Get a sneak peek at whats next for Permanent Hazards on our April 7th Office Hours!

Post Reply

Map Editing Guideliness for Poland

Post by berestovskyy
Witam!
Próbuje zebrać najważniejsze w jednym miejscu.

http://world.waze.com/wiki/index.php/Ma ... 28draft%29

To jest tylko pierwsza część, wstęp i kategorie dróg. Zmiany w stosunku do poprzedniej wersji (Kategorie dróg w Polsce):

1. Zmiana: Droga ekspresowa jednojezdniowa -> Freeway
2. Dodano: Ulica leżąca w ciągu drogi krajowej/wojewódzkiej -> Major/Minor Highway
3. Dodano: Ulica główna ruchu przyspieszonego -> Minor Highway
4. Zmiana: Ramp -> wyłącznie dla wjazdu/wyjazdu z Freeway lub Highway. Bez ślimaków, bez nazwy węzła.
5. Usunięto: Service Roads a także deptaki, schody, tory...
6. Zmiana: Wjazd/wyjazd ze stacji benzynowej -> Parking Lot Road
7. Zmiana: Strefa ograniczonego ruchu (np. strefa B w Krakowie) -> Private Road

Prośba o komentarze.

Dziękuję z góry!
berestovskyy
Posts: 912
Has thanked: 321 times
Been thanked: 832 times

POSTER_ID:2630595

1

Send a message
Last edited by berestovskyy on Wed May 29, 2013 9:37 pm, edited 1 time in total.

Post by berestovskyy
Zbieram najważniejsze. Deptaki, schody itp. -- zrozumiało gdzie ich używać i nie ma sensu o tym rozpisywać.

Co do Service Road. Długo szukałem czym się różnie ten typ od innych, znalazłem ten temat:

http://world.waze.com/forum/viewtopic.php?f=8&t=40324

Z którego wynika, że Service Road = Street, a na US Waze Meetup zostało ogłoszono:
They [Service Roads] will be reassigned to the "Street" type.
[...]
It should happen any day now.
berestovskyy
Posts: 912
Has thanked: 321 times
Been thanked: 832 times
Send a message

Post by berestovskyy
To nie jest moja teoria :D Drogi wewnętrzne, osiedlowe -> Private Road lub Parking Lot Road

Waze shouldn't give service roads for directions (15.02.2013)
If a road truly should not be used for routing, it is best to make it a private road or possibly a parking lot road.
[...]
Private road or parking lot is what Alleys should be sent to.
[...]
Unnamed parking lot road is the preference of most. That will surpress traffic jam reporting if someone goes slow through there.
berestovskyy
Posts: 912
Has thanked: 321 times
Been thanked: 832 times
Send a message

Post by berestovskyy
Na Wikipedii jest artykuł o Drogach niepublicznych (wewnętrznych), do których się odnoszą drogi w osiedlach, dojazdowe, drogi na terenach prywatnych.

Część z nich -- ogólnodostępne (Service Road lub Parking Lot Road?), część -- nieogólnodostępne (Private Road?).

To może tak zapisać?
berestovskyy
Posts: 912
Has thanked: 321 times
Been thanked: 832 times
Send a message

Post by berestovskyy
rlpl wrote:Private Road pasuje do [...] Drogi osiedlowe [...]
Zgadzam się, przerobiłem, aktualizuję ;)
rlpl wrote:No dobra, a właściwie czemu te zmiany? Jest jakaś potrzeba ogólna, żeby dzielić drogi inaczej, niż na autostrady, krajowe, wojewódzkie i powiatowe?
Ogólnie, nie chodzi tu o zmianach. Chcę zebrać to co mamy na wiki i forum w jednym miejscu, systematyzować, aktualizować...

Na przykład, jedyny odcinek drogi ekspresowej jedno-jezdniowej który znam (S1 od 1 do A1), oznaczony nie Major Highway, a Freeway. Lub ulicy w Krakowie ze znakiem "zakaz ruchu" są oznaczone nie Private Road, a Primary Street. Lub ulicy w ciągu dróg krajowych/wojewódzkich i teraz są zaznaczone jako Major/Minor Highway.

Uważam, że to nie są "zmiany", a po-prostu aktualizowanie do stanu rzeczywistego.
Skąd na przykład "ulica główna ruchu przyspieszonego"? Ktoś kiedyś (jedna osoba) proponował, żeby dzielić drogi inaczej i o ile pamiętam to nie przeszło. Jeśli więcej osób jest "za", to ja się podporządkuję, ale na razie mam wrażenie, że to jest Twoja osobista inicjatywa.
Tak, "ulica główna ruchu przyspieszonego" to jest moja osobista inicjatywa. Jak wspominałem wyżej, w Krakowie są ulicy z zakazem ruchu -- Primary Street i są ulicy dwujezdniowe 6 pasmowe z ograniczeniem 70 -- też Primary Street. Własnie, z tego i wynika ta inicjatywa :D
berestovskyy
Posts: 912
Has thanked: 321 times
Been thanked: 832 times
Send a message

