Get a sneak peek at whats next for Permanent Hazards on our April 7th Office Hours!
Post by rlpl
Nie tylko autostrady w Polsce są płatne: http://pl.wikipedia.org/wiki/Promy_śródlądowe_w_Polsce.
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by rlpl
Ktoś ostatnio zaznaczył błędnie jako płatne niektóre fragmenty A4 od Gliwic do Katowic oraz z Chrzanowa do Jaworzna i z Jaworzna do Alwerni, już to poprawiłem. Czy ktoś w ogóle korzysta z opcji omijania płatnych dróg i zauważył jakiś problem poprzednio, albo może teraz? Czy kogoś waze kieruje na płatną drogę, chociaż miał ominąć, albo każe omijać jakiś fragment autostrady, chociaż jest bezpłatny?

Z innej beczki: według Wikipedii cały odcinek A4 od Kleszczowa do Gliwic jest bezpłatny: mimo, że wszędzie stoją bramki, to opłata wynosi 0 zł. Może by tak więc ten odcinek zaznaczyć jako bezpłatny? Czy ktoś może potwierdzić, że cały ten odcinek jest bezpłatny w obu kierunkach, to znaczy wjeżdżając i wyjeżdżając dowolną bramką nigdy nie płacimy? Ja jedynie mogę potwierdzić, że przejechanie przez bramki w Gliwice-Żernica od strony Katowic i zjazd zaraz za nimi na DK78 jest bezpłatny, ale przez wszystkie bramki przejeżdżał nie będę.
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by rlpl
Sorry za odpowiedź z opóźnieniem:
deadeyye wrote:
rlpl wrote:Ktoś ostatnio zaznaczył błędnie jako płatne niektóre fragmenty A4 od Gliwic do Katowic oraz z Chrzanowa do Jaworzna i z Jaworzna do Alwerni, już to poprawiłem.
Jesteś pewny że masz aktualne info?
Tego nikt nie może być pewny, bo mogło się coś zmienić na przykład dzisiaj ;-) ale na 99% tak, sprawdzałem na żywo.
Teraz w edytorze jest tak jak było jakieś pół roku temu, ale w ostatnim changelogu automapy było coś o zmianach w obwodnicy Chrzanowa/Trzebinii (tym darmowym odcinku a4) więc może te zmiany były dobre? Na pewno remontowali same wiadukty nad A4, nie wiem czy coś z darmowymi zjazdami/wjazdami nie było też zmieniane.
Nie wiem co jest w tym changelogu, ale prawdopodobnie chodzi o to, że znowu jest otwarty wiadukt w ciągu DK79 nad A4 i zlikwidowano nawrotkę na autostradzie jakieś 4 km na wschód od tego wiaduktu. Ale ta zmiana była w październiku albo nawet we wrześniu, więc dla mnie to nie taka nowość. Tak, jest jak pół roku temu, bo to był remont, a nie przebudowa. Zjazdy i wjazdy nie były w ogóle ruszane, a na darmowe i płatne odcinki nie miało to żadnego wpływu, z wyjątkiem likwidacji nawrotki: skoro nie ma nawrotki, to nie ma sensu mówić o odcinku "od nawrotki do Chrzanowa", który poprzednio był bezpłatny.
Tak, na 99% wszystkie przejazdy od węzła Kleszczów na wschód A4 są za darmo, [...]

