Upplåst.V70_white wrote:Sen är det en till liten vägsnutt som är låst och har fel vägtyp och City:
https://world.waze.com/editor/?zoom=5&l ... =103348395
/Sverker
Upplåst.V70_white wrote:Sen är det en till liten vägsnutt som är låst och har fel vägtyp och City:
https://world.waze.com/editor/?zoom=5&l ... =103348395
Jag har uppdaterat 222 över avfarten så vägen har samma egenskaper. Generellt ska Freeway ha "no city". Sedan var det skillnad på "level" också helt i onödan. Har också ändrat på de röda pilarna så det går att svänga in på vägen. Däremot låter jag vägen vara Freeway över Skurubron. Det blir för upphackat annars.fullrulle wrote:Går inte att svänga vänster in på Värmdöleden V om man kommer söderifrån på Värmdövägen.
https://world.waze.com/editor/?zoom=5&l ... 4,90001865
Att man inte kan köra in på påfartsrampen kan vara ett försök att hindra routning via rampen om man kör Värmdöleden V (vilket ändå kan ske trots att det är rödmarkerat....).
Problemet med routningen över rampen kan vara city ändras på värmdövägen V precis där avfartsrampen ansluter, skulle vara bra med en liten snutt på Värmdövägen V innan rampen som tillhör Nacka. (Och ska man vara riktigt petig så är det egentligen ej skyltat motorväg just över skurubron).
Om jag får dessa upplåsta kan jag fixa Freeway -> Major highway och city-namnproblemet:
https://world.waze.com/editor/?zoom=5&l ... ,164488737
Upplåst och jag fixade med de röda pilarna. Kontrollera att det blev som du tänkt.magfro wrote:Hej
Då dessa två segment är låsta kan jag inte ändra svängpilarna på noden i mitten så att alla riktningar tillåts:
https://world.waze.com/editor/?lon=18.1 ... ,147602134
Fixat.V70_white wrote:Hej
Jag, med lite hjälp av ulle2 , verkar ha strulat till det på Stäketleden under E4:an då jag skulle fixa soft turns eller om det var U-turn-fel. Får inte ordning på körriktningarna och det är röda pilar jag inte kan ändra då det är låst.
https://world.waze.com/editor/?lon=17.9 ... ,102574465
Någon snäll lvl5 som kan låsa upp, alternativt bara fixa till körriktningarna.
Tack..
Hejhopp,magfro wrote:Hejhopp. Här får man inte svänga höger i rondellen utan ska ta den lilla tarmen bredvid. Är dock låst på nivå 5 så kan inte ändra.
https://world.waze.com/editor/?lon=17.8 ... s=90873933
Svängfiler ska inte namnges och de ska ha lägsta vägtyp mellan de två vägar som de går. I detta fall street. Jag har uppdaterat svängfilen.V70_white wrote:Vore det inte idé att då kanske göra tarmen till Primary Street för att få waze att navigera via den lättare än via rondellen? Och även att låta den heta Kumla Gårdsväg.. då det väl också har betydelse vid navigering och inte ger strafftid på samma sätt som om man "byter väg".
Då borde man i kanske få navigeringarna via den och inte via rondellen..
Kameror raderade. Stänger du den felrapport som var i närheten av en av kamerorna?elimat85 wrote:Har 2 fartkameror som behöver låsas upp, de är låsta på level 5. Dessa 2 är borta nu vägen har blivit 2+1 väg.
https://world.waze.com/editor/?zoom=5&l ... ras=201649
och
https://world.waze.com/editor/?zoom=3&l ... ras=179352
/Matthias
Ändrat.zonkt wrote:Kamera låst med nivå 5, ska ändras från 90 till 80 km/h (resten av kamerorna längs 288:an är fixade - hela vägen är i princip 80 nu...).
https://world.waze.com/editor/?lon=18.1 ... TTTFTTTTFT
Låst rondell, nivå 5 (vägnamnet "76" ska tas bort i segmenten)
https://world.waze.com/editor/?lon=18.3 ... ,101137630
Upplåst.swm wrote:Här kommer ytterligare låsta segment som jag skulle behöva hjälp att låsa upp:
https://world.waze.com/editor/?lon=14.4 ... =137483545
Det är en rondell med ett antal segment och påfarter där alla är låsta. (länsväg 205)
Och sen har vi 252:an
https://world.waze.com/editor/?lon=16.2 ... s=60335481
Nu finns det ingen felrapport kvar. Jag skickar PM till pnylin så får han titta på detta.V70_white wrote:Är den här korsningen verkligen optimalt byggd? Jag tycker den känns lite krånglig.. Blir instruktionerna rätt i navigeringen.. någon har tydligen haft problem och rapporterat fel. Svårt att veta vad det är men personen verkar har svängt fel i korsningen..
Ramperna är låsta så jag kan inte göra något om man nu skulle det.
Jag tänker lite i stil med att minska ner kellgrensgatan till 1 väg, så att det bara blir en korsning på Kellergrensgatans sida av Lindhagensgatan.
Då skulle jag tro att navigeringsinstruktionerna blir tydligare.
https://world.waze.com/editor/?lon=18.0 ... TTTTTTTTFT
Noderna som har ramperna mot E4 har också rätt många "reverse connections". Vet inte om det kan göra något för navigeringen också?
Re: Hjälp - vägen är låst