guidance regarding most common issues found in WME and APP

Post Reply

Urejanje kart

Post by
Zdravo,

zadnje čase smo tudi v Sloveniji začeli bolj številčno uporabljati aplikacijo ter urejevalnik navigacijske karte, zato bi bilo dobro, če bi se dogovorili za enotna pravila. Nekatere stvari so bile že dogovorjene prej s starejšimi uporabniki, vendar je bolje, če obstaja ena tema, na kateri so razjasnjene vse dileme okoli tega.

Ena od osnovnih stvari so oznake cest:

Freeway - avtoceste in hitre ceste (oznake A1-A5, H1-H7)
Ramp - priključki (običajno z navadne na avtocesto) - poimenovalo naj bi se ga z 'priključek' + 'ime' ('priključek Ljubljana center')
Major highway - državne ceste (oznake 1-12, 101-112)
Minor highway - državne ceste (oznake 201-940)
Primary street - glavne občinske ceste
Street - ostale ceste
Dirt road / 4x4 Trail - makadamske ceste (sem naj nebi spadale državne ceste, ki so nekatere v Sloveniji na žalost še vedno neasfaltirane :cry: )
Service road - servisne ceste (dovozi na bencinske črpalke, dostavne poti...)
Parking lot road - ceste na parkiriščih
Walking trail - pešpoti
Railroad - železnica
... Uporaba takšnih oznak ni priporočljiva samo zaradi estetskih razlogov, pač pa čisto iz praktičnih. Ko uporabljate navigacijo, vas Waze pelje po višje rangiranih cestah. V primeru, da se odpravite v kraj, ki je oddaljen več kot 20 km, navigacija ne bo našla cilja, če je ta povezan z običajnimi cestami - street ali primary street.

Pri poimenovanju državnih cest izven naselja je enostavno. Uporabi se številka ceste. Bolj zapleteno je pri državnih cestah skozi naselje. Uporablja se kot 'številka ceste' - 'ime ceste' (645 - Litijska cesta). Meni sicer ta opcija ni najbolj všeč, vendar naj bi Waze nekega dne uporabil številko pred imenom ceste (ulice) za badge-shield (oznake cest kot na Google maps) in bi številka izpadla iz imena.

Pri risanju novih cest je treba biti pozoren na zamik slike - veliko nas je bilo in nas še bo zavedenih, ker slika cest ni vedno na mestu, kjer bi morala biti. To se najlažje preveri (kjer je dovolj prometa), če se vklopi opcijo 'gps points', ki nam pokaže, kje dejansko vozila vozijo. Če grejo puščice (ki označujejo dejansko pot vozil) točno po cesti, potem ni težav in se lahko izdeluje karta po sliki (podlagi). Drugače je treba ceste ustrezno zamakniti glede na pozicijo 'gps točk'.
Satelitsko sliko seveda vsake toliko časa prilagajajo, obnavljajo in izboljšujejo pozicijo, zato se potem na delih, kjer so bile ceste risane po karti, ki je bila zamaknjena vidi, da ceste niso na pravem mestu. V takem primeru je potrebno vse ceste ponovno prestavljati :roll: .

Naslednja stvar so nivoji cest - 'Levels'. Običajno se za ceste uporabi 'Level 0'. Če gre druga cesta preko te (nadvoz), se uporabi level 1, če gre cesta pod njo (podvoz) pa level -1. Seveda je več nivojev možno uporabiti, ker se nekje 'križajo' ceste v več 'nadstropjih'....

Na cestah, na katerih je obvezna uporaba vinjete (avtoceste - A in hitre ceste - H), je potrebno pod Road type obkljukati 'Toll Road'

V upanju na čim večji odziv Vas lepo pozdravljam, Sašo

p.s.: Seveda so zaželjeni tudi komentarji in vprašanja, na katera bom z veseljem odgovoril :mrgreen:

POSTER_ID:1168502

1

Send a message

Post by alkley
Odlično spisano in super da se slovenci malo prebudimo tudi kot community.

Pri napisanem imam samo pomisleke pri poimenovanju državnih cest v naseljih. Tam kjer ima cesta stavbe oz. hišne številke se mi zdi bolj pravilno, da se uporabi ime ceste tako kot je v naslovu hiše in pod alternative name št. ceste, no city. Če jaz prav razumem bo waze prešaltal pri iskanju naslovov prej al slej na lastno bazo in odkar lahko vnašaš hišne št. se mi ta način zdi bolj pravilen. Tako nekako kolikor gledam imajo tudi madžari ki imajo že cestne shielde.
Tukaj sploh imam vedno v glavi način iskanja naslovov v avtu pri drugih ponudnikih, kjer prvo izbereš ulico, nato hišno št. Tako je zelo moteče če bi recimo bile hišne št. 3, 8, in 14 na cesti "Glavna ulica" in št. 4, 15, 7... na ulici "124 - glavna ulica".

Pa še par vprašanj glede oznak naselj:
Jaz dam pod city ime naselja kot ga najdem recimo tukaj tukaj, kaj pa ko naselje z enakim imenom obstaja v večih občinah in waze ne pusti določit imena, ker je preveč oddaljeno od že obstoječega. Trenutno sem zadaj v oklepajih napisal ime upravne enote, sam nisem siguren da mi je to preveč všeč... (primer sta recimo naselji Apače, občina Apače, UE Gornja radgona vs. naselje Apače, občina Kidričevo, UE Ptuj) Mnenja?
alkley
Posts: 1
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by areneran
Super! Pozdravljam post in poenotanje pravil.

