prin oras, si functioneaza foarte bine chiar si la rute lungi, testat in alte orase mari pe ruta Poaian Brasov > Brasov > Onesti > Bacau > Iasi. (pe la Onesti mi-ai inchis tu, dacianova, niste URuri, cu niste probleme pe care nu le-ai observat/defapt nu aveai cum sa stii de ele).
3) Cel mai important criteriu: daca orasul (Resedinta de judet) are parte de o centura ocolitoare, aceasta trebuie marcata ca MH (atatea exemple in Romania) si in oras nu mai avem de cesa lasam MH.

Utilizarea de MH ne obliga oarecum la utilizarea de rampe, ceea ce nu e iarasi cazul in orasele noastre.

Eu recent m-am apucat si de orasul Oradea sa-l fac cum trebuie si am migrat toate MHurile din oras catre PS pentru ca majoritatea drumurilor indicate ca MH in acel oras nu intrunesc calitatea de MAJOR HIGHWAY.

Referitor la Vaslui, asa cum e acum e OK. Ai grija te rog la punctele GPS. Imaginile aeriene nu sunt bine calibrate, iar urmele gps nu prea corespund cu drumurile existente. Eu am aliniat MH-ul, dar in oras, mai e mult de ajustat.

PS: La Barlad lasa momentan cu MH. (am trecut eu inapoi in MH acu ceva zile).
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
RobertBP wrote:Cer si eu niste lamuriri
- unde incadram dealer-ii auto si service-urile auto in landmark (Shopping center, industry, garage sau altele)?
- drumurile care sunt in zona de parcare sau acces le incadram ca parking lot road sau service road?
- care ar trebui sa fie denumirea acestor drumuri? sau fara?
am un exemplu al unui dealer auto cu service ( cred ca nu toti dealerii au service in aceeasi locatie precum si service-urile auto nu sunt toate reprezentante)
https://world.waze.com/editor/?lon=25.5 ... TTTTTTTTFT
- cat conteaza daca la adress adaugam localitatea la un Landmark?
Banuiesc ca toti detinatorii de autovehicule sunt interesati de locatii ale service-urilor, just in case ;)
Salut Robert
- repzentantii auto si service-urile trebuiesc trecute la Garage. Garage nu inseamna garaj cu sensul de parcare, ci de o cladire care adaposteste masini si/sau unde se repara masinile.
- drumurile din zona
service roads ar trebui sa se regaseasca in interiorul benzinariilor, zone industriale inclusiv la alte POI-uri
parking lot roads: ar trebui sa fie drumurile care sunt dedicate parcarilor si delimiteaza parcarile
private roads: acele drumuri unde, de obicei, e nevoie de a trece de o bariera ca sa intri, zone private (inclusiv in complexe de cladiri de birouri etc), dar nu in parcari special amenajate
exemplu: o benzinarie ar putea avea atat service road cat si parking lot road, cum sunt zonele de servicii de pe A2 (pe de o parte se pune service road pentru a asigura accesul la zona de servicii si la benzinarie, si parking lot road pentru a delimita perimetrul zonelor unde se parcheaza.
la fel si la un dealer auto... service road sa fie drumul care face accesul catre dealerul auto si parking lot road sa fie drumul care delimiteaza zona de parcare din fata dealerului auto.

oricum, parerea mea e sa incercam sa folosim mai mult service road pentru drumuruile care ne asigura accesul la METRO din artera principala si parcarea sa o delimitam ca parking lot. nu sunt sigur cum e cel mai bine in cazul cu metro... sa lasam complet parking lot sau doar partial. cred ca cel mai bine ar fi ca acolo unde iti lasi masina sa apara parking lot iar restul drumurilor de tip service road.

cat despre sensuri, doar la parking lot roads, am vazut ca se recomanda de a pune fara sens si asa am incercat sa fac si eu. pentru parcarile clasice, asa cred ca e bine de pus, dar poate unde exista sensuri bine delimitate, ar fi bine de pus si sensurile...

cat despre nume, asa cum am vazut din bunele practici (difera de la tara la tara) cel mai bine e sa nu punem denumiri la aceste drumuri, ci mai degraba sa punem un landmark peste parcare si sa denumim acel landmark.
noi cand dam o cautare, sa zicem IKEA, ar trebui sa ne duca pe drumul din fata IKEA. pana la urma noi cautam un landmark si nu o strada. Am vazut rezultate unde aparea drumul Ikea si punctul de interes (POI) Ikea.

