Get a sneak peek at whats next for Permanent Hazards on our April 7th Office Hours!
Post by spookyx
twist3r wrote:Singura sansa probabil in Bucuresti este sa blocati toate bulevardele si cine vrea sa editeze sa ceara deblocare.

Pe mine ma ajuta WME Color Highlights 1.5 ca poate sa imi arate cine ce modificari a facut in ultimele zile. Dar momentan in TM nu sunt probleme.
Asa fac si eu, dar nu pot bloca chiar toate strazile. Cred ca toate drumurile Primary Streets sunt blocate, dar cu toate acestea a reusit sa rupa niste strazi adiancente si sa deseneze 2 linii rosii (cred ca intentia a fost de separare a sensurilor).

Si eu folosesc WME si asa am vazut. Din pacate WME Color Highlights functioneaza de la un anumit zoom incolo.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Modificari sensuri unice:
http://www.brigadarutiera.ro/index.php/ ... unice.html

În conformitate cu avizul Comisiei Tehnice de Circulaţie din cadrul Primăriei Municipiului Bucureşti, începând cu data de 19.02.2013, va intra în vigoare o nouă reglementare a traficului rutier prin instituirea unor noi sensuri unice în Bucureşti:
- str. Ceasornicului dinspre str. Nicolae Caramfil spre şos. Nordului;

În conformitate cu avizul Comisiei Tehnice de Circulaţie din cadrul Primăriei Municipiului Bucureşti, începând cu data de 18.02.2013, va intra în vigoare o nouă reglementare a traficului rutier prin instituirea sensului unic pe aleea Sălaj, str. Tăcerii şi str. Lacul Mare:
- aleea Sălaj dinspre Calea Rahovei spre str. Malcoci;
- str. Tăcerii dinspre şos. Antiaeriană spre str. Lacul Mare;
- str. Lacul Mare dinspre str. Tăcerii spre şos. Alexandriei.

În conformitate cu avizul Comisiei Tehnice de Circulaţie din cadrul Primăriei Municipiului Bucureşti, începând cu data de 14.02.2013, a intrat în vigoare o nouă reglementare a traficului rutier prin instituirea sensului unic pe str. Histria şi str. Lânăriei:
- str. Histria dinspre str. Paşcani spre str. Târgu Neamţ;
- str. Lânăriei dinspre bd. Gh. Şincai spre bd. Dimitrie Cantemir.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Stie cineva cum si in ce fel s-a modificat intersectia de la Razoare? Se pare ca s-a modificat acolo girul si se permite scurtcicuitarea de la est la vest fara ocolire.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
As vrea sa mutam discutiile despre Bucuresti aici...

Eu am o problema cu aceasta intersectie. Tot timpul apare acest UR automat. As putea sa ii dau not identified si sa-l ignor... dar totusi ma gandesc cum sa rezolv aceasta intersectie fara sa complic teribil intersectia cu un segment suplimentar care sa se intersecteze cu celelalte segmente...

https://world.waze.com/editor/?zoom=7&l ... TTTTTTFTTT
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Sensuri unice:

incepand cu 18 februarie 2013
str. Ceasornicului, dinspre str. Nicolae Caranfil spre şos. Nordului
aleea Priporului, dinspre şos. Nordului spre str. Nicolae Caranfil
str. Năvodari, dinspre str. Ceasornicului spre aleea Priporului
str. Gheţarilor, dinspre aleea Priporului spre str. Ceasornicului.

incepand cu 20 aprilie 2013
str. Poenaru Bordea – dinspre str. Danielopol către str. Operetei
str. Operetei – dinspre str. Poenaru Bordea către str. Vânători
str. Vânători (pe tronsonul cuprins între str. Operetei şi str. Sfinţii Apostoli) dinspre str. Operetei către str. Sfinţii Apostoli
str. Apolodor (pe tronsonul cuprins între str. Sfinţii Apostoli şi str. Operetei) dinspre str. Sfinţii Apostoli către str. Operetei.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
O nouă stradă cu sens unic, în Sectorul 2 al Bucureştiului
Noul sens unic va fi instituit pe strada Corbeni dinspre Calea Moşilor către str. Toamnei.

