Fel standard på byar och ortsnamn runt Söderhamn
Hej!
1. Enligt wikin så ska byar och samhällen anges som "Bynamn, Postort". Dock finns det en hel del byar (så gott som alla) runt Söderhamn som inte följer denna standard. Jag har provat att sökt på några av dem på Eniro och Google Maps, men då har det bara dykt upp en träff, så namnen är unika. Det jag sitter och klurar på är om dom ska döpas om för att följa standarden, eller inte. Någon input på detta?
2. Om de nu ska döpas om, finns det något lämpligt sätt/verktyg/script för att döpa om CIty på flera vägar, utan att förlora vägnamnet?
1. Enligt wikin så ska byar och samhällen anges som "Bynamn, Postort". Dock finns det en hel del byar (så gott som alla) runt Söderhamn som inte följer denna standard. Jag har provat att sökt på några av dem på Eniro och Google Maps, men då har det bara dykt upp en träff, så namnen är unika. Det jag sitter och klurar på är om dom ska döpas om för att följa standarden, eller inte. Någon input på detta?
2. Om de nu ska döpas om, finns det något lämpligt sätt/verktyg/script för att döpa om CIty på flera vägar, utan att förlora vägnamnet?
Re: Fel standard på byar och ortsnamn runt Söderhamn