Ok.. skumt att det inte fanns med! De flesta jobb i stan och på de lite större gatorna och halvstora gatorna brukar ju finnas med där.. Ibland inte på kartan men som text om man väljer det område det gäller.
Den här kameran ligger ca 50 meter för långt norrut. Varningen kommer för sent.. När man körde förbi den stod det fortfarande 50m kvar.. (Eller möjligen lite mer)
https://world.waze.com/editor/?lon=16.8 ... TTTTTTTTFT
Kan inte flytta den då den senast är redigerad av en lvl5-are.. (Du som varit där senast Sverker...)
https://world.waze.com/editor/?lon=16.8 ... TTTTTTTTFT
Kan inte flytta den då den senast är redigerad av en lvl5-are.. (Du som varit där senast Sverker...)
sverkernordlund wrote:Jag har flyttat den igen. Det framgår väldigt tydligt på satellitbilden var den står och enligt GPS spåren så verkar det inte vara någon större förskjutning i området. Vanligtvis får man första varningen ca 500 meter innan vilket borde vara tillräckligt långt för de flesta att hinna bromsa in.V70_white wrote:Den här kameran ligger ca 50 meter för långt norrut. Varningen kommer för sent.. När man körde förbi den stod det fortfarande 50m kvar.. (Eller möjligen lite mer)
https://world.waze.com/editor/?lon=16.8 ... TTTTTTTTFT
Kan inte flytta den då den senast är redigerad av en lvl5-are.. (Du som varit där senast Sverker...)
Jag passerar ett antal kameror varje dag. Vissa dagar står de "rätt" enligt mobilklienten och andra dagar så är det 10-30 meter kvar till kameran när man passerar. Vad använder du för mobiltelefon?
/Sverker
Jag har en Samsung Galaxy S3. Då alla andra kameror på sträckan Västerås - Gävle var på så gott som rätt plats och den här diffade minst 50 meter (jag tror det stod på 80m kvar när jag passerade) verkar just den inte ha fungerat så bra där den står.
Menar du att vissa mobilen spontanfelar på vissa kameror lite då o då?
Ok.. nästa gång ska jag tänka på om jag ligger rätt i förhållande till vägen.. alltså åker förbi t.ex korsningar i rätt tid när sånt händer. För om kamerorna blir fel p.g.a GPS-problem borde väl även resten av kartan sacka efter?
Men det betyder att man ska vara lite försiktig med felrapporter om felaktigt placerade kameror när man redigerar kartan.. Inte kanske flytta den på första felrapporten utan vänta in så fler upplever samma problem innan man gör något..
Men det betyder att man ska vara lite försiktig med felrapporter om felaktigt placerade kameror när man redigerar kartan.. Inte kanske flytta den på första felrapporten utan vänta in så fler upplever samma problem innan man gör något..
Jag undrar om man skulle kunna lägga till ett par noder längst de här tre segmenten på E4:an norr om Stockholm. Häromdagen då det var rätt mycket kö även norrgående störde jag mig lite på att köslut och hastighetsinformationen var så utspritt.
2 av segmenten är bra längre än 1km...
Kollar man södergående där jag upplevt betydligt korrektare värden ser man att det inte är många segment som är över 400m.
Om det verkar vettigt så ändra gärna följande genom att dela upp dem på fler segment:
https://world.waze.com/editor/?lon=17.9 ... 4,57654104
Mvh
Joel
2 av segmenten är bra längre än 1km...
Kollar man södergående där jag upplevt betydligt korrektare värden ser man att det inte är många segment som är över 400m.
Om det verkar vettigt så ändra gärna följande genom att dela upp dem på fler segment:
https://world.waze.com/editor/?lon=17.9 ... 4,57654104
Mvh
Joel
E14 är låst mellan Storlien och Enafors, vilket innebär att ett antal anslutande vägar inte ansluter i Waze eller har felaktiga svängmöjligheter registrerade. Det byggs och exploateras en hel del i området, så vägnätet förändras. Det kan nog i och för sig användas som argument både för och emot låsning...