la exemplul tau vezi ca ai pus Toll Road pe un segment de acolo, cel care iese din gir, cred ca din greseala. am putea pune Toll Road pentru acele segmente de tip service / private care necesita plata unei taxe la intrare. exemplul care imi vine in minte ar fi Politehnica. Teoretic poti traversa politehnica si sa eviti aglomeratia daca platesti o taxa de nu stiu cati lei. asta iti asigura si parcarea in incinta politehnica (sincer nu am mai fost de demult si nu mai stiu cum e). pe un astfel de drum putem alege Toll Road si sa marcam cu un landmark unde e bariera/unde se face plata.

stiu ca nu te-am lamurit foarte bine. arunca un ochi pe:
http://www.waze.com/wiki/index.php/Best ... g_practice (nu se refera strict la SUA sau vreo tara, dar e general valabil)
si pentru alte tari: http://www.waze.com/wiki/index.php/How_ ... name_roads

- referitor la cat de mult conteaza adresa... cred ca e importanta ca sa stim de ce oras apartine. Ca dupa cum vezi poti selecta doar orasul... ceea ce e un plus.
daca am Ikea Bucuresti si Ikea Brasov si ambele sunt denumite Ikea, atunci cand gasim in rezultate Ikea, o sa ne apara si orasul de care apartine.
- inclusiv benzinariile au acea zona de e a edita adresa, separata de detaliile benzinarii (unde avem name, address, phone etc - asta pentru o buna identificare a benzinariei), dar ca si la landmarkuri, e important sa alegem acolo la address orasul din care face parte.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Zilele trecute am discutat despre asta si mai atrageam atentia ca parcarile si benzinariile sa NU se suprapuna peste drumuri pentru ca vor suprima traficul (raportarile), iar landmark-urile mai mici de 1600mp nu apar pe harta. Deci nu prea are rost de pus orice landmark minuscul, oricum, cautarea de POI este furnizata prin intermediul serviciilor gen: Foursquare, Google, Bing etc.

Nici landmark-urile de tip Parking Lot din fata centrelor comerciale nu stiu daca isi au rostul, dar le lasam asa momentan si vom lua o decizie pe viitor, dupa ce se va implementa functia de a cauta parcari libere/cu plata etc.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Numele alternative NU apar pe harta, dar e posibil (nu mi-am dat seama) ca sa apara la cautare.

Cat despre prezenta DN6 - E70 in denumirea strazilor, ea e obligatorie atunci cand sunt marcate ca Major Highway.

Oricum, in Timisoara ar trebui transformate acele strazi care sunt marcate in prezent ca Major Highway la Primary Street si lasate doar segmentele de la periferie ca MH si sa contina denumirile de drumuri nationale/judete/europene. Astfel, scapi si de problema ta cu denumirile.

De exemplu: Str. Simion Barnutiu sa fie PS iar, Calea Dorobantilor sa ramana MH.
Calea Aradului sa devina MH de la intersectia cu Amurgului.
La fel cu Calea Torontalului, de la intersectia cu Bd. Cetatii.
Str. Gheorghe Lazar sa devina PS.
Calea Circumvalatiunii sa devina PS.
iar restul de strazi parte a DN59 sa inceapa ca MH dupa Bd. Dambovita/Bd. Liviu Rebreanu.
Calea Sever Bocu sa devina Minor Highway incepand de la Amurgului.
Calea Martirilor ar putea sa devina si ea Minhor Hw.
Timisoare are un fel de inel, chiar daca e rupt, dar creeaza o buna circulatie pe acele bulevarde care sunt o alternativa buna la a evita centrul.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Ei, nu e asa cum vrei noi.
Ca daca ar fi si dupa mine as dori si eu
Major Highways - Drumuri Europene
Medium Highways - Drumuri National
Minor Highways - Drumuri Judetene
Mini Highways - Drumuri Comunale

iar in orase sa avem iarasi vreo 3-4 variante SAU/SI posibilitatea sa stabilim si numarul de benzi de pe fiecare segment de drum.

dar nu tot timpul e asa cum vrem noi.

