Upplåst.magfro wrote:Järnvägen ligger lite fel jämfört med GPS-spåren och resulterar därför i felaktiga map propblems. Låst till nivå 4:
https://world.waze.com/editor/?lon=17.2 ... =190363935
/Patrik
Upplåst.magfro wrote:Järnvägen ligger lite fel jämfört med GPS-spåren och resulterar därför i felaktiga map propblems. Låst till nivå 4:
https://world.waze.com/editor/?lon=17.2 ... =190363935
Automatiska felrapporter bygger tyvärr inte på aktuella körningar utan på historik. Har sett flera sådana på vägar som är ombyggda, avstängda och till och med helt borttagna sedan flera månader tillbaka.V70_white wrote:pnylin wrote:Är vägen öppen i båda riktningarna nu? Har ju varit avstängd södergående länge pga vägarbete.Rajjan60 wrote:Artillerigatan på Östermalm i Stockholm är enkelriktad norrut i Waze, stämmer inte med verkligheten.
Jag kan inte ändra den eftersom det krävs nivå 5 för att editera.
Länk
/Patrik
Jag såg att den var låst häromdagen också då det hade genererats automatisk felrapport. Så antingen är den öppen nu igen eller så har någon användare kört där ändå.
Jag kan öppna den nu men när jag stängde den fanns arbetet inte med på Trafiken.nu. Senast jag körde förbi där, förra torsdagen höll de på att fylla igen ett eller flera av hålen de grävt i gatan så de borde vara klara nu.V70_white wrote:Aha.. Det var bra att veta.. Trodde det "nollställdes" när man gör om vägar.
Men jag tror att den är öppen nu, trafiken.nu har den inte som avstängd längre i allafall.
http://trafiken.nu/sv/Stockholm/trafiklaget/?tabidx=0
Ska man vänta tills någon som kör där kan bekräfta eller ska man gå på trafiken.nu?
Fixat.ulle2 wrote:Hej
Kan någon låsa upp alt fixa otillåtna svängar i rondellen Finningevägen/Södertäljevägen i Strängnäs.
https://world.waze.com/editor/?zoom=7&l ... TTTTTTTFTT
Hälsn
Ulle
Upplåst.elimat85 wrote:Hej kan någon level 5 låsa upp nedan rondell i växjö geometrin är lite fel så vill göra om den.
https://world.waze.com/editor/?zoom=9&l ... ,101284504
/Matthias
Upplåst.BalsbyMange wrote:Väg 19 mot rondell är låst, måste koppla om vägar då navigering ger felaktiga instruktioner.
https://world.waze.com/editor/?zoom=7&l ... TTTFTTTFTT
/Mange
Rondellen omgjord.magfro wrote:Rondellen är trasig och behöver skapas om, men är låst till nivå 4.
https://world.waze.com/editor/?lon=17.0 ... ,193284875
Har rensat en del men samma användare har gjort likadant över ett stort område.Svenne33 wrote:Här är lite som behöver rensas!
https://world.waze.com/editor/?zoom=4&l ... TTTTTTTTFT
Visst ser korsningen lite konstig ut men den fungerar och har fungerat i tre år så den kan väl vara kvar som den är.Rajjan60 wrote:Försökte ta bort den skumma diagonalvägen i korsningen Lidingövägen/Erik Dahlbergsgatan i Stockholm
https://world.waze.com/editor/?zoom=7&l ... TTTTTTTFTT
men kunde inte spara? Vad beror det på?
Detta kommer försvinna när Waze gör nästa uppdatering av citylagret, dvs inom ett halvår.Professor-Driver wrote:Här har det blivit fel, vägnamnet låg som citynamn. Jag ändrade men vägnamnet hänger kvar som citynamn. Vem kan ordna det?
https://world.waze.com/editor/?zoom=3&l ... =185299584
Re: Hjälp - vägen är låst