Post by twist3r
Uitandu-ma mai atent in Ploiesti observ ca acolo e mult de munca. S-a editat la nivel de centimetrii ceea ce e contraproductiv in hartile Haze. In Waze se prefera simplitatea in favoarea detaliilor. Mai mult sunt o groaza de intersectii care nu au fost facute simplificat dupa recomandarile Wiki-ului Waze ci au fost facute la nivel de detaliu.

Eu nu cunosc orasul atat de bine incat sa editez acolo decat in mod grosier, greseli fragrante. Ar fi bine sa faci un nou topic Ploiești si poate se mai strang persoane din oras care sa ajute. Ar fi de folos si un fel de chat in care sa putem exprima mai usor ideeile decat intr-un forum.
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by twist3r
Neaparat sa citesti Wiki-ul pt ca te ajuta mult. Cat despre cladiri, eu evit sa le pun, nu pun decat ce e foarte important si care poate fi luat ca punct de reper. Harta asta trebuie sa fie o harta rutiera ca pt asta a fost facuta. Nu e o harta turistica si nici alt fel. Nu are sens sa incarci harta cu lucruri care nu ii ajuta pe soferi.
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message
Last edited by twist3r on Wed Feb 20, 2013 9:36 am, edited 1 time in total.

Post by twist3r
spookyx wrote:
twist3r wrote:Scurtă întrebare: segmentele blocate mai sunt automat modificate de către sistem ? ex: traseele gps par deviate fata de traseul din harta si atunci waze incearca sa corecteze automat segmentele respective.
Segmentele nu or sa se alinieze niciodata dupa punctele GPS. Asta trebuie facut manual. Eu asa am facut cam cu toate drumurile... si in permanenta gasesc strazi facute dupa imaginile satelitare si le trag deasupra punctelor GPS.
Am verificat cateva drumuri pe care eu le-am editat ultima oara si observ ca in curbe au mult mai multe puncte decat le pusesem eu si nici nu par facute manual. Am verificat in mai multe locatii si eu am ajuns la concluzia ca totusi Waze schimba automat geometria drumului in functie de traseele gps nu numai sensul. Am verificat pe mai multe segmente si majoritatea au geometria schimbata fata de cum era ultima oara cand le-am editat.

Am gasit si paragraful asta in Wiki care imi sustine ideea:
Automatic adjustments
A locked segment will not be changed by GPS tracks both in terms of geometry and directionality. In the past the Waze server was altering road directionality based on a few GPS inputs. So editors were locking segments to stop those automated changes. Now the Waze server requires much more GPS tracking to prevent false readings, so most editors no longer lock segments for this reason.
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by twist3r
E destul de ciudat pt ca drumurile de care vorbesc eu nu sunt nici pe departe atat de circulate ca cele din Bucuresti. Dar sunt 99% sigur ca au fost modificate de catre sistem. Poate la viitoarele modificari o sa incerc sa fac cateva screenshot-uri sa observ diferentele si sa castig si acel 0.1% lipsa.

Cat despre Wiki e adevarat ca e ca o mica jungla. Dupa unele informatii trebuie sa sapi bine si sunt destul de multe informatii care nu mai sunt de actualitate sau nu-si mai au rostul.
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by twist3r
Pt ca acel pe acel segment sunt restrictii din orice directie ai veni. Tu ai facut strada, tu ai lasat-o cu restrictiile respective :)

Si segmentul mic de sus are restrictie de a intra pe strada, si cel de jos mai mare are restrictie de a face dreapta si de a intra pe respectiva strada.

Sunt multe in Ludus care au restrictii dar cum nu cunosc orasul nu pot sa-mi dau cu parerea.
S-ar putea sa trec azi/maine prin zona si poate dau o fuga si prin Ludus ca sa am drept de editare si acolo. Atunci o sa te pot ajuta mai mult.
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by twist3r
Exista un buton pt multumiri :) E semnul ala "thumbs up"
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by twist3r
Si btw ... asa se numeste oficial "Strada Aleea Parcului" ? E putin ciudat :) In zona mea ori e alee ori e strada, niciodata ambele. Daca e doar alee nu mai trebuie si Str.
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by twist3r
Pai ... scrie Aleea Parcului , nu Strada Aleea Parcului :)
Si pe aleei se circula cu masina. In Deva de ex sunt vreo 20 de alei, pe 90% din ele se circula cu masina.

In Waze monentan eu vad ca scrie Str. Aleea Parcului. Ar trebui sa fie ori Str. Parcului ori Aleea Parcului. Nu stiu care e numele oficial. Dar Strada Aleea Parcului nu am mai intalnit.
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by twist3r
Nu folosesc, sunt mai paranoic de fel :)
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by twist3r
Din pacate nu.
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message