ca 1400 segment av atv/offroad är nu borttagna.
dalarna/västernorrlands och gävleborgs län.
dalarna/västernorrlands och gävleborgs län.
pnylin wrote:Även jag har nu raderat massor av inlagda atv-vägar. Har även försökt få bort staden "noname" som finns inlagd av samma användare från Bollnäs och västerut.
/Patrik
Nix. AM behöver inte godkänna något. Man kan sätta igång och förstöra kartan direkt när waze registrerat att man kört i ett visst område.Daisuke-Jigen wrote:Nästa steg är väl att alla ändringar måste godkännas av en AM för att hamna på kartan då ?
I de länder som hanterar tilldelning av AM själva så är det just bara AM tilldelning och utökning av AM områden.Dennis_Halmstad wrote:Hur är det i de länder där communityt styr am utpekadet? Kan fortfarande alla redigera?
Jag hade gärna sett att det kräver någon form av aktivering av nya medlemmar som ännu inte börjat redigera. Så man kan informera de om var man hittar wiki och liknande.
Ja och Ja.traesko wrote:Markera som solved och gå vidare? Skulle vara fint att kunna kommunicera med de som rapporterar.
City lagret har uppdaterats, men Dalarna är inte borta. Ex strax norr om Sandviken så finns en ruta kvar med Dalarna i mobilklienten. Ja, jag har refreshat kartan i mobilklienten. Det finns inget spår i WME av Dalarna. Det kan vara så att de maptiles som är där inte har ändats och därför ligger Dalarna kvar.hurja wrote:Klagomålen borde försvinna nu när citylager har uppdaterats och Dalarna-city är borta.
/Jaska
Det är så man undrar vad som händer. Jag har senaste tiden sett "nya" vägar skapade 2011 som dykt upp i områden där de borde fixats till långt tidigare. När det gäller citylagret så verkar det vara lite ojämt. I mitt närområde försvann 3 av 4 felaktiga städer. Alla togs bort vid samma tidpunkt.hurja wrote:Den långa cityn Dalarna från Borlänge till Sandviken är i alla fall borta. Uppdateras inte citylagret överallt?
Jag märker även andra ändringar av cityn kring Borlänge-Falun.
/Jaska
Re: Skräpvägar runt Borlänge