Poprawiłem tą część A4 do której miałem dostęp, ale część od Kleszczowa jeszcze trzeba wyłączyć z toll road.
Dzięki. Nie obiecuję i nie podaję terminów, ale jak będę miał czas, to poprawię pozostałą część.
Rewizor wrote:O ile zdołałem się zorientowac to te odcinki "bezpłatne" są bezpłatne tylko jeśli dostaniesz bilet "0" na bramce. Dla osób jadących tranzytem, złodziejska opłata jest liczona normalnie.
Nie bardzo wiem co to jest "bilet 0" i co trzeba zrobić, żeby go dostać, ale na tyle, na ile ja rozumiem działanie tego odcinka, jest on bezpłatny dla wszystkich (może z wyjątkiem ciężarówek i autobusów), którzy wjadą i wyjadą pomiędzy Kleszczowem a Gliwicami, a płatny dla tych, którzy wjadą lub wyjadą na zachód od Kleszczowa. Jednak dla nas to nie ma znaczenia, bo to oznacza, że jest płatny dla tych, którzy jadą też innym płatnym odcinkiem. Waze rozróżnia tylko trasę płatną i bezpłatną, nie bierze pod uwagę ile się płaci, bo gdyby brał, to wtedy mielibyśmy z tym problem.
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by rlpl
Rewizor wrote:Bilet 0 to bilet który dostaje się na bramce w Gliwicach na przykład. Jeśli zjedzie się w Kleszczowie przejazd jest bezpłatny. Jeśli za Kleszczowem, to odcinek od Gliwic do Kleszczowa jest już płatny.
Tak, wiem, jak to działa, ale chyba nie ma różnicy między biletem z Gliwic do Kleszczowa a biletem do Wrocławia. Bilet staje się zerowym dopiero na bramce wyjazdowej. Nie da się na wjeździe wybrać innego biletu jeśli jedziesz tylko do Kleszczowa, a innego do Wrocławia. Tak jest, czy coś przeoczyłem?
To jest moim zdaniem pewien problem. Bo nie da się w sensowny i jednoznaczny sposób oznaczyć tego odcinka.
Faktycznie, nie da się, ale właściwie w czym to przeszkadza? Wybierasz drogi tylko bezpłatne - możesz być skierowany przez odcinek z Kleszczowa do Gliwic. Wybierasz płatne - możesz być skierowany przez odcinek płatny i ten z Kleszczowa do Gliwic. Problem by był, gdyby waze miał obliczać cenę albo wybierać drogę najtańszą.
wroSlaw wrote:W ostatnim czasie przejeżdżałem w obu kierunkach na odcinku od bramek na autostradzie na śląsku do zjazdu na drogę 88 na Strzelce Opolskie. Za przejazd zapłaciłem po 3,70zł. Zastanawiałem sięwłaśnie czy mijając węzeł Kleszczów płacę za cały odcinek czy tylko za ten płatny. :)
Oczywiście, że za cały. Jest stawka państwowa 0,10 zł/km, przejechałeś 37 km, wszystko się zgadza.
Jak zwykle kotś w tym kraju przekombinował. A tak obiecywano że można objechać bezpłatnie Gliwice.
Bezpłatne jest tylko dla tych, którzy tylko objeżdżają Gliwice, czyli dla ruchu lokalnego, dla mieszkańców Gliwic. Ty nie objeżdżałeś tylko Gliwic, jechałeś dalej. Gdyby obwodnica Gliwic miała być za darmo dla wszystkich, to po co stawiać bramki?
Za niecałe dwa tygodnie będę ponownie w tych okolicach i sprawdzę ile zapłacę, jeśli na węźle Kleszczów zjadę i wjadę ponownie :). Powinienem wtedy zapłacić tylko za odcinek Kleszczów do zjazdu na 88.
Pewnie dokładnie tak będzie: zapłacisz taniej. :-)
Masz rację nie wiadomo jak zaznaczyć odcinek od Bramek do Kleszczowa.
Tak, dlatego proponuję zaznaczyć jako bezpłatny. Jedyne, co przy takim rozwiązaniu nie zadziała, to że waze nie każe Ci zjechać w Kleszczowie, a potem wjechać ponownie, żeby zapłacić mniej. :-)
______________________

Jednak znalazłem czas i poprawiłem odcinki płatne/bezpłatne od Krakowa do okolic Opola, dalej na zachód nie sprawdzałem, ale być może też jest dobrze.
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by rlpl
Nie znam nikogo z Gliwic, ale znam ludzi z Krakowa, którzy codziennie dojeżdżają do pracy autostradą, bo wolą przejechać 20 czy 30 km w ciągu 20 minut, niż 10 km przez miasto w ciągu godziny. WroSlaw, albo mało jeździsz, albo faktycznie takie małe korki masz w swojej okolicy, skoro masz takie przekonanie, że autostradą nie warto jechać, bo się nadkłada drogi i stoi w kolejce do bramek, a przez miasto spokojnie na skróty bez korków się przejedzie.
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by Vooytek
U mnie również działa opcja z pomijaniem dróg, bo ostatnio gdzieś mi ta opcja mignęła, choć jej nie używam. A napis TOLL pojawia się w wyborze tras.
Vooytek
Map Editor - level 3
Map Editor - level 3
Posts: 1673
Has thanked: 179 times
Been thanked: 169 times
Send a message


PROBLEM, PROPOZYCJA, MÓJ BŁĄD? PISZ ŚMIAŁO NA PW! Obiecuję się poprawić :)