Brigada Rutieră solicită conducătorilor de autovehicule să circule cu atenţie, să respecte semnificaţia indicatoarelor şi a marcajelor rutiere montate în zonă.

Dată început: 26 iun 2013 03:28
Sursa: B365.ro
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
softuletul asta a insistat sa faca rutarea prin tot felul de stradute de ametisem la un moment dat.
Din pacate am vazut si eu cand are momente de te baga pe tot felul de stradute la ore cand nu e trafic... in ultimul timp am vazut ca mai face si chiar si utilizatorii au raportat.
Am trimis si eu intrebari catre staff-ul Waze si astept raspuns.
Mergi pe unde stii sa invete ca e mai bine pe unde zici tu.
Totul a culminat cand a incercat sa ma plimbe (si a insistat la recalcularea traseului) pe strada Berzei - desi este permis doar accesul riveranilor.
Cum, pe berzei e permis accesul DOAR riveranilor? Nu stiam asta. Poti sa imi dai detalii? Mersi.
Am tras pe dreapta, am constatat ca consumasem 90% din traficul de date, aplicatia de contorizare imi omora automat conexiunea de date, asa ca am trecut la folosirea credinciosului iGO.
Si totusi, cat a consumat? In luna iunie mie mi-a consumat aproximativ 173 MB.
Oameni buni, de ce zona este deblocata in Waze, daca nu este legal sa se circule pe ea? Inca cateva luni de bocare a accesului nu omoara pe nimeni, oricum riveranii cunosc zona asa ca nu au nevoie de indicatiile Waze. Am rugamintea ca administratorii de zona sa faca verificarea si corectarea, totusi softul asta se (mai) doreste a fi folosit de cat mai multi. Chestiile astea reprezinta inca un cui in sicriul Waze....
Nu prea inteleg... poti sa imi dai lamuriri?
P.S. Alt cui: Waze nu stie sa faca rutarea Brasov - Tulcea pe vechiul drum catre mare (DN1D). L-am pacalit cu un punct intermediar intr-o comuna de pe traseu, dar tot a inventat un scurt traseu de carting prin Slobozia pe drumul catre Amara. Live Map nu se pune ca si asa nu e actual - dar si traseul propus de live map face o bucla la intrarea in Slobozia.
Voi verifica Brasov Tulcea si te anunt. Dupa tine care e traseul ideal Brasov - Tulcea? Pe DN1D?
LiveMap imi da momentan 2 trasee:
via Tg Secuiesc, Focsani - Galati - Macin - Ciucurova - Tulcea
via Ploiesti - Urziceni - Slobozia - Ciucurova - Tulcea
Nici Google Maps nu e prea ok... el cam da rute asemanatoare.
Cred ca e o problema intre Galati/Macin - Tulcea direct si pe DN1D intre Buzau si Brasov...

Dupa ce le verific te anunt.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Update. Deja am gasit pe Traseul Macin - Tulcea o permisiune pe rosu ce nu lasa traficul sa curga inspre Tulcea. Mai sap.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Update2:
Brasov - Buzau e ok
Buzau - Braila - e ok
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
iopo2000 wrote:Locul la care ma refer este acesta:
http://goo.gl/maps/Q9Qlb

Am lasat si o notificare de map issue pe harta, dar din pacate nu am levelul necesar ca sa editez. Problema este ca, in realitate, segmentul Virtutii spre Pasajul Lujerului are obligatoriu inainte acolo unde se intersecteaza cu Uverturii.

Deci nu dreapta; dreapta se face prin breteaua de acces in Uverturii, anterioara intersectiei. Si nici stanga: nu poti intoarce in fata tramvaiului si a iesirii din pasaj de pe celalalt sens.

In acest moment, pe harta waze, segmentul are posibile toate cele trei directii, motiv pentru care mi-a sugerat de cateva ori sa fac o intoarcere acolo. Apreciez daca este cineva care sa faca aceasta editare. Multumesc
Scuze de intarziere. Am fost plecat cateva zile. Am rezolvat eu. Te rog sa verifici daca e ok.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]