Get a sneak peek at whats next for Permanent Hazards on our April 7th Office Hours!

Post Reply

Jak edytować drogi

Post by msylw
... i nie doprowadzać innych do białej gorączki.

Nie mam ostatnio za dużo czasu na pilnowanie map, ale trochę się dzisiaj zdemotywowałem jak zobaczyłem co się dzieje.... Dlatego proszę wszystkich bardzo o:

1. Trzymanie się kategorii dróg: http://www.waze.com/wiki/index.php/Kate ... g_w_Polsce
1a. Róbcie to konsekwentnie - jak gdzieś na skrzyżowaniu jest osobny odcinek 10m to też zmieńcie kategorie
2. Trzymanie się nazewnictwa: http://www.waze.com/wiki/index.php/Nazywanie_ulic
3. W szczególności: droga krajowa przez miasto to ciągle Major Highway, ma nazwę i (jako alias) numer - albo i kilka
4. Jak ktoś chce zgłosić drogę do skasowania to proszę ją przesunąć tak żeby było widać dlaczego jest kasowana. Jak jakaś droga wygląda na potrzebną w lokalnej sieci a nie znam okolicy to takie zgłoszenia odrzucam
5. Do edytujących wg. zdjęć: to że na zdjęciu nie ma drogi to nie znaczy że nie zdążyła powstać. Jeśli nie macie 100% pewności że należy skasować to nie kasujcie.
6. Jak edytujecie skrzyżowania (szczególnie te skomplikowane) to zadbajcie o wszystkie konieczne połączenia
7. Jak edytujecie istniejące drogi, to starajcie się nie zepsuć tego co już jest - nawet krótkoterminowo.

Jak nie jesteście pewni kategorii (primary street/street), zerknijcie choćby do google maps - które nie znikają po pewnym oddaleniu. Jasne, nie chodzi o skopiowanie ich map, ale wg. mnie kategorie mają dość trafione.

Nie chcę nikogo zniechęcać - bardzo się cieszę że jest nas więcej, ale niech to będzie współpraca a nie walka o to że ktoś ma inną koncepcję. Ja robię mapy wg. swoich śladów GPS, inni wolą wg. zdjęć. Jedni mają pamięć do nazw ulic, inni (w tym ja) mają problem zapamiętać własny adres. Jak się to połączy to powinna wyjść elegancka mapa. Jeśli są wątpliwości jak coś robić - zapraszam na forum, razem coś się ustali.

PS.
Ostatnio spotkałem się z:
1. Drogami rysowanymi ze zdjęć - każda ulica osobno, nic nie połączone (były też ładne przypadki, z elegancko porobionymi skrzyżowaniami)
2. Drogami kasowanymi nie bardzo wiadomo dlaczego (nie znam każdej ulicy w mieście, jeśli mam wątpliwość czy skasować czy nie to zakładam pomyłkę i daje "nie")
3. Kasowanymi bo nie ma na zdjęciach/tworzonymi w kształcie już nieaktualnym. To akurat wada opierania się na mapie, ale chociaż przy kasowaniu sprawdźcie jakieś dodatkowe źródło.
4. Zmianami kategorii chyba wg. zasady "major highway to musi być dwupasmówka"
5. Zmianą drogi z primary na street chyba na zasadzie "może i przelotowa, ale się nie korkuje".
msylw
Posts: 25

POSTER_ID:227748

1

Send a message

Post by baranica
Jeśli nie możesz znaleźć to proponuję zgapić po bing / google / itd maps, przeważnie mają to dobrze zrobione.
baranica
Area Manager
Area Manager
Posts: 132
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times
Send a message

Post by Czestero
Ja tylko jeszcze chcialbym zaapelowac do tych co edytuja, poprawiaja drogi.

Nie odrysowywujcie ukladu drog jak i ich cech z innych map.
Nie robcie obszarow o ktorych nie macie pojecia.

Te dwie rzeczy doprowadzaja do tego iz powiela sie bledy innych map. Oczywiscie ze mozna i moze nawet nalezy zobaczyc czy to co ja mam w glowie wystepuje na innej mapie ale nie na odwrot.