Imam takoj vprašanje: glavne občinske ceste - a so to tiste ceste, ki zgledajo podobno ali enako kot državne ceste (oznake 201-940), vendar so brez oznak?
areneran
Area Manager
Area Manager
Posts: 43
Has thanked: 25 times
Been thanked: 15 times
Send a message

Post by areneran
Predlagam, da se državne ceste od 601 do 941, kategorizirane kot "Regionalne ceste III. reda", označuje kot Primary street (Seznam državnih cest iz leta 2009). Kolikor sem se vozil po cestah s temi številkami so v glavnem ozke, nekatere slabo vzdrževane, marsikdaj v slabšem stanju kot glavne občinske ceste. Nikakor si teh cest ne morem predstavljati kot highway, četudi minor. Sploh pa si ne morem predstavljati tujcev, ki bi prišli na tako cesto s kakšnim kamionom ali kamperjem in ne bi mogli ne naprej ne nazaj. En tak konkreten primer je npr. cesta št. 624 Loka - Podpeč - Rakitovec, po kateri gredo skozi Podpeč komajda avtomobili, kaj šele kaj večjega ...

Ceste od 901 naprej pa so verjetno še manj primerne za oznako Minor highway, saj so kategorizirane kot "Regionalne ceste III. reda - turistične ceste".
areneran
Area Manager
Area Manager
Posts: 43
Has thanked: 25 times
Been thanked: 15 times
Send a message

Post by areneran
Dober argument, se strinjam, da ostane tako. :)

Zdaj pa drugo vprašanje: morda kdo ve, kako je z ohranjanjem informacije o daljših delih na cesti? Pri italijanih videvam, da ko imajo dela na cesti, je tisti oblaček s trikotnikom na področju dela vedno prisoten. Ali je tam toliko wazerjev, da posodabljajo informacije, ali so jo kako drugače vnesli?
areneran
Area Manager
Area Manager
Posts: 43
Has thanked: 25 times
Been thanked: 15 times
Send a message

Post by areneran
Super. Se bom prijavil in preštudiral zadevo.
areneran
Area Manager
Area Manager
Posts: 43
Has thanked: 25 times
Been thanked: 15 times
Send a message

Post by areneran
Na Feed the Waze sem še isti dan (26. maj) poslal štiri informacije o daljšem zaprtju cest, dobim obvestilo, da je v redu, a ničesar ne prikaže na mapi. V info okencu sicer pove, da bo to pregledal administrator in šele če bo odobril, bo šlo v živo mapo.

Novo vprašanje. Kako označujemo naselja? Je naselje zgolj skupina hiš/stavb, ki si je bolj ali manj blizu (in torej upoštevamo prometne table o začetku/koncu naselja), ali je to celotno območje, ki je prikazano na Atlasu okolja in Google Maps, ko se išče konkretno naselje?
areneran
Area Manager
Area Manager
Posts: 43
Has thanked: 25 times
Been thanked: 15 times
Send a message

Post by areneran
Imam težavo. Odseka ID 201783018 ne morem združiti z odsekom ID 206610289. Ko kliknem save, mi javi:
Saving Error
While you were editing, the elements you're trying to save have been modified and/or deleted.
Please refresh and try again.
Refresh ne pomaga.
areneran
Area Manager
Area Manager
Posts: 43
Has thanked: 25 times
Been thanked: 15 times
Send a message

areneran
Area Manager
Area Manager
Posts: 43
Has thanked: 25 times
Been thanked: 15 times
Send a message

Post by areneran
Nekaj zadev.

1. Feed the Waze ne dela, vsaj ne pri nas. Že več kot mesec nazaj sem poslal prvo poročilo o delu na cesti in medtem se je delo že zaključilo.

2. Glede naselij: pri nekaterih se nikakor ne morem izognit, da je naselje več kot strnjena skupina hiš/stavb, ker so pač v okolici, morda tudi kakšen kilometer stran, še druge hiše, ki spadajo pod to naselje.

3. Na naših avtocestah so razcepi označeni kot Highway, čeprav je to Ramp, kar se vidi na referenčnih zemljevidih zemljevid.najdi.si in google maps, pa tudi drugod po Evropi v Wazu, kolikor sem videl, uporabljajo ramp.

4. Glede razcepov in priključkov še predlagam, da se spremeni označevanje, saj sedanje ni dovolj jasno. Razcep/priključek bi označil kot Landmark Junction/interchange, pri posameznih krakih priključkov pa v polje Street ne bi več pisali "Razcep/priključek [ime]", temveč smer, kamor priljuček pelje. Tako bi bila navigacija veliko bolj jasna. Trenutno je tako, da če se oddaljujemo od kraja, po katerem ima priključek ime, pride do čudne situacije: zakaj naj grem npr. na priključek Brnik, če pa se oddaljujem od tam in grem v čisto drugo smer?
areneran
Area Manager
Area Manager
Posts: 43
Has thanked: 25 times
Been thanked: 15 times
Send a message

Post by areneran
Eno opozorilo, ker sem videl, da nekateri uporabniki narobe označujejo naselja.

"Country" je država, tu ni težav.

"City" je naselje in ne občina ali bližnje mesto; "Street" je ulica, v primeru naselij brez ulic, se ponovi ime naselja.
areneran
Area Manager
Area Manager
Posts: 43
Has thanked: 25 times
Been thanked: 15 times
Send a message