"Fel" färdväg: Drottningholmsvägen
Det har kommit in en rapport om felaktig körriktning på Drottningholmsvägen.
Waze hade föreslagit rapportören att köra på en lokalgata till Drottningholmsvägen istället för på Drottningholmsvägen. När jag provade rutten i livekartan så fick jag samma resultat, rapportörens föreslagna färdväg som första alternativ och den i de flesta fall mest logiska vägen som alternativ 2.
(alternativ 3 nämner jag inte ens för den tycker jag är helt åt skogen galen) Vad kan detta bero på?
Kan det vara så att om man kör färdvägen på Drottningholmsvägen så måste man passera en trafiksignal (vilken sänker medelhastigheten) jämfört med lokalgatan som inte har någon trafiksignal och att Waze då tycker att lokalgatan går fortare?
Även om det skulle vara så att det tar några sekunder längre att köra huvudleden pga trafiksignalen så tycker jag det är bättre än att i första hand leda in folk på lokalgatan.
Waze hade föreslagit rapportören att köra på en lokalgata till Drottningholmsvägen istället för på Drottningholmsvägen. När jag provade rutten i livekartan så fick jag samma resultat, rapportörens föreslagna färdväg som första alternativ och den i de flesta fall mest logiska vägen som alternativ 2.
(alternativ 3 nämner jag inte ens för den tycker jag är helt åt skogen galen) Vad kan detta bero på?
Kan det vara så att om man kör färdvägen på Drottningholmsvägen så måste man passera en trafiksignal (vilken sänker medelhastigheten) jämfört med lokalgatan som inte har någon trafiksignal och att Waze då tycker att lokalgatan går fortare?
Även om det skulle vara så att det tar några sekunder längre att köra huvudleden pga trafiksignalen så tycker jag det är bättre än att i första hand leda in folk på lokalgatan.
Re: "Fel" färdväg: Drottningholmsvägen