GinBook
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 6810
Has thanked: 593 times
Been thanked: 1575 times
Send a message

GinBook
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 6810
Has thanked: 593 times
Been thanked: 1575 times
Send a message

Post by GinBook
Zmínka o Waze v testované Škodovce. ;-) v části o rádiu.

http://www.prumysl.cz/test-skoda-superb-combi/
GinBook
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 6810
Has thanked: 593 times
Been thanked: 1575 times
Send a message

Post by GinBook
http://www.digitalnidomacnost.cz/skoda- ... m-domovem/

Vytáhnu jen to důležité a za mne je to napsané fantasticky jako zhodnocení dnešní situace...

Navigace

S navigací, používanou ve vozech Škoda a Volkswagen mám osobně problém. Přesně jde o to, že čtyři roky pro navigaci používám jen skvělou aplikaci Waze, která komunikuje se všemi jedoucími automobily, jedoucími okolo vás a po naplánované trase - a proto dokáže operativně upozornit na zácpy nebo překážky na cestě. Upozorní vás na vzniklou situaci a navrhne novou trasu - přičemž informuje i o tom, pokud novou trasu využijete, o kolik se vaše cesta zkrátí, ukazuje, kde se nachází v koloně a na sloupcovém diagramu ukazuje, kolik ještě minut se v koloně budete pobývat, i další vymoženosti. Navigace ve vozech Škoda a Volkswagen je řízena pomocí signálů TDS-TMC, neboli signálů, vysílaných lokálními stanicemi (u nás na ČRo 1) a navrhuje trasu podle toho, jaká hlášení od tohoto systému dostává. A jistě víte, i když věc se hodně změnila k lepšímu, že mnohdy projedete kolem nehody, na kterou vás navigace upozorňuje - a ona je při tom už přes hodinu odklizena. Trochu mi to připomíná Rádio Impuls, které hlásí staré informace a navíc jednou do hodiny v celou se slovy, že jde o nejaktuálnější rádio s dopravním zpravodajstvím. Ani náhodou!

Copak v Německu, tam to ještě jde, ale u nás není stav hlášení tak aktuální, jak by být měl a mohl, a proto jste odháněni do objížděk, aniž by dopravní kolaps vůbec vznikl nebo naopak - po hodině stání v koloně se vám objeví návrh objízdné trasy, kterou ale nemůžete využít, protože už v koloně stojíte. Inu, aby se hlášení do RDS-TMC dostalo, musí ho tam někdo zadat a pak ho zase vyjmout. Podívejte se někdy na mapu RDS-TMC pro Českou republiku. Je tam spousta zbytečných hlášení, která tam být už nemají jen proto, že je někdo „zapomněl" nebo „nestihl" ze systému vyjmout. Waze si řídí vše sám automaticky - a i proto tento systém považuji za etalon v oblasti vývoje navigací.

Navigace, které dodává konkrétně Škoda Auto do svých aut je až drze drahá a musíte si navíc přikupovat mapy Evropy nebo dalších států na CD/DVD. To je v dnešní době už úplně mimo - a pokud vůz disponuje internetový připojením - pak zcela jistě budete jezdit podle Waze nebo třeba podle oblíbeného systému Sygic či map Google, které mimochodem signál od Waze přebírají, proto Google spolkl trpaslíka Waze (bohudík ale zatím nezačal na něm nic upravovat, pardon zlepšovat, což v případě Googlu mnohdy znamená cestu do nepřehledných pekel). Shrnuto, osobně bych si auto s originální navigací už nikdy nekoupil (jen tak mimochodem, zrovna včera jsem viděl navigaci TomTom vestavěnou do vozu Renault a její hlášení, které nemají vůbec žádnou logiku a smysl a zřejmě pocházejí z vykouřených holandských hlav, mne jen utvrdily v tom, že čas v autech vestavěných off-line navigací byť spolupracujících z RDS-TMC, už asi opravdu končí).

I při sestavování tras, kdy jsem porovnával u jiného vozu před půl rokem cestu, navrženou vestavěnou navigací a tu, navrženou od Waze, bylo to nesrovnatelné. Waze nabízí na delších trasách mnohem lepší varianty, optimalizované a snáze vedoucí k cíli s jistotou možného odklonění se od původně plánované trasy v případě náhle vzniklé kolony nebo nebezpečí či nehody.

Abych to uzavřel. Pokud nechcete a nebudete používat svou navigaci pro mobil či tablet, pak vám originální vestavěná navigace odvede dobrou práci. Pokud jste si ale zvykli konkrétně třeba - jako já - na Waze, používání tovární navigace by vás - slušně řečeno - vrátila o několik let zpět. Originální navigace svoji práci odvede, ale není to už dneska to nejlepší řešení.
GinBook
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 6810
Has thanked: 593 times
Been thanked: 1575 times
Send a message

Post by GinBook
hamilnes wrote:Na TV Huste v relácii Top aplikácie (22:48 a po reklame :-)) slovenský vývojár Ján Ilavský doporučuje Waze.
ten to tam zabil. :-)
GinBook
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 6810
Has thanked: 593 times
Been thanked: 1575 times
Send a message

GinBook
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 6810
Has thanked: 593 times
Been thanked: 1575 times
Send a message

GinBook
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 6810
Has thanked: 593 times
Been thanked: 1575 times
Send a message

GinBook
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 6810
Has thanked: 593 times
Been thanked: 1575 times
Send a message

GinBook
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 6810
Has thanked: 593 times
Been thanked: 1575 times
Send a message

GinBook
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 6810
Has thanked: 593 times
Been thanked: 1575 times
Send a message