Resten av E14 (jag har gjort stickprovskontroller mellan Enafors och Pilgrimstad) är olåst.
Mitt önskemål är att sidovägarna ansluts, och sätts till "all turns allowed". Även befintliga anslutningar bör ha fulla rättighter (jag såg inte en enda skyltad svängrestriktion när jag var där häromdagen). Om sträckan förblir låst eller inte är för mig mindre viktigt, men det finns många vägar som borde ritas in och anslutas när satellitbilden förbättras.
https://world.waze.com/editor/?zoom=0&l ... ,101877231
Resten av E14 (jag har gjort stickprovskontroller mellan Enafors och Pilgrimstad) är olåst.
Mitt önskemål är att sidovägarna ansluts, och sätts till "all turns allowed". Även befintliga anslutningar bör ha fulla rättighter (jag såg inte en enda skyltad svängrestriktion när jag var där häromdagen). Om sträckan förblir låst eller inte är för mig mindre viktigt, men det finns många vägar som borde ritas in och anslutas när satellitbilden förbättras.
https://world.waze.com/editor/?zoom=0&l ... ,101877231
Jag såg några oredigerade GPS-spår i förrgår, men inte nu längre. De två avtagen från E14 till Storlien och Rundhögen har nu korrekta rättigheter, och vägen i Storvallen är ansluten. Tack!pnylin wrote:Kollade lite på E14. Hittade bara en väg som inte var ansluten och en väg som hade fulla rättigheter i korsningen. Finns det fler?Vandraren wrote:E14 är låst mellan Storlien och Enafors, vilket innebär att ett antal anslutande vägar inte ansluter i Waze eller har felaktiga svängmöjligheter registrerade. Det byggs och exploateras en hel del i området, så vägnätet förändras. Det kan nog i och för sig användas som argument både för och emot låsning...
Resten av E14 (jag har gjort stickprovskontroller mellan Enafors och Pilgrimstad) är olåst.
Mitt önskemål är att sidovägarna ansluts, och sätts till "all turns allowed". Även befintliga anslutningar bör ha fulla rättighter (jag såg inte en enda skyltad svängrestriktion när jag var där häromdagen). Om sträckan förblir låst eller inte är för mig mindre viktigt, men det finns många vägar som borde ritas in och anslutas när satellitbilden förbättras.
https://world.waze.com/editor/?zoom=0&l ... ,101877231
/Patrik
Har bett om uppfräschning av bildunderlaget, och återkommer när/om det går igenom. Då finns det mer att göra där...
Tack igen!
I rondellhundshysterin var det väl naturligt att placera ut en Volvo Valp i en cirkulationsplats. Jag känner f.ö. vad som förmodligen var sista ordinarie (icke-konstnärliga) ägaren till den bilen. Han blev rätt förvånad när han upptäckte vad som blev av den...V70_white wrote: Hahaha.. Det såg jag inte ens! Men ja, det stämmer! Nån i kommunen tyckte det var vettigt att lägga en halv miljon på att måla en bil rosa och ställa den på högkant!
http://goo.gl/maps/xbQ9m
Det tog mig bara några dagar att få nya bilder över Brunflo och södra Östersund häromveckan.sverkernordlund wrote:Låt oss hoppas att bildunderlaget förbättras. För de dussinet platser, främst i norrland, jag skickade in i augusti har ännu inget hänt.Vandraren wrote:Har bett om uppfräschning av bildunderlaget, och återkommer när/om det går igenom. Då finns det mer att göra där...
Jepp. Nu är det nästan molnfritt...world_b85zy5cs wrote:Jag efterfrågade bilder över just Brunflo för sisådär 3-4 månader sedan, så de har alltså kommit nu...?
Re: Hjälp - vägen är låst