Waze va sti cum sa se descurce cel mai bine in functie de valorile de trafic... in timp va invata.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
dcarpiuc wrote:(1) Oricum nimeni nu cauta DN1-E60. Dar apar probleme cand cauti o strada care are segmente de DN si segmente care nu sunt DN (strada pe care stau eu are segmente de DJ si segmente care nu sunt DJ)iar la cautare apar doua strazi.
dcarpiuc wrote:(2) De ce? Partea de DN poate sta foarte bine la denumire alternativa.
dcarpiuc wrote:(3)Din nou nu sunt de acord. Daca e DN trebuie sa aiba undeva acest inscris, la denumire alternativa cel mai bine, si sa fie marcat ca MH, si repet, sa-i lasam pe navetistii locali sa decida, si asta doar in cazul in care observa ca rutarea locala e bruiata de prezenta MH. Asa, de la distanta doar putem incurca rutarea pe distante lungi.
dcarpiuc wrote:(4)Am observat de exemplu ca ai schimbat in Oradea MH in PS, asa din Bucuresti. Acum, in drum spre Bors ma ruteaza pe centura chiar daca pe DN-ul care acum e PS ar fi mai rapid (toata lumea merge pe acolo).
Revenim la vechea discutie. Desi am tot discutam, nu ma deranjeaza sa discutam iar.
O sa plec mai intai de la cum au ajuns DN-urilor noastre sa treaca prin orase. Acesta este sistemul sovietic/comunist ca drumurile principale sa treaca prin interiorul oraselor intocmai pentru a incetini, in cazul unui conflict, armata invadatoare, de a-i forta sa treaca prin oras pentru a-i supune unui razboi de gherila (intre timp am discutat si eu cineva mai specializat pe aceasta tema).

Un MH intr-un oras mare va fi favorizat la selectarea unui traseu cu ruta lunga. Un PS inlocul unui MH intr-un oras mare, va da sansa alegerii altor rute prin oras, in functie de istoricul lor.

De exemplu, am circulat de mai multe ori prin Brasov ca sa merg la Poiana Brasov si niciodata nu m-a pus sa ocolesc pe toata centura sa ajung in Poiana Brasov, si asta pe ambele trasee: Bucuresti - Poiana Brasov si Poiana Brasov - Bucuresti. Nu am vazut nici o problema. Pe vremea cand erau MHuri prin Brasov, ma punea prin centru, inloc sa ma bage pe varianta daca era sa merg spre Sighisoara de exemplu, ceea ce mi se parea un minus mare. Sa mergi pe centura, asa cum prefera si Waze, e mult mai confortabil, chiar daca ocolesti mai mult si poate faci putin mai mult (cateva minute in plus), dar confortul e mult diferit. Iar daca ai o masina mai mare disconfortul prin oras creste. Tu nu cred ca te gandesti ca unii au masini mai mari (de genul furgonete, dube, masini de teren). Si sunt si persoane pe care le cunosc cu astfel de masini mari care evita orasul din cauza disconfortului, nu din cauza faptului ca nu au voie cu ele in oras ca se incadreza sub 7.5 tone. Eu unul personal am si o masina de teren (de offroad) iar mersul prin oras, din semafor in semafor, e un chin. Am un prieten cu o afacere in Popesti Leordeni si are mai multe tipuri de masini, din cele exemplificate mai sus si le-a pus la oameni Waze. E chiar multumit de Waze cum se comporta in Bucuresti. Pe viitor Waze va avea posibilitatea selectarii si tipului de masina: tursim, masina de teren, duba, tir etc. cu precizarea vitezei maxime de deplasare pentru a evita o raportare falsa, daca pe autostrada merge cu 80 km/h. Revenind.

(1) Nimeni nu cauta DN1 - E60, dar daca marcam drumul ca MH macar sa stim si noi de ce. Cand vezi un drum evidențiat/selectat pe ruta ta, sa stii ca tu esti pe DN/DJ/E. Ca nume alternativ nu va aparea pe harta, poate doar in cautare. Dar vorba ta, nimeni nu cauta asa ceva.
DAR
waze va sti sa lucreze pe viitor cu ele.
Citeam pe undeva de acest lucru ca WME Addons planifica sa suporte (daca nu deja suporta) denumirile separate, deobicei, prin „-”. Așa cum facem noi.
Adica tu să poți lucra cu un segment DN1 - E60, chiar daca el pe alocuri se cheama Calea X, Bd. Y etc., dar daca e prezent ca sufix vei putea lucra cu întreg segmentul. Când o sa dau unde zicea de asta, o sa va dau linkul.

