Get a sneak peek at whats next for Permanent Hazards on our April 7th Office Hours!
Post by orbitc
dkircali wrote:
orbitc wrote:Sizin gibi rutbesi yuksek olan arkadaslarla bir araya gelerek bir iki fikir alis verisi yapmak istiyorum.
Genelde alacagimiz kararlar tum harita icin gecerli olacak ve herkezin o kurallara gere haritada edit yapmalari gerekecek ki hartamiz temiz ve duzdun olsun.

Beni en cok sikan kinu ise su kirmizi olan yollar. Eger yollarin adi ve sehri olmazsa haritada gozukmez.

Eger arabada iken yol cizdiyseniz mesela, o yol size gozuker ama baskalarina gozukmez.
Haritada WME'yi kullanarak cizdigimiz yollari adlandiralim.

Waze ile en son konusdugumda bahsetim ki bize bir alan daha gerekir ki sehiri koyalim. Onlarda zaten calistiklarini ama zaman alacagini cunku cok seyin deyismesi gerekdigini ve onunda zaman alacagini soylediler.
Onlar o sekilde ugrasa dursunlar bizde onun degisebilecegini dusunerekden koyacagimiz ilce/il isimlerine ortak olarak karar verelim.
mesela:
Okra sk no 1 Sisli Istabul diye bir adresimiz var. Bunu girebilmek icin sadece Okra sk ve Sisli olabilir yada Okra sk ve Sisli, Istanbul. Ne dusunursunuz? Karariniz ne olursa olsun, su an icin Sisli kesinlikle konmali Istanbul konmazsa da olabilir diye dusunuyorum.
Bence kesinlikle Okra sk ve Sisli, Istanbul olmalı ki şu anda adlandırdığım heryeri bu şekilde yapmaktayım.
Sıkıntı ilçe yazılmayan yollar var. İstanbul olarak adlandırılanlarda var ,İstanbul olarak adlandırılanlar da. Eğer ilçe ismi yazılmayacaksa, hangisinin olduğu bence çok önemli değil, önemli olan herkesin aynı şekilde yapması.
Aslında başka bir mevzu daha var, o da semt. Semtleri belirtebileceğimiz bir yer bulunmadığı için ben küçük bir yol segmentinin semt ismi, İstanbul olarak adlandırılması gerektiğini düşünüyorum. Böylelikle aramalarda çıkabilir.Başka bir yol zaten yapılması gereken bir çok işimiz varken, semt isimlerinin de alternatif isimler altında belirtilmesi ki kısa vadede çok fuzuli bir iş gibi geliyor bana.
Zaten bende onun icin sizlerin fikir katkida olamsini istiyorum. Eger istanbuldaysaniz, aradiginiz adresi yone bulursunuz istabul olsada olamsada
Onemli olan her seyin aynu olmasi ve herkezin ayni seyi yapmasi
orbitc
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Has thanked: 946 times
Been thanked: 4916 times
Send a message
Regional Coordinator for Northeast & New England
•Tier1 •USA Coordinator •Global Champ & Mentor
•iOS & WME ßeta Tester •Beacon, CCP & Wiki Master
•Master Raiders •Localization •Content Raider

USA | MapRaid!

Post by orbitc
dkircali wrote:Tamam bir yandan haklısınız diyelim ama, Landmark denilen şey altında birçok seçenek var, ve genel olarak gerçek hayat ile navigasyon ekranı arasındaki senkronizasyonu sağlamak için işaretlenen yerleri gösteriyor. Misal yolda gidiyorsunuz ve ekranda yola dik bir akarsu görüyorsunuz, yolda da bu akarsu üstünden geçtiğinizde bu yer işareti işlevini yapmış oluyor. Aynı şekilde bence kıyılarda önemli, tamam gidip Karadeniz'in ortasını işaretleyelim demiyorum ama bence kıyılar gerekli.
Tünellere gelince, madem çizilmemesi lazım neden Landmark altında tunnel diye bir seçenek var o zaman? Wiki'den birşeyler bulmaya çalıştım ancak şunu bulabildim:
viewtopic.php?f=129&t=38934
Buraya göre USA editörlerinin aldığı karar ;ana tüneller dikdörtgen yada ark şeklinde yolu kapsayacak biçimde çizilmesi. Deniz,göl ve akarsular için Waze water layer halledecek denmiş, ancak water layer'ı editörde göremiyoruz sanırsam, sadece livemap üzerinde görülebiliyor, ve gördüğüm kadarıyla da hatalı, yolar deniz üzerinde gidiyor vs...

Birde Su New York a bakin. New York ayni istanbul gibi etrafinda su var ama kimse deniz veya okyanus gibi bir layer koymamislar. Biz neden koyalimki.
Birde eger o deniz eger kopru altinda yani yol altinda ise baska tabii.
NY.jpg
(242.95 KiB) Downloaded 1353 times
orbitc
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Send a message

USA | MapRaid!

Post by orbitc
Buda Connecticut eyaletindeki kopru:

Con.jpg
(108.12 KiB) Downloaded 1369 times
orbitc
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Send a message

USA | MapRaid!