Zdaje sobie sprawe ze wszedzie tam gdzie wystepuje punktacja bedzie zjawisko robienia tworzenia czegos o czym sie nie ma pojecia, no ale potem sami bedziemy z tego korzystali :)

Dodam jeszcze tylko ze w ciagu mojej krotkiej kariery w waze spotkalem sie z wieloma juz przypadkami wlasnie odgapiania cech od innej mapy - niestety blednej.
Czestero
Posts: 9
Send a message

Post by freddiechopin
Wg mnie największym problemem jest nie sprawdzanie "przelotowości" dróg. Jest wiele dróg, którymi można by już nawigować, ale się nie da, bo gdzieś jest np zakaz skrętu, albo dwa kawałeczki drogi nie są ze sobą połączone. Geometria, nazwy, kategorie - to są IMHO poboczne sprawy, ale brak prawidłowych połączeń praktycznie uniemożliwia korzystanie.

W UK na swojej wiki zrobili listę dróg i zaznaczali czy jest już gotowa, czy trzeba coś poprawiać itp. Myślę że i u nas by się to sprawdziło, bo teraz drogi są naprawdę pomieszane mocno... No z mojej okolicy - z Wojkowic Kościelnych do Będzina prowadzi naokoło, bo droga "wprost" (86) ma coś zamieszane ze skrzyżowaniami, kierunkami i połączeniami, więc dla Waze'a jest nieprzejezdna. Zresztą właśnie dziś chce się zająć cała tą trasą na odcinku Siewierz - Katowice.

Reasumując - wg mnie właśnie to jest sprawa nr 1 - prawidłowe połączenia dróg, bo co z tego, że są narysowane, skoro i tak nie da się nimi jechać...

4\/3!!
freddiechopin
Posts: 256
Send a message

Post by freddiechopin
rl_pl wrote:Natomiast zdarza się też, i sam miewam taki problem, że nie mamy uprawnień do poprawienia węzłów na jakimś odcinku.
O ile skrzyżowania faktycznie się wtedy nie da usunąć, to można tak czy siak poprawić nakazy/zakazy skrętu, tyle że jest więcej klikania - trzeba po prostu zaznaczać drogi parami i "Cancel / Create turn restriction". Jeśli oczywiście mówimy o tym samym (;
Bardzo słuszny pomysł, sam o tym myślałem, ale niestety, tu się natknąłem na kolejny problem techniczny: nie mam uprawnień do zalogowania się do wiki. Ty masz? To może zrób taką listę. Ja na razie gdzie mogę, tam poprawiam, czasami proszę innych o pomoc, ale zdarza mi się też dostać odpowiedź typu "tak, wiem, ale nie mam uprawnień".
Sprawdzam... Mogę się zalogować normalnie na nazwę użytkownika i hasło takie jak na forum i takie jak wszędzie do Waze'a. Jedynie wyświetla moją nazwę z dużej litery, choć wpisałem małymi.
Heh... właśnie próbowałem udrożnić i uporządkować trasę Olkusz-DK94-Dąbrowa Górnicza-S1-Wojkowice Kościelne, mam stamtąd ślady GPS i deklaruję pomoc. Niestety, ja mimo przejażdżki po okolicy nie dostałem praktycznie żadnych praw dostępu, będę interweniował w supporcie.
To pewnie przez te całe opóźnienia we wszystkim-co-się-da, które mają potrwać do połowy tygodnia. Mam nadzieję, że do tego czasu pojawią się w końcu moje punkty GPS, bo już ponad tydzień jeżdżenia i ani jeden nowy nie powstał...
Odebrałeś moje zgłoszenie problemu?
Chodzi ci o węzeł S1 / E75 w okolicach Dąbrowy Górniczej - zjazd na Krakowską, 94? Zgłoszenie oczywiście widziałem, a że akurat ostatnio byłem na tej drodze to przejechałem się akurat trzema zjazdami tego węzła - mam tam w planie popoprawiać niedługo.
Bo widzę, że masz tam prawa AM
Sam powinieneś sobie załatwić te uprawnienia - nie ma wymagań żadnych, a jakie możliwości (;
widziałem też Twoją aktywność na węźle w Dąbrowie Górniczej. I niestety mam taką uwagę: droga S1 od węzła z DK94 na południe ma nieprawidłową geometrię, a Ty zaznaczyłeś ją jako Locked, czyli system nie może poprawić geometrii automatycznie. Wypadałoby blokować tylko takie drogi, co do których mamy pewność, że są zrobione dobrze i system może je raczej zepsuć niż naprawić.
Nigdy nie zaznaczałem opcji Locked - moja zmiana tam polegała z tego co pamiętam na zmianie nazwy z "S1/E75" na "S1, E75"... Faktycznie jest tam zaznaczone locked, więc już to odznaczam - za poprawki w tej okolicy jednak jeszcze dziś się chyba nie wezmę.