(2) Repet. Daca e MH, atunci sa stim si noi de ce. Ce DN/DJ/E trece pe acolo. Ca altfel chiar nu mai vad justificarea de a-l face MH. O fi stand partea de DN bine la denumirea alternativa, dar nimeni nu o vede acolo. Daca MH-ul il facem PS, atunci DA, punem partea de DN la denumirea alternativa.

(3) Repet si eu... si ti-am argumentat nu stiu cat. Timisoara nu are nevoie de MH in interior. Are cateva inele chiar daca nu complete, care vor asigura si echilibra traficul si va permite utilizatorilor sa aiba partea de o alegerea cea mai bune rute. Lipsa MH-urile in centrul Timisoarei nu va afecta/incurca rutele lungi. Timisoara este destul de mare astfel incat, in determinarea rutei optime va lua in considerarea utilizarea drumurilor PS din interiorul orasului.

(4) NU toata lumea merge pe acolo. Eu de exemplu nu o iau niciodata prin oras daca merg la Bors, si da, de cele mai multe ori cand plec din tara o iau prin Oradea pentru ca am un partener de afaceri acolo. Am avut si o firma in Oradea acum multi ani. Cunosc bine zona si drumurile din zona. Centura mi se pare foarte rapida si fara belele, nu te ocoleste mult. E perfecta. Ai cateva sensuri giratorii si poate 1-2 semafoare. E drum cu prioritate. Spune-mi si mie de ce as favoriza traficul E-V prin oras cand pot sa il bag pe centura? Din toate punctele de vedere, nu vad nici un motiv ca MH sa ramana prin Oras. Nici macar noaptea nu as lua-o prin Oras, prefer tot centura, riscurile fiind mai ridicate noaptea printr-un oras decat pe centura orasului.

Timisoara se afla la inceput, are putini utilizatori, dar arterele, ca si in Cluj, Oradea, Brasov etc. nu se califica ca MH. Am condus cu Waze si prin Bratislava unde erau MH-uri in oras, dar acele MH-uri pot spune ca se calificau, ba mai mult, erau aproape de categoria autostrazii.

Eu iti propun un exercitiu de gandire si sa presupunem ca avem o retea de drumuri mai buna, mult mai multe autostrazi. Ce ai prefera, sa mergi pe autostrada si sa ocolesti 20-30 de km sau sa treci prin dita mai orasul? Sau pui autostrada prin oras ca sa iti favorizeze ruta scurta? E cam acelasi lucru. Asa vezi multe exemple in alte tari. Eu unul as alege clar autostrada. Dar noi suntem inca departe cu autostrazile.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Dane,

Normal e sa faci o ruta pe centura. Anormal sa i-o dai prin oras.
Tu trebuie sa uiti de DN prin oras. Ele NU (ar mai trebui) exista.
Trebuia sa ne schimbam conceptul de DN prin oras. Usor usor DN-urile nu mai trec prin oras.
Exemplu rapid: Ploiesti. DN-urile nu mai sunt prin oras. Oficial vorbind. DN-urile sunt exclusiv acum pe centura. Uita-te pe Google Maps

In momentul de fata exista o concurenta justa.
Ai ruta scurta prin oras si ruta lunga pe centura. Normal, repet, normal e ca Waze sa te bage pe centura. Daca omul vrea ruta scurta, sa dea setari in Waze pentru ruta scurta sau pur si simplu sa evite a intra pe centura.

Atasez 2 imagini. 2 rute. una de 200 km si alta de sub 20 km.
1) Ruta Lunga de 200 km.
Varianta 1, favorizata de Waze: via Centura Oradea. 2hr 50min, 203 km.
Varianta 2, ruta alternativa: via Calea Clujului. 2hr 49min, 197.5 km.

2) Ruta Scurta de sub 20km
Varianta 1, favorizata de Waze: via Centura Oradea. 18 min, 16 km.
Varianta 2, ruta alternativa: via Calea Clujului, 17 min, 11 km

In Ambele cazuri, ruta pe centura e de +5 km si +1 min fata de ruta din Oras. Dar Waze iti da ruta mai lunga, chiar daca e cu un minut mai mult pentru ca asa e normal, logic. E perfect. NU e nevoie de MH prin oras. Concureaza cu brio. Strazile din Oradea NU indeplinesc cerintele de a fi catalogate drept MH.

