Pillat lite jag nu också men det var ju inte detta jag önskade mig, att vi skall lägga in varenda nummer, igen
Kan det vara så att det fortfarande räcker med första och sista numret på kvarteret och att waze sedan gissar nummer däremellan?
Kan det vara så att det fortfarande räcker med första och sista numret på kvarteret och att waze sedan gissar nummer däremellan?
/Anders
Sweden Wiki Master, Sweden Waze Champ, Sweden Country Manager, AM in Sweden/Stockholm area, Waze Beta Tester
Sony Xperia 5 IV Android 13
Sweden Wiki Master, Sweden Waze Champ, Sweden Country Manager, AM in Sweden/Stockholm area, Waze Beta Tester
Sony Xperia 5 IV Android 13
Om adresserna/vägnamnen bara finns som gångvägar skall du behålla segmenten men ändra dem till gångvägar, koppla loss dem från körbara vägar och och sedan koppla adressens navigeringspunkt till närmsta lämpliga körbara väg, här är ett bra exempel, https://www.waze.com/sv/editor/?env=row ... lter=false
/Anders
Sweden Wiki Master, Sweden Waze Champ, Sweden Country Manager, AM in Sweden/Stockholm area, Waze Beta Tester
Sony Xperia 5 IV Android 13
Sweden Wiki Master, Sweden Waze Champ, Sweden Country Manager, AM in Sweden/Stockholm area, Waze Beta Tester
Sony Xperia 5 IV Android 13
Ja det är vad jag har har förstått att det gamla husnummer räknare är kopplad till den gamla editorn innan WME.obygds wrote:Och förresten får man väl inga "poäng" för husnummer specifikt längre? Det är väl mer som för vanlig karteditering om jag förstått det rätt?
/Matthias
Jag tycker det är lite trist att Waze inte tillåter att man kan söka på husnummer än. Känns som om man ska lägga ner all tiden det tar att lägga in alla husnummer i en stad så bör man kunna börja använda det direkt så man känner att det gör någon skillnad.
Någon som vet när de planera att slå på så man kan söka på husnummer vid navigering?
/Matthias
Någon som vet när de planera att slå på så man kan söka på husnummer vid navigering?
/Matthias
Jag har provat men mina husnummer kan jag inte navigera till ännu och det var ju ett tag sedan jag la in dem.V70_white wrote:Jag har navigerat efter husnummer jag la till någon av de första dagarna det gick..
Sök t.ex på Stenbäcksvägen 12, Gävle. Det är en av gatorna jag fixat.
Verkar funka fint.. det är ju några dagars delay på ändringar man gör, precis som på gatorna.
/Matthias
Jag skulle inte ha några vägar alls i området. Bara vägar till parkeringen runt området.mirarkitty wrote: https://www.waze.com/editor/?env=row&lo ... ueFilter=1
Det är fullt möjligt att köra in, men vore inte "gångvägar" bättre för det här så att klienten inte ska beräkna en rutt där den_vill_ att jag ska köra in? Alternativt 24 timmars förbjuden infart eller nåt.
Hela markerade området är "förbjuden för motortrafik".
AM Dalarna, Siljan - Hedemora, Ludvika SWEDEN
AM Lappland, Kiruna - Överkalix SWEDEN
AM Åland/Ahvenanmaa, Savo/Savolax FINLAND
download/file.php?id=30634
MapRaids: MMR1, MR-Canada, MMR2-China, MMR3-Thailand, MR Australia, MR Poland, MR PA-SL, MMR South-Africa, mMR Sri Lanka 2, mMR Sri Lanka 3, MMR India - Madhya Pradesh, MR Zambia, MMR X Zimbabwe, WOW India2017
AM Lappland, Kiruna - Överkalix SWEDEN
AM Åland/Ahvenanmaa, Savo/Savolax FINLAND
download/file.php?id=30634
MapRaids: MMR1, MR-Canada, MMR2-China, MMR3-Thailand, MR Australia, MR Poland, MR PA-SL, MMR South-Africa, mMR Sri Lanka 2, mMR Sri Lanka 3, MMR India - Madhya Pradesh, MR Zambia, MMR X Zimbabwe, WOW India2017
Som det funkar nu så måste man först markera avsnitt, och sedan klicka redigera husnummer för att öht se var de ligger, finns nån funktion för att se numren redan i "grundkartan"?
Private road är inte så lysande. Igår skulle jag till en adress i ett område som är fullt av "private road", och det gick inte i klienten att utröna var det fanns parkering och vilka vägar som var förbjuden för motortrafik,
https://www.waze.com/editor/?env=row&lo ... ueFilter=1
Det är fullt möjligt att köra in, men vore inte "gångvägar" bättre för det här så att klienten inte ska beräkna en rutt där den_vill_ att jag ska köra in? Alternativt 24 timmars förbjuden infart eller nåt.
Hela markerade området är "förbjuden för motortrafik".
https://www.waze.com/editor/?env=row&lo ... ueFilter=1
Det är fullt möjligt att köra in, men vore inte "gångvägar" bättre för det här så att klienten inte ska beräkna en rutt där den_vill_ att jag ska köra in? Alternativt 24 timmars förbjuden infart eller nåt.
Hela markerade området är "förbjuden för motortrafik".
Jag vet inte om jag vågar ta bort vägarna, om de har information länkat till sig...
Hade en lite fundering här ang. vad jag skulle kalla "bostadskluster"
Hur gör man här bäst med numreringen. Kan man lägga in gator (gångvägar) för att få numreringen så nära huset som möjligt eller accepterar man att alla nummer hamnar (i detta fall) vid parkeringen.
AM. Norra Stockholm, Arvika
https://s.waze.tools/s0100.pnghttps://s.waze.tools/p0100.png https://s.waze.tools/c4.png
https://s.waze.tools/s0100.pnghttps://s.waze.tools/p0100.png https://s.waze.tools/c4.png
Re: Ny husnummer funktion i WME