Jak edytować drogi

[ img ]

Moderators: mousepl, redviper26

Jak edytować drogi

Postby msylw » Mon Sep 20, 2010 9:09 pm

... i nie doprowadzać innych do białej gorączki.

Nie mam ostatnio za dużo czasu na pilnowanie map, ale trochę się dzisiaj zdemotywowałem jak zobaczyłem co się dzieje.... Dlatego proszę wszystkich bardzo o:

1. Trzymanie się kategorii dróg: http://www.waze.com/wiki/index.php/Kate ... g_w_Polsce
1a. Róbcie to konsekwentnie - jak gdzieś na skrzyżowaniu jest osobny odcinek 10m to też zmieńcie kategorie
2. Trzymanie się nazewnictwa: http://www.waze.com/wiki/index.php/Nazywanie_ulic
3. W szczególności: droga krajowa przez miasto to ciągle Major Highway, ma nazwę i (jako alias) numer - albo i kilka
4. Jak ktoś chce zgłosić drogę do skasowania to proszę ją przesunąć tak żeby było widać dlaczego jest kasowana. Jak jakaś droga wygląda na potrzebną w lokalnej sieci a nie znam okolicy to takie zgłoszenia odrzucam
5. Do edytujących wg. zdjęć: to że na zdjęciu nie ma drogi to nie znaczy że nie zdążyła powstać. Jeśli nie macie 100% pewności że należy skasować to nie kasujcie.
6. Jak edytujecie skrzyżowania (szczególnie te skomplikowane) to zadbajcie o wszystkie konieczne połączenia
7. Jak edytujecie istniejące drogi, to starajcie się nie zepsuć tego co już jest - nawet krótkoterminowo.

Jak nie jesteście pewni kategorii (primary street/street), zerknijcie choćby do google maps - które nie znikają po pewnym oddaleniu. Jasne, nie chodzi o skopiowanie ich map, ale wg. mnie kategorie mają dość trafione.

Nie chcę nikogo zniechęcać - bardzo się cieszę że jest nas więcej, ale niech to będzie współpraca a nie walka o to że ktoś ma inną koncepcję. Ja robię mapy wg. swoich śladów GPS, inni wolą wg. zdjęć. Jedni mają pamięć do nazw ulic, inni (w tym ja) mają problem zapamiętać własny adres. Jak się to połączy to powinna wyjść elegancka mapa. Jeśli są wątpliwości jak coś robić - zapraszam na forum, razem coś się ustali.

PS.
Ostatnio spotkałem się z:
1. Drogami rysowanymi ze zdjęć - każda ulica osobno, nic nie połączone (były też ładne przypadki, z elegancko porobionymi skrzyżowaniami)
2. Drogami kasowanymi nie bardzo wiadomo dlaczego (nie znam każdej ulicy w mieście, jeśli mam wątpliwość czy skasować czy nie to zakładam pomyłkę i daje "nie")
3. Kasowanymi bo nie ma na zdjęciach/tworzonymi w kształcie już nieaktualnym. To akurat wada opierania się na mapie, ale chociaż przy kasowaniu sprawdźcie jakieś dodatkowe źródło.
4. Zmianami kategorii chyba wg. zasady "major highway to musi być dwupasmówka"
5. Zmianą drogi z primary na street chyba na zasadzie "może i przelotowa, ale się nie korkuje".
msylw

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Jak edytować drogi

Postby goratom » Thu Sep 23, 2010 9:37 am

No i tu właśnie chyba jest problem że mało użytkowników zagląda na forum... No myślałem że mnie dziś coś trafi... wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie w Krakowie ktoś uprzejmie pozamieniał na primary street... zero szacunku dla pracy innych ludzi... grrr :evil:
goratom

Postby rysal » Thu Sep 23, 2010 7:08 pm

gorato, przyznaję się. To ja !!
Jakoś wczesniej nie mogłem znaleźć tego forum i ostro zabrałem się do pracy .... :oops:
Ale mam nadzieję, że nie wpłynie to negatywnie na współpracę wszystkich AM w Krakowie :)
Pozdrawiam
rysal
[imghttps://s.waze.tools/c3.png][/img]
rysal
Area Manager
Area Manager

Has thanked: 14 times
Been thanked: 39 times

Postby rlpl » Sun Jan 23, 2011 1:43 am

Pojawiło się ostatnio w Polsce paru nowych, aktywnych wazerów, których witam serdecznie i zapraszam do przejrzenia postu otwierającego ten wątek, bo chyba każdy nowy (ja też kiedyś) popełnia na początku te same błędy. Przy okazji drobne uzupełnienie:

msylw wrote:Jak nie jesteście pewni kategorii (primary street/street), zerknijcie choćby do google maps - które nie znikają po pewnym oddaleniu. Jasne, nie chodzi o skopiowanie ich map, ale wg. mnie kategorie mają dość trafione.

