Navigationsproblem tvärs över sverige -allmänt problem?
Hej!
Som du kanske redan sett så sätts inga hastigheter i Waze kart editorn (WME). Waze samlar trafikdata från de som kör på vägarna och räknar sedan ut vad det är för snitthastighet längs olika vägar. Det behöver alltså inte vara ett fel på kartan. Sedan beror det givetvis på om man i mobilklienten valt snabbaste (default) eller kortaste väg för ruttprioriteringen.
När det gäller hur rutter beräknas så är det så att stora vägar prioriteras före mindre vägar. Läs mer här för en utförligare förklaring hur ruttberäkningen går till.
/Sverker
Som du kanske redan sett så sätts inga hastigheter i Waze kart editorn (WME). Waze samlar trafikdata från de som kör på vägarna och räknar sedan ut vad det är för snitthastighet längs olika vägar. Det behöver alltså inte vara ett fel på kartan. Sedan beror det givetvis på om man i mobilklienten valt snabbaste (default) eller kortaste väg för ruttprioriteringen.
När det gäller hur rutter beräknas så är det så att stora vägar prioriteras före mindre vägar. Läs mer här för en utförligare förklaring hur ruttberäkningen går till.
/Sverker
Re: Navigationsproblem tvärs över sverige -allmänt problem?