Aha, trodde inte markeringarna följde med i länken. Nu vet jag till nästa gång.
Hjälp: Jag mekade sönder Kvarnholmsvägens östra anslutningar till rondellen, när jag trodde jag skulle vara smart och kan inte fixa tillbaks det, då rondellen är låst...
https://world.waze.com/editor/?lon=18.1 ... =187869403
Läxan är lärd...
https://world.waze.com/editor/?lon=18.1 ... =187869403
Läxan är lärd...
Tack! Det var just den den där delningen jag skulle pilla bort när jag upptäckte att rondellen var låst och jag kom varken framåt eller bakåt...Upplåst.
Ser dock ut som om rondellen borde göras om eftersom man inte ska ha en infart och en utfart på samma punkt.
EDIT: Gjorde om rondellen och tog samtidigt bort delningen ut mot öster.
/Patrik
//Klas
Hej!
Det går återigen att svänga höger från detta låsta segment:
https://world.waze.com/editor/?lon=17.9 ... s=90886110
En rondell är dessutom påbörjad ... så högersvängen ovan är den västra delen av rondellen. Men än så länge räcker det nog att fixa högersvängen.
/Ulf
Det går återigen att svänga höger från detta låsta segment:
https://world.waze.com/editor/?lon=17.9 ... s=90886110
En rondell är dessutom påbörjad ... så högersvängen ovan är den västra delen av rondellen. Men än så länge räcker det nog att fixa högersvängen.
/Ulf
Kista södra behöver uppdateras med de nya tillåtna färdriktningarna:
https://world.waze.com/editor/?zoom=6&l ... 3,57689936
/Ulf
https://world.waze.com/editor/?zoom=6&l ... 3,57689936
/Ulf
pnylin: Kista södra blev bättre, men är inte korrekt!
Den västra rondellen är ingen äkta rondell! Rondellen kommer att bli en rondell i kombination med den del som befinner sig på östra sidan. Rondellen liknar mer ett "nålsöga", eller snarare två "nålsögon". Det går inte att köra ett helt varv i den!
/Ulf
Den västra rondellen är ingen äkta rondell! Rondellen kommer att bli en rondell i kombination med den del som befinner sig på östra sidan. Rondellen liknar mer ett "nålsöga", eller snarare två "nålsögon". Det går inte att köra ett helt varv i den!
/Ulf
Ja, det blev bättre!pnylin wrote:Blev det bättre nu? Vägarna är upplåsta till nivå 1 tills vidare. Säg till när detta området ser bra ut så låser vi det igen. Vill egentligen inte låsa men erfarenheten säger att om det förblir olåst kommer någon ändra tillbaka så att det ser ut som på satellitbilden i bakgrunden.UlfEnhager wrote:pnylin: Kista södra blev bättre, men är inte korrekt!
Den västra rondellen är ingen äkta rondell! Rondellen kommer att bli en rondell i kombination med den del som befinner sig på östra sidan. Rondellen liknar mer ett "nålsöga", eller snarare två "nålsögon". Det går inte att köra ett helt varv i den!
/Ulf
Är den högra av de två "nålsögonen" klar?
Är avfarten från E4 norrgående mot det högra nålsögat (Silverdal) öppnat?
/Patrik
Det högra nålsögat var inte klart igår, men de är på G.
Avfarten var inte öppnad i morse, men det är nyasfalterat, så den öppnar nog när som helst.
Skall snart åka förbi där, så då vet jag ...
/Ulf
Det verkar inte bli något högra nålsöga trots allt, utan en vanlig korsning. Den ser nog bra ut som den är.UlfEnhager wrote:Ja, det blev bättre!pnylin wrote:Blev det bättre nu? Vägarna är upplåsta till nivå 1 tills vidare. Säg till när detta området ser bra ut så låser vi det igen. Vill egentligen inte låsa men erfarenheten säger att om det förblir olåst kommer någon ändra tillbaka så att det ser ut som på satellitbilden i bakgrunden.UlfEnhager wrote:pnylin: Kista södra blev bättre, men är inte korrekt!
Den västra rondellen är ingen äkta rondell! Rondellen kommer att bli en rondell i kombination med den del som befinner sig på östra sidan. Rondellen liknar mer ett "nålsöga", eller snarare två "nålsögon". Det går inte att köra ett helt varv i den!
/Ulf
Är den högra av de två "nålsögonen" klar?
Är avfarten från E4 norrgående mot det högra nålsögat (Silverdal) öppnat?
/Patrik
Det högra nålsögat var inte klart igår, men det är på G.
Avfarten var inte öppnad i morse, men det är nyasfalterat, så den öppnar nog när som helst.
Skall snart åka förbi där, så då vet jag ...
/Ulf
Avfarten E4 norrgående var inte öppnad, men kanske imorgon bitti ...
/Ulf
Vägarna i området väster om Linköping har blivit låsta på nivå 5. Det är inget som behöver ändras där just nu men det vore bra att justera nivån till 3 så att fler kan ändra när det behövs.
Här är länken till ett segment med det är flera runt omkring denna:
https://world.waze.com/editor/#?zoom=2& ... =185841466
Nya Kalmarvägen
34 / 23
E 636
Malmslättsvägen
Även E4an förbi Linköping är låst på nivå 5 vilket kanske är onödigt högt.
Ulf
Här är länken till ett segment med det är flera runt omkring denna:
https://world.waze.com/editor/#?zoom=2& ... =185841466
Nya Kalmarvägen
34 / 23
E 636
Malmslättsvägen
Även E4an förbi Linköping är låst på nivå 5 vilket kanske är onödigt högt.
Ulf
Hej
Kan någon låsa upp alt fixa otillåtna svängar i rondellen Finningevägen/Södertäljevägen i Strängnäs.
https://world.waze.com/editor/?zoom=7&l ... TTTTTTTFTT
Hälsn
Ulle
Kan någon låsa upp alt fixa otillåtna svängar i rondellen Finningevägen/Södertäljevägen i Strängnäs.
https://world.waze.com/editor/?zoom=7&l ... TTTTTTTFTT
Hälsn
Ulle
Don´t forget to wash your hands! And car!
Country Manager Sweden and Afghanistan
https://s.waze.tools/gc.pnghttps://s.waze.tools/c6s.pnghttps://s.waze.tools/p2000.pnghttps://s.waze.tools/beta.pnghttps://s.waze.tools/betc.png
https://images.spritmonitor.de/1290919.png
MapRaids: 30
Country Manager Sweden and Afghanistan
https://s.waze.tools/gc.pnghttps://s.waze.tools/c6s.pnghttps://s.waze.tools/p2000.pnghttps://s.waze.tools/beta.pnghttps://s.waze.tools/betc.png
https://images.spritmonitor.de/1290919.png
MapRaids: 30
Re: Hjälp - vägen är låst