Post by orbitc
dkircali wrote:
orbitc wrote: Birde Su New York a bakin. New York ayni istanbul gibi etrafinda su var ama kimse deniz veya okyanus gibi bir layer koymamislar. Biz neden koyalimki.
Birde eger o deniz eger kopru altinda yani yol altinda ise baska tabii.
NY.jpg
Burayı örnek alırsak haklısınız ancak live map ten bu göstermiş olduğunuz yere bakarsanız, deniz ile kara sınırının ne kadar detaylı ve tutarlı bir şekilde gösterildiğini görebilirsiniz. İşin özü teoride denizleri, gölleri, akarsuları Waze'in water layer'i halletmeli, editörler çizmemeli. Ancak Türkiye'deki water layer ne yazık ki bu kadar detaylı ve tutuarlı değil.
Evet, Aynen katiliyorum. Zaten cogu sorun da zaten ordan kaynaklaniyor.
Maalesef editorler de abartiyor. koskocaman denizde cizilmez diye dusunuyorum.
orbitc
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Send a message

USA | MapRaid!

Post by orbitc
dkircali wrote:Benim anladığım araçların geçtiği tünellerdi, o zaman sıkıntı yok.

Kırmızı yol olayına gelirsek, ben telefondaki uygulamadan kırmızı yolları görebiliyorum, benim edit etmediğim yada çizmediğim yollar olmasına dikkat ettim buyrun:
burda bizde o kirmizi yollar gozukmuyor. Unutmayalim ki, uluslar arasi server ile US serverleri degisik. ondan da kaynaklaniyor olabilir. Ama yinede o yollar kirmizi olmamali mumkunse
orbitc
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Send a message

USA | MapRaid!

Post by orbitc
Alkank wrote:Bing in Istanbul'daki aerial imagelarini update etmesi için nasil bir talep oluşturabiliriz acaba? Bing 'in guncelleme gibi bir niyeti yok anladiğim kadariyla.
Evet, ben onu sordum. Ama, Waze'in soyledigine gore, Bing'in kendisi yeniliyormus...Waze'le alakasi pek yokmus...yani Waze istese bile, eger Bing yenilemezse yenilemez. Tabii, Bing'in nasil ve ne zaman yeniledigini bilmiyoruz. Yani neye gore karar aldiklarindan bahsediyorum.
orbitc
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Send a message

USA | MapRaid!

Post by orbitc
Alkank wrote:
orbitc wrote:
Alkank wrote:Bing in Istanbul'daki aerial imagelarini update etmesi için nasil bir talep oluşturabiliriz acaba? Bing 'in guncelleme gibi bir niyeti yok anladiğim kadariyla.
Evet, ben onu sordum. Ama, Waze'in soyledigine gore, Bing'in kendisi yeniliyormus...Waze'le alakasi pek yokmus...yani Waze istese bile, eger Bing yenilemezse yenilemez. Tabii, Bing'in nasil ve ne zaman yeniledigini bilmiyoruz. Yani neye gore karar aldiklarindan bahsediyorum.
Evet waze le alakalı olmadığını biliyorum ama direk biz Bing'e mesaj atsak? Sanirim güncelleme durumları Bing'in Türkiye deki kullanımıyla doğru orantılı. Bing in çok populer olmadığı ortada ama bir şekilde belki bir toplu bir form yada mesajla bunu çözmeye çalışabiliriz.
Cok guzel bir fikir.
O zaman ben Waze'den sorarim, herhangibi kisi/kurum bilgileri varmi diye. Varsa... orayi email yagdiririz. ;)

bu arada, Facebook sayfamizin yeni adresi: cok daha user friendly. :)
https://www.facebook.com/WazeTurkey
orbitc
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Send a message

USA | MapRaid!

Post by orbitc
Maalesef, bizim basvuracagimiz bir kurum yok bing icin. Ama aldigim habere gore, Waze, Bing'i devamli yenilemedeler. Biraz zaman alacak ama bizim buralarda yenilecek.
orbitc
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Send a message

USA | MapRaid!

Post by orbitc
dkircali wrote:İlçe yazmadığımız yerlerde ", İstanbul" mu yapıyoruz "İstanbul" mu?
1.köprü "İstanbul" iken 2.köprü ", İstanbul"
Kararlaştıralım, heryer farklı olmasın
Arada "Istanbul" olan yerler de görüyorum ,görürsem düzeltiyorum
Her yerin formati su sekilde olsun:
"Maslak, İstanbul"
"Cadde adi" Eger cadde adi varsa konmali.

Her yerde Turkce harlfleri kullanmaliyiz. Cunku cogu kisi o sekilde yapacagi icin karisabilir.
orbitc
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Send a message

USA | MapRaid!

Post by orbitc
dkircali wrote:Bazı yerlerde ilçe olmuyor, o durumda sadece "İstanbul" yazsın ", İstanbul" değil
Elbette. Ilce olmayan yerlerden ornek verebilirmisin.
orbitc
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Send a message

USA | MapRaid!