Deci, de ce sa am MH in oras? Ca sa ce? De ce sa scoti centura din MH? Ca indeplineste criteriul de MH?

In Vaslui a fost urmatoarea situatie, initial nu era nici un MH prin oras, dupa ce il scosese dacianova. Am schimbat eu apoi in MH, dar vorbind cu dacianova am hotarat, la recomandarea lui, ca acea varianta sa fie defapt MH si "DN"-ul ce trce prin centru sa nu mai fie MH.
Din nou, poate ca in Brasov centura nu era MH, dar daca ambele sunt MH si te trimite prin centru, e super OK, inseamna ca e mai confortabil (viteza + viraje). Nu inteleg cum waze te trimitea prin centru, dar prefera centura???. Apropo, masina mea e un T5 :).
Brasov: A fost vreodata centura Brasovului altceva decat MH? Eu vorbesc de iarna asta, chiar de acum 2 saptamani in urma, de cand am facut si repetat aceste teste, in forme multiple, direct cu clientul, nu pe LiveMap. Deci din Poiana Spre Bucuresti, se dau 2 rute: via Rasnov sau via DN1 prin centrul orasului si nu pe centura. Waze a calculat ca timpul petrecut pe centura e mult prea mare si atunci a preferat sa ma bage prin oras. Waze nu stie ce e aia centura, ce e aia centru. El stie sa calculeze timp si "confortul". Noi asa le numim, pentru el, sunt doar segmente de drum, cu timpi parcursi si de stat la semafoare, cu penalizari sau nu.
Din cate stiu eu, WME Addons nu are nimic cu waze, e un plug-in al editorului facut de community. Nu se leaga cu partea de rutare in nici un fel, sper ca nu gresesc.
Vorbeam de denumiri si adaugam ca si WME Addons, addon facut de utilizatori, vor baga suport pentru denumirile cu sufixe.
Da, faptul ca nu mai scrie pe client ce DN este este singurul dezavantaj pe care-l vad si eu, dar nu stiu cat e de grav. Dar tine de cosmetica mai mult, nu de rutare. Pentru rutare il facem MH.
Da, tine de cosmetica, nu de rutare.
Poate ca da , poate ca nu. De exemplu, eu ajung noaptea la 12 in drum spre Belgrad, venind dinspre Oradea. La ora aceea, cel mai rapid e prin centru. Are rost sa ma bage pe centura? Nu are, dar daca doar centura e MH ma va baga, asa ca mai bine las si reteaua oficiala de DN cu MH si waze va face calculul, ca la asta e bun si de asta il iubim noi. Dar sa-i dam sansa s-o faca.
Despre Oradea am mai povestit, nu are strazile bagate in waze in acest moment (mai pun eu cand am vreme cate o strada), ce sa mai vorbim de navetisti. Macar sa nu-mi tai singur craca de sub picioare, scotand din MH DN-urile. N-are rost discutia intre noi care e mai rapida : centura sau DN. Sa lasam waze sa decida.
Si eu tot noaptea ajung. Gandeste-te ca ziua faci mai mult prin centru... si chiar si noaptea, cu cat e mai rapida? 1 min? Te asigur eu ca scoti mai putin pe centura la 12 noaptea decat prin centru, pentru ca prin oras nu prea iti permiti sa depasesti viteza legala, ai si semafoare, stopuri, gropi, oameni, politie etc. Pe centura? Ii dai 100 daca vrei.

Nu inteleg absolut deloc afirmatia sa iti tai singur craca. Cum ti-o tai? Daca o iei pe centura iti tai craca? Atunci iti recomand sa schimbi in Waze pentru tine ruta pe cea mai scurta. Pana la urma poti sa alegi prin oras, dar daca tu alegi sa mergi prin oras, nu obliga pe altii. Dar ce zice, strain dealtfel, strain de tara sau de oras: de ce sa intru eu intr-un oras necunoscut, sa fac zeci de viraje si stopuri si semafoare, sa risc sa calc pietoni si altele, sa ratez viraje si etc cand pot frumos sa stau pe centura care; cativa km in plus, dar per total, apas de mai putine ori ambreiajul, consum mai putina benzina/motorina, nu am semafoare sau treceri de pietoni... de ce?

