Det visste jag inte, det räcker alltså inte att radera alla oanvända noder?
https://world.waze.com/editor/?lon=17.9 ... ,104687238
Jag var där och pillade för att jag får konstiga ruttförslag och försökte reda ut varför. Vägsnutten av Stormbyvägen är tydligen låst, vilket gör att svängarna i korsningen inte fungerar för tillfället.
Det konstiga ruttföslaget ser ut såhär: Jag tycker rutten borde gå över Solhagavägen istället.
Jag var där och pillade för att jag får konstiga ruttförslag och försökte reda ut varför. Vägsnutten av Stormbyvägen är tydligen låst, vilket gör att svängarna i korsningen inte fungerar för tillfället.
Det konstiga ruttföslaget ser ut såhär: Jag tycker rutten borde gå över Solhagavägen istället.
Tack! Du löste det. Att jag inte såg att den var satt som "Private road".sverkernordlund wrote: Anledningen till att rutten inte går över Solhagavägen är att detta segment är satt som "Private road". Vem som satt den till private road vet jag inte.
Anledningen till att Stormbyvägssnutten är låst beror på att den förlängts ut till Sörgårdsvägen ett antal gånger trots att det inte går att köra där.
/Sverker
Jag tror att anledningen till att någon satt den som sådan var att just det avsnittet varit avstängt under relativt lång tid, men är sedan ett bra tag åter öppen för trafik.
Det är nog bra om Stormbyvägssnutten är låst även fortledes av ovan nämnda anledning.
En "korsning" där alla riktningar ska vara tillåtna.
https://world.waze.com/editor/?lon=16.7 ... =148423415
/Peter
https://world.waze.com/editor/?lon=16.7 ... =148423415
/Peter
Ett segment som behöver ändras till Major Highway.
https://world.waze.com/editor/?lon=16.9 ... =148086440
https://world.waze.com/editor/?lon=16.9 ... =148086440
En gatstump som behöver anslutas till rondellen.
https://world.waze.com/editor/?lon=16.4 ... =163819850
/Peter
https://world.waze.com/editor/?lon=16.4 ... =163819850
/Peter
Tre vägar som behöver anslutas till E4:an.
https://world.waze.com/editor/?lon=17.3 ... ,200309093
/Peter
https://world.waze.com/editor/?lon=17.3 ... ,200309093
/Peter
Tror inte det. Det finns ett spärrområde där.
/Peter
/Peter
Här tre korsningar där alla svängar ska vara tillåtna.
En är låst till nivå 5, de andra två är lite utanför mitt område.
https://world.waze.com/editor/?lon=16.5 ... =125010671
https://world.waze.com/editor/?lon=16.5 ... s=97590780
https://world.waze.com/editor/?lon=16.5 ... =120294692
/Peter
En är låst till nivå 5, de andra två är lite utanför mitt område.
https://world.waze.com/editor/?lon=16.5 ... =125010671
https://world.waze.com/editor/?lon=16.5 ... s=97590780
https://world.waze.com/editor/?lon=16.5 ... =120294692
/Peter
Re: Hjälp - vägen är låst