Drogi krajowe i wojewódzkie są oznakowane w terenie i zwykle też dobrze na mapach, gorzej z rozpoznaniem dróg powiatowych, a takie ustalono, że oznaczamy jako primary street. Owszem, Google Maps raczej poprawnie zaznaczają drogi powiatowe, ale tylko w miastach, poza już nie tak dobrze. Polecam wpisanie do wyszukiwarki hasła "zarząd dróg powiatowych" i nazwy powiatu albo miasta powiatowego. Zwykle takie zarządy publikują listę zarządzanych przez siebie dróg. Jak dotąd jedynym interesującym mnie powiatem, dla którego nie znalazłem spisu dróg, jest proszowicki.
My previous login name was rl_pl.
rlpl

Been thanked: 1 time

Postby freddiechopin » Sun Jan 23, 2011 9:16 am

Wg mnie największym problemem jest nie sprawdzanie "przelotowości" dróg. Jest wiele dróg, którymi można by już nawigować, ale się nie da, bo gdzieś jest np zakaz skrętu, albo dwa kawałeczki drogi nie są ze sobą połączone. Geometria, nazwy, kategorie - to są IMHO poboczne sprawy, ale brak prawidłowych połączeń praktycznie uniemożliwia korzystanie.

W UK na swojej wiki zrobili listę dróg i zaznaczali czy jest już gotowa, czy trzeba coś poprawiać itp. Myślę że i u nas by się to sprawdziło, bo teraz drogi są naprawdę pomieszane mocno... No z mojej okolicy - z Wojkowic Kościelnych do Będzina prowadzi naokoło, bo droga "wprost" (86) ma coś zamieszane ze skrzyżowaniami, kierunkami i połączeniami, więc dla Waze'a jest nieprzejezdna. Zresztą właśnie dziś chce się zająć cała tą trasą na odcinku Siewierz - Katowice.

Reasumując - wg mnie właśnie to jest sprawa nr 1 - prawidłowe połączenia dróg, bo co z tego, że są narysowane, skoro i tak nie da się nimi jechać...

4\/3!!
freddiechopin

Postby Czestero » Sun Jan 23, 2011 10:13 am

Ja tylko jeszcze chcialbym zaapelowac do tych co edytuja, poprawiaja drogi.

Nie odrysowywujcie ukladu drog jak i ich cech z innych map.
Nie robcie obszarow o ktorych nie macie pojecia.

Te dwie rzeczy doprowadzaja do tego iz powiela sie bledy innych map. Oczywiscie ze mozna i moze nawet nalezy zobaczyc czy to co ja mam w glowie wystepuje na innej mapie ale nie na odwrot.

Zdaje sobie sprawe ze wszedzie tam gdzie wystepuje punktacja bedzie zjawisko robienia tworzenia czegos o czym sie nie ma pojecia, no ale potem sami bedziemy z tego korzystali :)

Dodam jeszcze tylko ze w ciagu mojej krotkiej kariery w waze spotkalem sie z wieloma juz przypadkami wlasnie odgapiania cech od innej mapy - niestety blednej.
Czestero

Postby rlpl » Sun Jan 23, 2011 7:58 pm

freddiechopin wrote:Wg mnie największym problemem jest nie sprawdzanie "przelotowości" dróg.

Jeśli to jest skutek niewiedzy edytującego, to zgadzam się z Tobą całkowicie, to właśnie miałem na myśli, i o tym jest mowa w pierwszym poście tego wątku. Nie chcę powtarzać tego, co już napisał msylw, więc tylko odsyłam zainteresowanych do oryginału. Natomiast zdarza się też, i sam miewam taki problem, że nie mamy uprawnień do poprawienia węzłów na jakimś odcinku.

freddiechopin wrote:W UK na swojej wiki zrobili listę dróg i zaznaczali czy jest już gotowa, czy trzeba coś poprawiać itp. Myślę że i u nas by się to sprawdziło, bo teraz drogi są naprawdę pomieszane mocno...