DN-urile sunt administrate de CNADNR. Strazile din Oradea sunt administrate de Primaria Oradea si nu de CNADR chiar daca pe hartie DN-ul trece prin centru.
Drumurile de interes național aparțin proprietății publice a statului și cuprind drumurile naționale care asigură legătura capitalei țării cu orașele reședințe ale județelor, legăturile între acestea, precum și cu țările vecine, și pot fi: autostrăzi; drumuri expres; drumuri naționale europene (E); drumuri naționale principale și drumuri naționale secundare.

Autostrăzi și drumurile naționale în România sunt administrate de către Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România prin Direcțiile Regionale de Drumuri și Poduri (DRDP) ce au în subordine un număr total de 44 Secții de Drumuri Naționale (SDN), acestea fiind organizate la rândul lor în 316 districte de drumuri care administrează sectoare de drumuri în lungime medie de 50 km.[1]
Mai mult pe http://ro.wikipedia.org/wiki/Autostr%C4 ... ite_note-1

dar mai bine ne uitam in lege:
http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck. ... t?idt=8833
Art. 24. - Sectoarele de drumuri naţionale, judeţene şi comunale, incluzând lucrările de artă, amenajările şi accesoriile aferente, situate în intravilanul reşedinţelor de judeţe şi municipiilor sunt în administrarea consiliilor locale respective.
Deci CNADR-ul administreaza drumul national pana la limita cu un oras resedinta de judet sau minicipiu... pentru ca nu mai e drum national drumul din resedintele de judet sau municipii... sunt strazi locale.
Art. 6. - (1) Drumurile de interes naţional aparţin proprietăţii publice a statului şi cuprind drumurile naţionale care asigură legătura capitalei ţării cu oraşele reşedinţe ale judeţelor, legăturile între acestea, precum şi cu ţările vecine, şi pot fi:
- autostrăzi;
- drumuri expres;
- drumuri naţionale europene (E);
- drumuri naţionale principale;
- drumuri naţionale secundare.
...
Art. 7. - Drumurile de interes judeţean fac parte din proprietatea publică a judeţului şi cuprind drumurile judeţene care asigură legăturile între:
- municipiile reşedinţe de judeţ şi reşedinţele de comune, municipii, oraşe, staţiuni balneoclimaterice şi turistice, porturi, aeroporturi, obiective importante legate de apărarea ţării şi obiective istorice importante;
- oraşe şi municipii între ele.

Art. 8. -Drumurile de interes local aparţin proprietăţii publice a unităţii administrative pe teritoriul căreia se află şi cuprind:
a) drumurile comunale care asigură legăturile între:
- reşedinţa de comună şi satele componente;
- oraş şi satele care îi aparţin, precum şi alte sate;
b) drumurile vicinale sunt drumuri ce deservesc mai multe proprietăţi, fiind situate la limitele acestora;
c) străzile sunt drumuri publice din interiorul localităţilor, indiferent de denumire: stradă, bulevard, cale, chei, splai, şosea, alee, fundătură, uliţă etc.

Art. 9. - Străzile din localităţile urbane se clasifică în raport cu intensitatea traficului şi funcţiile pe care le îndeplinesc astfel:
a) străzi de categoria I - magistrale, care asigură preluarea fluxurilor majore ale oraşului pe direcţia drumului naţional ce traversează oraşul sau pe direcţia principală de legătură cu acest drum;
b) străzi de categoria a II-a - de legătură, care asigură circulaţia majoră între zonele funcţionale şi de locuit;
c) străzi de categoria a III-a - colectoare, care preiau fluxurile de trafic din zonele funcţionale şi le dirijează spre străzile de legătură sau magistrale;
d) străzi de categoria a IV-a - de folosinţă locală, care asigură accesul la locuinţe şi pentru servicii curente sau ocazionale, în zonele cu trafic foarte redus.
Deci iata ca legea ne releva faptul ca noi nu avem defapt drumuri nationale in interiorul localitatilor urbane. Ele defapt sunt MAGISTRALE, care sunt stabilite sa asigure un flux major pe DIRECTIA drumului national. Directia e Nord-Sud de exemplu, iar in cazul resedintelor de judet si municipiilor sunt administrate de consiliile locale. De aceea in resedinte de judet si municipii asa zisele DNuri sunt proaste rau, iar in localitati urbane sau sate/comune, drumurile sunt f bune.

Dar, e tarziu. Mai discutam. Ai fisierele atasate.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
Attachments
[blur]Click here to see my signature[/blur]