Droga z Siewierza do Katowic już przejezdna w obydwie strony (; Na razie poprawiłem tylko uprawnienia do skrętów, nazwy dróg i kierunkowość - geometrię ruszyłem tylko w kilku miejscach - tym można się pobawić później. Ogólnie to te drogi ktoś chyba rysował ze zdjęć, bo praktycznie zawsze są przesunięte względem śladów GPS i to znacznie...

4\/3!!
freddiechopin
Posts: 256
Send a message

Post by goratom
No i tu właśnie chyba jest problem że mało użytkowników zagląda na forum... No myślałem że mnie dziś coś trafi... wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie w Krakowie ktoś uprzejmie pozamieniał na primary street... zero szacunku dla pracy innych ludzi... grrr :evil:
goratom
Posts: 3
Send a message

Post by mousepl
Twoje poprawki nie czekają na akceptację AM tylko na aktualizację map. Jeśli mapa zostanie zaktualizowana to będą widoczne. Ostatnio są opóźnienia z aktualizacją, które są związane z pracami modernizacyjnymi na serwerach world.waze.com.

Wcześniej procedura była nieco krótsza:
1. Nagrywasz.
2. Czekasz ~24h.
3. Edytujesz w Cartouche.
4. Czekasz ~72h.
5. Odpalasz "Transfer danych" w kliencie.
mousepl
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 3166
Has thanked: 1 time
Been thanked: 676 times
Send a message

Post by onnufry
To ja jeszcze małe pytanko uszczegóławiające do dróg powiatowych:

Nie mogę znaleźć czegoś takiego jak Zarząd Dróg Powiatowych dla Warszawy czy w ogóle powiatu warszawskiego. SISKOM cośtam twierdzi, że na Białołęce "dróg powiatowych jest 20%", ale wykazu nie ma. To co potrafię powiedzieć "na czuja", to które drogi agregują ruch i są głównymi lokalnymi magistralami - i na Białołęce (oraz trochę na Bródnie) powyróżniałem te drogi jako "Primary Street" (dodatkowo Annopol z dojazdem z Odlewniczej jako główny lokalny punkt zainteresowania TIR-ów).

Teoretycznie niezgodnie z zasadami, ale przynajmniej daje to prawdziwy obraz sytuacji. Białołęka to dość duży obszar i jeżeli zrobić w nim siatkę równych sobie ulic, to nawigacja będzie prowadzić użytkownika opłotkami.

Poza tym Streets mają tą wadę (to może bardziej zarzut do twórców), że znikają z mapy po przekroczeniu 40km/h, czyli nawet jadąc zgodnie z przepisami widzę wielką, białą plamę na ekranie. To samo, jeżeli chcemy oddalić mapę tak, aby wypełnić Białołęką ekran - nie da się wyrobić żadnej opinii o terenie, bo biało :(

Jakieś porady co w takiej sytuacji?
onnufry
Posts: 9
Send a message

Post by onnufry
baranica wrote:Jeśli nie możesz znaleźć to proponuję zgapić po bing / google / itd maps, przeważnie mają to dobrze zrobione.
Czytałem żeby sugerować się google, ale może to działa w terenach wiejskich; przy wawie mam wielki biały labirynt, nawet faktyczne drogi powiatowe w Nieporęcie oznaczane są na biało :D

http://maps.google.com/maps?q=52.396557 ... num=1&z=13
onnufry
Posts: 9
Send a message

Post by onnufry
Śliczne dzięki :)

Wygląda na to że w 80% moje pojęcie "drogi głównej" pokrywa się z powiatowym. Niestety w pozostałych 20% powiat jest zdecydowanie w błędzie. Białołęcka na północ od pętli przy Kanale Żerańskim jest polną dróżką w stanie gorszym od zamoskiewskich autostrad, ani tędy ani dalej Zdziarską (dziurawą jak pas na Okęciu po II WW) nikt nigdy nie jeździ, jeżeli tam nie mieszka. Tymczasem lokalna, miła i szeroka magistrala - Ostródzka - jest drogą gminną.

Puszczenie w nawigacji części "dróg powiatowych", wyglądających dobrze najwyżej na papierze, wyprowadzi sporo ludzi dosłownie w pole. Nie mogę przyjąć sztywno tych założeń. Przeboleję jeszcze Słoneczną, która "przelotówką" uczyniono społecznie (ku utrapieniu mieszkających przy niej ludzi), ale Ostródzką z Białołęcką zamienić statusem muszę :D
onnufry
Posts: 9
Send a message