Bardzo słuszny pomysł, sam o tym myślałem, ale niestety, tu się natknąłem na kolejny problem techniczny: nie mam uprawnień do zalogowania się do wiki. Ty masz? To może zrób taką listę. Ja na razie gdzie mogę, tam poprawiam, czasami proszę innych o pomoc, ale zdarza mi się też dostać odpowiedź typu "tak, wiem, ale nie mam uprawnień".

freddiechopin wrote:Zresztą właśnie dziś chce się zająć cała tą trasą na odcinku Siewierz - Katowice.

Heh... właśnie próbowałem udrożnić i uporządkować trasę Olkusz-DK94-Dąbrowa Górnicza-S1-Wojkowice Kościelne, mam stamtąd ślady GPS i deklaruję pomoc. Niestety, ja mimo przejażdżki po okolicy nie dostałem praktycznie żadnych praw dostępu, będę interweniował w supporcie. Odebrałeś moje zgłoszenie problemu? Bo widzę, że masz tam prawa AM, widziałem też Twoją aktywność na węźle w Dąbrowie Górniczej. I niestety mam taką uwagę: droga S1 od węzła z DK94 na południe ma nieprawidłową geometrię, a Ty zaznaczyłeś ją jako Locked, czyli system nie może poprawić geometrii automatycznie. Wypadałoby blokować tylko takie drogi, co do których mamy pewność, że są zrobione dobrze i system może je raczej zepsuć niż naprawić.

@Czestero - z Tobą też się zgadzam. Jedyne co mogę poradzić, to poprawiaj takie miejsca, bo skoro tam byłeś i widziałeś, to pewnie dostałeś uprawnienia do edycji, a jeśli nie chcesz/nie możesz, to chociaż zgłaszaj problemy, oczywiście tam, gdzie jakiś area manager jest, bo jeśli nie ma, to nie będzie kto miał odebrać zgłoszenia.
rlpl

Postby freddiechopin » Sun Jan 23, 2011 8:18 pm

rl_pl wrote:Natomiast zdarza się też, i sam miewam taki problem, że nie mamy uprawnień do poprawienia węzłów na jakimś odcinku.

O ile skrzyżowania faktycznie się wtedy nie da usunąć, to można tak czy siak poprawić nakazy/zakazy skrętu, tyle że jest więcej klikania - trzeba po prostu zaznaczać drogi parami i "Cancel / Create turn restriction". Jeśli oczywiście mówimy o tym samym (;

Bardzo słuszny pomysł, sam o tym myślałem, ale niestety, tu się natknąłem na kolejny problem techniczny: nie mam uprawnień do zalogowania się do wiki. Ty masz? To może zrób taką listę. Ja na razie gdzie mogę, tam poprawiam, czasami proszę innych o pomoc, ale zdarza mi się też dostać odpowiedź typu "tak, wiem, ale nie mam uprawnień".

Sprawdzam... Mogę się zalogować normalnie na nazwę użytkownika i hasło takie jak na forum i takie jak wszędzie do Waze'a. Jedynie wyświetla moją nazwę z dużej litery, choć wpisałem małymi.

Heh... właśnie próbowałem udrożnić i uporządkować trasę Olkusz-DK94-Dąbrowa Górnicza-S1-Wojkowice Kościelne, mam stamtąd ślady GPS i deklaruję pomoc. Niestety, ja mimo przejażdżki po okolicy nie dostałem praktycznie żadnych praw dostępu, będę interweniował w supporcie.

To pewnie przez te całe opóźnienia we wszystkim-co-się-da, które mają potrwać do połowy tygodnia. Mam nadzieję, że do tego czasu pojawią się w końcu moje punkty GPS, bo już ponad tydzień jeżdżenia i ani jeden nowy nie powstał...

Odebrałeś moje zgłoszenie problemu?

Chodzi ci o węzeł S1 / E75 w okolicach Dąbrowy Górniczej - zjazd na Krakowską, 94? Zgłoszenie oczywiście widziałem, a że akurat ostatnio byłem na tej drodze to przejechałem się akurat trzema zjazdami tego węzła - mam tam w planie popoprawiać niedługo.

