Urejanje kart
Zdravo,
zadnje čase smo tudi v Sloveniji začeli bolj številčno uporabljati aplikacijo ter urejevalnik navigacijske karte, zato bi bilo dobro, če bi se dogovorili za enotna pravila. Nekatere stvari so bile že dogovorjene prej s starejšimi uporabniki, vendar je bolje, če obstaja ena tema, na kateri so razjasnjene vse dileme okoli tega.
Ena od osnovnih stvari so oznake cest:
Freeway - avtoceste in hitre ceste (oznake A1-A5, H1-H7)
Ramp - priključki (običajno z navadne na avtocesto) - poimenovalo naj bi se ga z 'priključek' + 'ime' ('priključek Ljubljana center')
Major highway - državne ceste (oznake 1-12, 101-112)
Minor highway - državne ceste (oznake 201-940)
Primary street - glavne občinske ceste
Street - ostale ceste
Dirt road / 4x4 Trail - makadamske ceste (sem naj nebi spadale državne ceste, ki so nekatere v Sloveniji na žalost še vedno neasfaltirane )
Service road - servisne ceste (dovozi na bencinske črpalke, dostavne poti...)
Parking lot road - ceste na parkiriščih
Walking trail - pešpoti
Railroad - železnica
... Uporaba takšnih oznak ni priporočljiva samo zaradi estetskih razlogov, pač pa čisto iz praktičnih. Ko uporabljate navigacijo, vas Waze pelje po višje rangiranih cestah. V primeru, da se odpravite v kraj, ki je oddaljen več kot 20 km, navigacija ne bo našla cilja, če je ta povezan z običajnimi cestami - street ali primary street.
Pri poimenovanju državnih cest izven naselja je enostavno. Uporabi se številka ceste. Bolj zapleteno je pri državnih cestah skozi naselje. Uporablja se kot 'številka ceste' - 'ime ceste' (645 - Litijska cesta). Meni sicer ta opcija ni najbolj všeč, vendar naj bi Waze nekega dne uporabil številko pred imenom ceste (ulice) za badge-shield (oznake cest kot na Google maps) in bi številka izpadla iz imena.
Pri risanju novih cest je treba biti pozoren na zamik slike - veliko nas je bilo in nas še bo zavedenih, ker slika cest ni vedno na mestu, kjer bi morala biti. To se najlažje preveri (kjer je dovolj prometa), če se vklopi opcijo 'gps points', ki nam pokaže, kje dejansko vozila vozijo. Če grejo puščice (ki označujejo dejansko pot vozil) točno po cesti, potem ni težav in se lahko izdeluje karta po sliki (podlagi). Drugače je treba ceste ustrezno zamakniti glede na pozicijo 'gps točk'.
Satelitsko sliko seveda vsake toliko časa prilagajajo, obnavljajo in izboljšujejo pozicijo, zato se potem na delih, kjer so bile ceste risane po karti, ki je bila zamaknjena vidi, da ceste niso na pravem mestu. V takem primeru je potrebno vse ceste ponovno prestavljati .
Naslednja stvar so nivoji cest - 'Levels'. Običajno se za ceste uporabi 'Level 0'. Če gre druga cesta preko te (nadvoz), se uporabi level 1, če gre cesta pod njo (podvoz) pa level -1. Seveda je več nivojev možno uporabiti, ker se nekje 'križajo' ceste v več 'nadstropjih'....
Na cestah, na katerih je obvezna uporaba vinjete (avtoceste - A in hitre ceste - H), je potrebno pod Road type obkljukati 'Toll Road'
V upanju na čim večji odziv Vas lepo pozdravljam, Sašo
p.s.: Seveda so zaželjeni tudi komentarji in vprašanja, na katera bom z veseljem odgovoril
zadnje čase smo tudi v Sloveniji začeli bolj številčno uporabljati aplikacijo ter urejevalnik navigacijske karte, zato bi bilo dobro, če bi se dogovorili za enotna pravila. Nekatere stvari so bile že dogovorjene prej s starejšimi uporabniki, vendar je bolje, če obstaja ena tema, na kateri so razjasnjene vse dileme okoli tega.
Ena od osnovnih stvari so oznake cest:
Freeway - avtoceste in hitre ceste (oznake A1-A5, H1-H7)
Ramp - priključki (običajno z navadne na avtocesto) - poimenovalo naj bi se ga z 'priključek' + 'ime' ('priključek Ljubljana center')
Major highway - državne ceste (oznake 1-12, 101-112)
Minor highway - državne ceste (oznake 201-940)
Primary street - glavne občinske ceste
Street - ostale ceste
Dirt road / 4x4 Trail - makadamske ceste (sem naj nebi spadale državne ceste, ki so nekatere v Sloveniji na žalost še vedno neasfaltirane )
Service road - servisne ceste (dovozi na bencinske črpalke, dostavne poti...)
Parking lot road - ceste na parkiriščih
Walking trail - pešpoti
Railroad - železnica
... Uporaba takšnih oznak ni priporočljiva samo zaradi estetskih razlogov, pač pa čisto iz praktičnih. Ko uporabljate navigacijo, vas Waze pelje po višje rangiranih cestah. V primeru, da se odpravite v kraj, ki je oddaljen več kot 20 km, navigacija ne bo našla cilja, če je ta povezan z običajnimi cestami - street ali primary street.
Pri poimenovanju državnih cest izven naselja je enostavno. Uporabi se številka ceste. Bolj zapleteno je pri državnih cestah skozi naselje. Uporablja se kot 'številka ceste' - 'ime ceste' (645 - Litijska cesta). Meni sicer ta opcija ni najbolj všeč, vendar naj bi Waze nekega dne uporabil številko pred imenom ceste (ulice) za badge-shield (oznake cest kot na Google maps) in bi številka izpadla iz imena.
Pri risanju novih cest je treba biti pozoren na zamik slike - veliko nas je bilo in nas še bo zavedenih, ker slika cest ni vedno na mestu, kjer bi morala biti. To se najlažje preveri (kjer je dovolj prometa), če se vklopi opcijo 'gps points', ki nam pokaže, kje dejansko vozila vozijo. Če grejo puščice (ki označujejo dejansko pot vozil) točno po cesti, potem ni težav in se lahko izdeluje karta po sliki (podlagi). Drugače je treba ceste ustrezno zamakniti glede na pozicijo 'gps točk'.
Satelitsko sliko seveda vsake toliko časa prilagajajo, obnavljajo in izboljšujejo pozicijo, zato se potem na delih, kjer so bile ceste risane po karti, ki je bila zamaknjena vidi, da ceste niso na pravem mestu. V takem primeru je potrebno vse ceste ponovno prestavljati .
Naslednja stvar so nivoji cest - 'Levels'. Običajno se za ceste uporabi 'Level 0'. Če gre druga cesta preko te (nadvoz), se uporabi level 1, če gre cesta pod njo (podvoz) pa level -1. Seveda je več nivojev možno uporabiti, ker se nekje 'križajo' ceste v več 'nadstropjih'....
Na cestah, na katerih je obvezna uporaba vinjete (avtoceste - A in hitre ceste - H), je potrebno pod Road type obkljukati 'Toll Road'
V upanju na čim večji odziv Vas lepo pozdravljam, Sašo
p.s.: Seveda so zaželjeni tudi komentarji in vprašanja, na katera bom z veseljem odgovoril
Re: Urejanje kart