Fixat.fullrulle wrote:Man ska inte kunna svänga vänster (u-sväng) efter denna ramp:
https://world.waze.com/editor/?lon=17.7 ... =186955180
/Patrik
Country Manager, Sweden
https://s.waze.tools/c5.pnghttps://s.waze.tools/s0500.pnghttps://s.waze.tools/cm.pnghttps://s.waze.tools/lc.png
https://s.waze.tools/c5.pnghttps://s.waze.tools/s0500.pnghttps://s.waze.tools/cm.pnghttps://s.waze.tools/lc.png
Upplåst.Tussilago-3 wrote:Hjälp: Jag mekade sönder Kvarnholmsvägens östra anslutningar till rondellen, när jag trodde jag skulle vara smart och kan inte fixa tillbaks det, då rondellen är låst...
https://world.waze.com/editor/?lon=18.1 ... =187869403
Läxan är lärd...
Ser dock ut som om rondellen borde göras om eftersom man inte ska ha en infart och en utfart på samma punkt.
EDIT: Gjorde om rondellen och tog samtidigt bort delningen ut mot öster.
/Patrik
Country Manager, Sweden
https://s.waze.tools/c5.pnghttps://s.waze.tools/s0500.pnghttps://s.waze.tools/cm.pnghttps://s.waze.tools/lc.png
https://s.waze.tools/c5.pnghttps://s.waze.tools/s0500.pnghttps://s.waze.tools/cm.pnghttps://s.waze.tools/lc.png
Upplåst.Morfar wrote:Hej!
Här ska det vara riksväg nr 69. V g rätta.
https://world.waze.com/editor/?zoom=4&l ... =150061176
http://www.trafikverket.se/Privat/Proje ... skyltning/
/Patrik
Country Manager, Sweden
https://s.waze.tools/c5.pnghttps://s.waze.tools/s0500.pnghttps://s.waze.tools/cm.pnghttps://s.waze.tools/lc.png
https://s.waze.tools/c5.pnghttps://s.waze.tools/s0500.pnghttps://s.waze.tools/cm.pnghttps://s.waze.tools/lc.png
Upplåst.world_b85zy5cs wrote:Låsta vägar gör det omöjligt att tillåta sväng till inrapporterad avfart norrut (fn ej namngiven).
Är sen tveksam till delningen av vägen, det är enbart en enkel refug, med fil för vänstersväng, på platsen.
E14 heter även Fjällfararvägen här.
Enkla åtgärden: Gör den röda pilen grön (för nya avfarten) och lägg till namn.
Större åtgärden: Lås upp och ta bort dubbelväg samt lägg till namn, alternativt lås upp så tar jag bort dubbelväg och lägger till namn.
https://world.waze.com/editor/?zoom=5&l ... ,103392311
Håller med om att delningen av vägen är onödig. Bör tas bort för att förenkla.
/Patrik
Country Manager, Sweden
https://s.waze.tools/c5.pnghttps://s.waze.tools/s0500.pnghttps://s.waze.tools/cm.pnghttps://s.waze.tools/lc.png
https://s.waze.tools/c5.pnghttps://s.waze.tools/s0500.pnghttps://s.waze.tools/cm.pnghttps://s.waze.tools/lc.png
Fixat.fullrulle wrote:U-sväng ska inte vara tillåten om man kör österut.
https://world.waze.com/editor/?zoom=6&l ... s=90207602
Skulle även villja fixa till denna:
https://world.waze.com/editor/?zoom=6&l ... ,141427924
Som det är nu så får man instruktionen håll vänster och sedan direkt håll höger om man kommer från rampen från Värmdövägen och ska åka Värmdöleden
Vid den andra länken var rampen rakt fram inte inkopplad. Det var därför man inte fick instruktionen rakt fram.
/Patrik
Skickat från min GT-P7500 via Tapatalk 2
Country Manager, Sweden
https://s.waze.tools/c5.pnghttps://s.waze.tools/s0500.pnghttps://s.waze.tools/cm.pnghttps://s.waze.tools/lc.png
https://s.waze.tools/c5.pnghttps://s.waze.tools/s0500.pnghttps://s.waze.tools/cm.pnghttps://s.waze.tools/lc.png
Upplåst.hurja wrote:Låst väg. Jag skulle vilja ha vägen odelad framtill korsningen så att navigeringen skulle vara enklare.
https://world.waze.com/editor/?lon=16.1 ... =178933583
/Jaska
/Patrik
Country Manager, Sweden
https://s.waze.tools/c5.pnghttps://s.waze.tools/s0500.pnghttps://s.waze.tools/cm.pnghttps://s.waze.tools/lc.png
https://s.waze.tools/c5.pnghttps://s.waze.tools/s0500.pnghttps://s.waze.tools/cm.pnghttps://s.waze.tools/lc.png
Den vänstersvängen är inte tillåten så den bör förbli röd. Detta området har förstörts många gånger av användare som vill att Waze-kartan ska vara exakt som satellitbilden i bakgrunden istället för som det är i verkligheten. Det är därför jag låst området.V70_white wrote:Kunde inte lösa sväng-problemet då ett segment var låst, lvl5:
https://world.waze.com/editor/?lon=18.0 ... =154669244
/Patrik
Country Manager, Sweden
https://s.waze.tools/c5.pnghttps://s.waze.tools/s0500.pnghttps://s.waze.tools/cm.pnghttps://s.waze.tools/lc.png
https://s.waze.tools/c5.pnghttps://s.waze.tools/s0500.pnghttps://s.waze.tools/cm.pnghttps://s.waze.tools/lc.png
Vasagatan i Sumpan är helt avstängd med bygg-grindar i båda riktningarna pga. byggen.V70_white wrote: En till sväng som jag är osäker på om den är rätt eller fel är högersvängen till Vasagatan. Senast jag var i Sumpan.. vilket var ett tag sen, har jag för mig att man kunde köra höger där. Kanske ändrat? Vägen är inte taggad som enkelriktad i allafall:
https://world.waze.com/editor/?zoom=7&l ... 179425308
edit: skumt att inte länkningen funkar.. ni får köra copy-paste.
/Patrik
Country Manager, Sweden
https://s.waze.tools/c5.pnghttps://s.waze.tools/s0500.pnghttps://s.waze.tools/cm.pnghttps://s.waze.tools/lc.png
https://s.waze.tools/c5.pnghttps://s.waze.tools/s0500.pnghttps://s.waze.tools/cm.pnghttps://s.waze.tools/lc.png
Fixade rondellen.V70_white wrote:Ok.. en till som jag inte rår på. En rondell som dels har otillåtna svängar som ska vara tillåtna och även om någon orkar kanske bör flyttas lite.. Kollar man GPS-spåren ligger den för långt västerut.
https://world.waze.com/editor/?lon=15.2 ... TTTTTTTTFT
Lvl 4 låst.
/Patrik
Country Manager, Sweden
https://s.waze.tools/c5.pnghttps://s.waze.tools/s0500.pnghttps://s.waze.tools/cm.pnghttps://s.waze.tools/lc.png
https://s.waze.tools/c5.pnghttps://s.waze.tools/s0500.pnghttps://s.waze.tools/cm.pnghttps://s.waze.tools/lc.png
Re: Hjälp - vägen är låst