Post by berestovskyy
rlpl wrote:To widocznie błąd na mapie, bo jako Freeway miały być oznaczane tylko dwujezdniowe.
Z tego co widzę, ten odcinek Updated: December 28, 2012 by rl_pl(4) Myślałem, że jesteś za... :?
rlpl wrote:Masz inicjatywę - to ją zaproponuj, poznaj zdanie innych, zapytaj chociaż, czy to akceptują.
27 Marca napisałem Ci PM -- żadnej odpowiedzi nie dostałem. Teraz proponuję tu na forum -- dostaję "zapytaj chociaż"? Gdzie, jak Ci zapytać? :lol: Chodźmy na piwo? ;)
rlpl wrote:Była uwaga na forum, że to oczywiste.
[...]
Dyskusja na temat innego podziału dróg, niż urzędowy, była tu
Własnie, o to chodzi. "15-ta strona na forum, w 2011 roku, 5 temat z góry i na 3 stronie tego tematu jest dyskusja..." :lol: Bardzo dobrze piszesz na forum i o Private Road, i ob ulicach w ciągu dróg. Na czym polega problem, jeżeli wpiszę to wszystko na wiki?
rlpl wrote:Droga powiatowa dwujezdniowa z prędkością dozwoloną 70 km/h nadal jest przeznaczona dla ruchu lokalnego (wewnątrz miasta), a nie tranzytowego, więc dotychczasowe zasady tu nadal się sprawdzają.
Czyli Karmelicka w Krakowie -- to jest powiatowa, a Szewska -- to już gminna? Jeżeli nie, to dla czego nie możemy mówić ob ulicach ruchu przyspieszonego? :? Zobacz, jak to wygląda w Warszawie, na przykład.
berestovskyy
Posts: 912
Has thanked: 321 times
Been thanked: 832 times
Send a message

Post by berestovskyy
rysal wrote:Wynikiem tego okazuje się, że od niedawna ulice w ścisłym centrum są drogami prywatnymi (Private Road) :lol:
Tak, to jest tak zwane "Gated Community".
Czyli problem polega na tym, że ty chcesz wjechać do strefy B i wszędzie są zakazy skrętu oprócz ulicy Wielopole? Przepraszam, to jest na pewno mój błąd, zablokuję ten skręt. Dzięki! ;)

Zakazy skrętu postawiłem kilka dni temu dla tego, że znalazłem problem z Private Road (z Parking/Service Road jest taki samy problem). Zgłosiłem to tu i tu. Potem jeszcze LafarM poradził napisać do supportu bezpośrednio, co też już zrobiłem.

Kiedy ten problem zostanie rozwiązany, wjazdy do strefy B znów odblokuję. Private Road działa jak należy, czyli prowadzi w strefę najkrótszą trasą, nigdy nie puszcza tranzytem i nigdy nie występują błędy "Restricted turn might be allowed (automatically detected)" ;)
berestovskyy
Posts: 912
Has thanked: 321 times
Been thanked: 832 times
Send a message

Post by berestovskyy
W centrum byli błędy z kierunkiem dróg itd. -- to wszystko sprawdzałem. Do strefy A robiłem zakaz skrętu. Czyli z Jana (strefa B) musi być zakaz wyjazdu na Rynek (strefa A). Na pewno, to też jest mój błąd, przepraszam.

Tak, wcześniej rynek (strefa A) był oznaczony jak Boardwalk, jednak inny części strefy A były oznaczone jako Street.

Po moich zmianach tranzytem przez centrum Waze nigdy nie prowadził i nie prowadzi teraz.
berestovskyy
Posts: 912
Has thanked: 321 times
Been thanked: 832 times
Send a message

Post by berestovskyy
Witam!
Pierwsza część, próba numer dwa .

1. Proponuję zostawić drogi ekspresowe jednojezdniowe jako Freeway, ponieważ jest to stan rzeczywisty (np. odcinki S1, S69).
2. Proponuję zostawić "ulica główna ruchu przyspieszonego"=Minor Highway, ponieważ jest to stan rzeczywisty (np. Warszawa).
3. "Droga gruntowa" proponuję pisać na samym końcu, ponieważ nawigacja po tych drogach jest domyślnie wyłączona.

Także bardzo prosiłbym oddać głos lub zaproponować własną wersję dla nazw wjazdów/zjazdów (Ramp).

Dziękuję!
berestovskyy
Posts: 912
Has thanked: 321 times
Been thanked: 832 times
Send a message

Post by berestovskyy
rlpl wrote:czy mousepl jest za zaznaczaniem dróg szybkiego ruchu jednojezdniowych jako Freeway?
Zostawimy wszystkie drogi ekspresowe jako Freeway?
1. Freeway lub Highway -- nie wpływa to na nawigację, nie zawsze to nawet widać w App.
2. Odcinków takich nie jest dużo, ale zawszę ktoś będzie ich zmieniał na Freeway.
rlpl wrote:Nie znam na pamięć wszystkich ulic w Krakowie, tu masz aktualny spis.
No, teraz wszystko jest zrozumiało :lol: Dzięki!

Poszukam taki spisy dla innych dużych miast (może już masz?). Drogi ruchu przyspieszonego zapominamy, dopisujemy linki na spisy: próba 2.1

Jeszcze mam pytanie odnośnie Ramp. Rozumiem, że Rampy są z kategorii Highways, czyli Waze ich używa dla długich tras. Wskazówkę głosowe też rozumiem.

Może ktoś wyjaśnić, jaki zysk w używaniu Ramp dla zmiany poziomu drogi (czyli change of grade) na zwykłych ulicach (Primary Street/Street)?
berestovskyy
Posts: 912
Has thanked: 321 times
Been thanked: 832 times
Send a message