Post by spookyx
twist3r wrote:Banuiesc ca acele landmarkuri acopera in totalitate giratoriul si se pune doar in cazul in care giratoriul chiar are un nume. In Timisoara sunt vreo două care au nume, dar restul nu.


Iata unul in Bucuresti : https://world.waze.com/editor/?zoom=7&l ... TTTFTTTTFT

Mai unul : https://world.waze.com/editor/?zoom=7&l ... TTTFTTTTFT
Am modificat, dar girul ala oricum nu era functional in sensul ca e setat ca parking lot, neavand o functionalitate in traficul normal.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Si cel de-al doilea reparat. Ieri nu mergea bine editorul. Acum am reusit.

------------------------------------------

Bacurile sau traversarea râurilor cu ajutorul bărcilor sau vapoarelor

Citind ce au făcut și alții, opțiunile ar fi:
* crearea rutei
* adaugarea unui landmark peste de tip Ferry Lane
* denumirea segmentului cu numele de Bac, pe lângă numele drumului pe care le conectează
* setarea segmentului de tip Toll Road
* Setarea segmentului de tip Service Road

in UK văd că se preferă Service Road. în alte țări se preferă Street simplu sau un rang inferior față drumurile pe care le conectează ruta bacului. Eu zic să testăm și și.

Am setat ca exemplu trecerea cu bacul din Galați inspre I.C. Brătianu, TL:
https://world.waze.com/editor/?lon=28.0 ... =190405015
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
twist3r wrote:Scurtă întrebare: segmentele blocate mai sunt automat modificate de către sistem ? ex: traseele gps par deviate fata de traseul din harta si atunci waze incearca sa corecteze automat segmentele respective.

Spun asta pt ca in cazul drumurilor cu serpentine din zonele muntoase semnalul gps e foarte slab. Traseele din zonele respective sunt trasate foarte ciudat. Daca se vor alinia la imaginea satelitara si apoi bloca ele vor mai fi modificate de waze automat sau nu ?
Segmentele nu or sa se alinieze niciodata dupa punctele GPS. Asta trebuie facut manual. Eu asa am facut cam cu toate drumurile... si in permanenta gasesc strazi facute dupa imaginile satelitare si le trag deasupra punctelor GPS.

Waze schimba, nu stiu... defapt nu cred ca mai face, sensul drumurilor. Adica aveam un drum tip one-way si il face in doua automat. De ceva timp vad ca Waze prefera sa deschisda UR (Update Request) automate care sa indice aceste probleme decat sa schimbe automat sensurile.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Da, multumesc ca mi-ai adus aminte.

E una din zonele in care m-am apucat sa lucrez, dar nu am mai terminat. Asteptam sa apara punctele GPS actualizate deoarece asta vara-toamna-iarna nu se actualizasera. Si eu am fost de multe ori pe acolo. Chiar am si trasee de offroad facute, dar nu prea apar. :)

Daca e lasa si il fac eu azi, tot DN7C-ul. Mai sunt drumuri care trebuiesc ajustate.

Drumul ala rosu a aparut pentur ca Waze a considerat ca distanta e prea mare intre coordonatele GPS si drumul efectiv pe unde fusese el trasat. Sigur mai multe sageti pe acolo sunt ale mele. De cand am trecut pe Galaxy S3 care are si GLONASS si niste tweakuri in Android ca gps-ul sa performeze mai bine, ma bucur de o precizie mult mai buna si fara sa pierd semnalul GPS cand se semnalul GSM.

Va recomand fasterfix (market) pentru Android, va trebuie root, si setati la server: ro.pool.ntp.org
E una din cele mai bune fixuri care se pot face pentru ca A-GPS-ul sa functioneze cum trebuie si sa nu bage in balarii GPS-ul normal.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
dacianova wrote:Ok, merci. Am să încerc și varianta asta :)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Mi se intampla si mie foarte des... deobicei dau si de 3-4 ori sau mai multe ori. Sfat: utilizati Ctrl+S ca shortcut sa fiti mai rapizi.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
twist3r wrote:Cu WME trebuie mare grija ca e destul de periculos si poate face multe stricaciuni daca il folosesti cum nu trebuie :)

Citeste un pic postul lui spookx : http://world.waze.com/forum/viewtopic.p ... 60#p366046

Nu se refera la ce vrei tu sa faci dar singur vei prinde ideea.
spre rusinea mea, uitasem sa includ ultima comanda dinaintea SAVE.
si anume de sters landmark-ul dupa ce se selecteaza la final. am modificat postul pentru posteoritate.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
RobertBP wrote:@spookyx
Cautand un model de Junction/interchange , uite ce am gasit : Pasajul Obor
https://world.waze.com/editor/?zoom=6&l ... ks=1609835
acolo nu trebuia sa fie Junction/interchange? si nu trebuie sa bagam si orasul?
Ba da... acum e Junction/Interchange :)
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Hmmm... mda, interesant, nu stiam ca fac si ajustarea dupa punctele gps, desi, e nevoie de ceva trafic pentru a face asta, dar eu unul nu am observat. In Bucuresti de exemplu, aliniez constant drumurile facute acum 1-2 ani dupa vechile harti (care nu se pupau bine cu punctele gps), sau trasele originale.

Wiki-ul e continuu actualizat, dar ar fi bine daca ar exista undeva un fel de news din acest punct de vedere sa stam la curent cu ce modificari fac ei.... fara sa vanezi ce modificari fac ei in Wiki.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Stiu ca am rezolvat eu deja Saliste, dar o sa dureze pana cand WME se refac limitele oraselor.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
scriptul acela de reparare a nodurilor care adaugă și nodul pe finalul segmentelor neterminate e de mare ajutor. E pe aici într-un post anterior.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]