Post by spookyx
noi postam pe pagina de facebook cand se fac actualizari: www.facebook.com/WazeRomania

trebuia sa se intample zilnic... dar uite ca de aproape 2 saptamani, din cauza unor probleme tehnice, nu s-a mai actualizat harta... ni s-a promis ca pe 28 iulie se va actualiza, dar nu s-a intamplat.

aici se anunta: status.waze.com

deobicei, procedura cam asa era: o modificare facuta in cursul diminetii (sa zicem pana in 12) era prinsa in update-ul din ziua urmatoare.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
http://www.waze.com/wiki/index.php/Editing_ranks
aici gasesti mai multe informatii. Inca nu cred ca se fac automat trecerile de la un rang la altul.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
:) plus ca acum avem si imagini aeriene de la Google. Adio Bing!
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Salutare.

Astăzi am lucrat toată ziua la scrierea unui ghid de editare a hărții în România.
Am ajuns la 19 pagini, versiunea 0.2.
Voi continua și în zilele ce urmează să completez, extind ghidul de editare.
Momentan e în format PDF. Îmi e greu să-l fac direct pe wiki.
Pe viitor, poate găsim o metodă. Aștept orice sugestie. Părerea mea e că de demult era nevoie de așa ceva, mai ales că avem un influx de editori noi.

Pentru descărcare, mergeți pe pagina:
Ghidul Editorului de Hartă Waze în România, versiunea 0.2.
http://www.waze.ro/ghiduri/
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Salut si multumesc mult de aceste comentarii/critici/corecturi.

1) Cum facem rost de aceasta baza de date? E publica undeva sau ne adresam institutului si speram sa facem rost de ea?
2) De acord. Chiar si pe wiki e mai in detaliu. Nu am vrut sa pierd mult timp cu asta pentru ca stiam ca exista materiale pe aceasta tema. O sa completez/modific.
3) Asa e, am scris in graba si nu am dat mare atentie. Pe harta e ok în schimb: Pasajul Unirii. Era mai mult ca exemplu ca oamenii să includul și termenul de Pasaj, nu doar Unirii, cum mai pun unii la strazi fara tipul strazii corect. Oricum, ar trebui să schimb poza și să pun o poză mai concludentă.
4) Am adăugat NU și pus și cu bold.
5) corectat :D
6) O sa-l recitesc si o sa-l elimin dacă nu reusesc sa il fac mai inteligibil. initial am plecat de la a da acel exemplu, dar am zis ca apoi sa dau un caz real.
7) De acord, dar inca nu am terminat!!! O să vedem ce putem elimina când ne apropiem de final.

Eu am vrut să fie un ghid cât mai complet și să includ toate situațiile specifice (și nu numai) care apar în România.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
ciprian-coman wrote:Baza de date SIRUTA e publica la ei pe site in format mdb. Cred ca e mai usor de folosit o varianta in spreadsheet asa ca va dau link la documentul convertit de mine, actualizat cu datele din 2013: https://dl.dropboxusercontent.com/u/200 ... CRITIC.xls Am incercat sa-l atasez pe forum dar nu-mi da voie xls.
Multumesc.
O sa vad ce pot face, sa fac o mica aplicatie in care noi editorii sa completam astfel incat sa putem calcula completarea hartii waze in Romania. Devine necesar, si pentru fiecare localitate sa putem specifica cat și ce s-a facut și în ce măsură. Am văzut că alte țări au făcut așa ceva.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Poti sa imi spui ce inseamna capetele de tabel mai exact?
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
daca nu stiu, vor afla. acum ce sa zic, exista si optiunea de a ruta pe drumuri neasfaltate scurte (nu stiu ce inseamna asta). nu prea ai ce face in aceasta situatie
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Salut.
Singurele 2 repere (landmark) de care am cunostinta ca semnalizeaza ca acolo nu trebuie sa inregistreze viteza sunt cele 2: parcari si benzinarii. Restul pot fi "snapped" la segmente.

Cat priveste denumirea de Real Hypermarket, cred ca cel mai bine ar fi o descriere de genul Real Tg. Mures. Eu asa am incurajat sa se foloseasca aceasta denumire descriptiva. In bucuresti de exemplu avem Auchan Pallady, Auchan Titan, Auchan Vitan etc.

Cat priveste reperele, pe de o parte e bine ca reperul sa fie trasat la limita gardului si la limita drumurilor ce o delimiteaza. Acum, pentru genul hypermarketuri unde avem si parcari mari, am putea delimita doar cladirea, care e suficient de mare. Aici parerile sunt impartite si sincer nu stiu care e mai bine.

Acum un an de zile Waze ne spunea ca la un moment dat vom putea desemna la un reper care sunt intrarile intr-un astfel de centru comercial ca waze sa aduca soferul cat mai aproape de intrarea in magazin. Acum in septembrie ni s-a mai zis un lucru, ca Waze va include si o estimare a timpului necesar gasirii unui loc de parcare, dar nu stiu daca se va mai face asta cu desemnarea intrarii.

Iar ca pont, in viitor, in momentul ajungerii la destinatie, Waze va afisa imagini din street view astfel incat soferul sa se orienteze mai bine unde ajunge si ce cauta.

In concluzie cladirea real o poti lasa asa, dar evitati sa puneti repere de tip parcare, pentru ca parcarile din waze sunt destinate a gasi un loc de parcare cu plata in special. Parcarile de la hypermarketuri sunt considerate parcari private, pentru care nu platesti in mod normal, fiind client... si atunci evitam sa apara in cautarea de parcari, parcarile de la supermarketuri. In viitor vom putea sa cautam o parcare pe care sa o alegem in functie de tarif si orele de operare.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
adryanosss wrote:Am o intrebare. Aici nu ar trebui permis accesul ? Ma gandesc ca cineva care ar vrea sa intoarca acolo nu prea poate si nu stiu sa fie interzis un U turn acolo.
https://www.waze.com/editor/?lon=28.024 ... 18&env=row
Ai putea să permiți întoarcerea tip U. Ai putea face dublu sens la segmentul de dinainte așa cum am făcut eu. Fă cum crezi că e mai bine și în funcție de regulile de circulație.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]