Bo widzę, że masz tam prawa AM

Sam powinieneś sobie załatwić te uprawnienia - nie ma wymagań żadnych, a jakie możliwości (;

widziałem też Twoją aktywność na węźle w Dąbrowie Górniczej. I niestety mam taką uwagę: droga S1 od węzła z DK94 na południe ma nieprawidłową geometrię, a Ty zaznaczyłeś ją jako Locked, czyli system nie może poprawić geometrii automatycznie. Wypadałoby blokować tylko takie drogi, co do których mamy pewność, że są zrobione dobrze i system może je raczej zepsuć niż naprawić.

Nigdy nie zaznaczałem opcji Locked - moja zmiana tam polegała z tego co pamiętam na zmianie nazwy z "S1/E75" na "S1, E75"... Faktycznie jest tam zaznaczone locked, więc już to odznaczam - za poprawki w tej okolicy jednak jeszcze dziś się chyba nie wezmę.

Droga z Siewierza do Katowic już przejezdna w obydwie strony (; Na razie poprawiłem tylko uprawnienia do skrętów, nazwy dróg i kierunkowość - geometrię ruszyłem tylko w kilku miejscach - tym można się pobawić później. Ogólnie to te drogi ktoś chyba rysował ze zdjęć, bo praktycznie zawsze są przesunięte względem śladów GPS i to znacznie...

4\/3!!
freddiechopin

Postby rlpl » Mon Jan 24, 2011 12:57 am

freddiechopin wrote:O ile skrzyżowania faktycznie się wtedy nie da usunąć, to można tak czy siak poprawić nakazy/zakazy skrętu, tyle że jest więcej klikania - trzeba po prostu zaznaczać drogi parami i "Cancel / Create turn restriction". Jeśli oczywiście mówimy o tym samym (;

Tak, o tym samym mówimy, i niestety właśnie to nie wszędzie działa.

Sprawdzam... Mogę się zalogować normalnie na nazwę użytkownika i hasło takie jak na forum

Mnie nadal wypisuje "Login error: You have not specified a valid user name." Support tradycyjnie odpowiada, że problem rozwiąże "soon".

Heh... właśnie próbowałem udrożnić i uporządkować trasę Olkusz-DK94-Dąbrowa Górnicza-S1-Wojkowice Kościelne, mam stamtąd ślady GPS i deklaruję pomoc. Niestety, ja mimo przejażdżki po okolicy nie dostałem praktycznie żadnych praw dostępu, będę interweniował w supporcie.

To pewnie przez te całe opóźnienia we wszystkim-co-się-da, które mają potrwać do połowy tygodnia.

Możliwe, już widziałem na forum, że inni też mają podobne problemy.

Odebrałeś moje zgłoszenie problemu?

Chodzi ci o węzeł S1 / E75 w okolicach Dąbrowy Górniczej - zjazd na Krakowską, 94?

Dokładnie tak. :)

Bo widzę, że masz tam prawa AM

Sam powinieneś sobie załatwić te uprawnienia - nie ma wymagań żadnych, a jakie możliwości (;

Wiem, ale nie chcę być AM w okolicy, w której byłem może 5 razy w życiu i w której chcę poprawić tylko 2 drogi i 1 węzeł (fizyczny i rzeczywisty mam na myśli, nie waze'owy).

Nigdy nie zaznaczałem opcji Locked - moja zmiana tam polegała z tego co pamiętam na zmianie nazwy z "S1/E75" na "S1, E75"...

W takim razie sorry i zwracam honor - byłeś ostatnim edytującym i dlatego założyłem, że to Ty zrobiłeś Locked. Pewnie ta opcja jest tam od dawna i pewnie gdyby nie ona, to te drogi by się wyprostowały automatycznie.

Droga z Siewierza do Katowic już przejezdna w obydwie strony (;

To bardzo fajnie, ale masz na myśli DK86, prawda? Dla Krakowa ważniejsza jest DK1 i węzeł z DK94, dlatego chciałem się na nich skupić. Może ja jednak wyciągnę swoje ślady z archiwum, to znaczy utworzę jako nowe drogi? Akurat jechałem prostopadle do tej trasy, którą zrobiłeś. Szczególnie polecam węzeł w Wojkowicach, bo jest pokręcony, a mam go przejechanego.
rlpl

Postby rlpl » Mon Jan 24, 2011 1:00 am

Przenieśmy się do innego wątku, bo nam się off-topic zrobił. Miało być o ogólnych zaleceniach co do edycji map, a zrobiło się o nawigacji z Krakowa przez Śląsk do Warszawy. Przepraszam zainteresowanych edycją i niezainteresowanych tym konkretnym przypadkiem.
rlpl

Next

Return to Poland