Post by wroSlaw
Rewizor wrote:
rlpl wrote:Jeśli zjedzie się w Kleszczowie przejazd jest bezpłatny. Jeśli za Kleszczowem, to odcinek od Gliwic do Kleszczowa jest już płatny.
W ostatnim czasie przejeżdżałem w obu kierunkach na odcinku od bramek na autostradzie na śląsku do zjazdu na drogę 88 na Strzelce Opolskie. Za przejazd zapłaciłem po 3,70zł. Zastanawiałem sięwłaśnie czy mijając węzeł Kleszczów płacę za cały odcinek czy tylko za ten płatny. :)
Jak zwykle kotś w tym kraju przekombinował. A tak obiecywano że można objechać bezpłatnie Gliwice. Za niecałe dwa tygodnie będę ponownie w tych okolicach i sprawdzę ile zapłacę, jeśli na węźle Kleszczów zjadę i wjadę ponownie :). Powinienem wtedy zapłacić tylko za odcinek Kleszczów do zjazdu na 88.
Masz rację nie wiadomo jak zaznaczyć odcinek od Bramek do Kleszczowa. Sprawdziłem kilometry. Od drogi nr 88 do Kleszczowa jest ok 18km to powinno być 1,80
Od wjazdu na bramkach do Kleszczowa ok 16km, i to jest darmowe jeżeli zjeżdzamy na węźle Kleszczów, ale płacimy jeśli przejeżdżamy oba odcinki :) Ja za całość zapłaciłem 3,70
Brak słów... Robią wszystko żeby tylko oszukać zwykłego śmiertelnika
wroSlaw
Area Manager
Area Manager
Posts: 605
Has thanked: 16 times
Been thanked: 54 times
Send a message

Post by wroSlaw
rlpl wrote:Bezpłatne jest tylko dla tych, którzy tylko objeżdżają Gliwice, czyli dla ruchu lokalnego, dla mieszkańców Gliwic
Patrząc na mapę to twierdzę że to jest zupełnie bez sensu. Przejazd A4 dla mieszkańców jest zupełnie bezsensowny i niewiele osób z niego korzysta. Podczas takiego objazdu robi się 2-4 raze dłuższą trasę niż przejazd przez miasto. Chyba na tym to polegało, że dali ludziom to czego rządali, ale nie wyprowadzili ruchu tranzytowego poza Gliwice.
wroSlaw
Area Manager
Area Manager
Posts: 605
Has thanked: 16 times
Been thanked: 54 times
Send a message

Post by wroSlaw
deadeyye wrote: Ma to sens dla ruchu wewnątrz województwa - ludzie z Gliwic jeżdzący do środka województwa (Katowice itd) i ludzie wracający z centrum do zachodnich Gliwic. Ruch wewnątrz aglomeracji jest olbrzymi i stąd potrzeba darmowych przejazdów. Dla ludzi mieszkających w zachodniej części Gliwic przejazd A4 do Katowic jest najlepszą trasą, i trasą która powinna być darmowa zgodnie z założeniem że autostrady wewnątrz miast są darmowe.

BTW autostrady do jazdy wewnąrz miast nie służą z założenia gddkia, choć to oczywiście głupie założenie.
:) Nie będziemy się sprzeczali :) bo wszystko zależy skąd dokąd jedziemy. Patrząc na mapę, zastanawiam się, kto będzie jechał przez węzeł Kleszczów jadąc w stronę Katowic? Czy nie powinno tu chodzić o wyprowadzenie ruchu poza Gliwice i nie "wpuszczanie" tranzytu do Gliwic? Żeby wjechać na autostradę trzeba nadrobić zbyt wiele drogi i lepiej przejechać przez miasto. Gdyby Wrocław miał odpłatny przejazd obwodnicą autostradową dla tranzytu, to miejscowi jeździliby pomiędzy dzielnicami, a tranzyt nadal zapychałby centrum miasta. Gliwice to nie moje tereny i nie wiem czy miejscowi korzystają tej "darmowej" autostrady.
Pozdrawiam :)
wroSlaw
Area Manager
Area Manager
Posts: 605
Has thanked: 16 times
Been thanked: 54 times
Send a message

Post by wroSlaw
deadeyye wrote:Nie rozumiem, czemu wszyscy mieliby wjeżdzać przez Kleszczów?
Masz rację. Nie ma sensu wjeżdżać jakimkolwiek wjazdem króry prowadzi przez bramki skoro można na autostradę wjechać drogą 44 nie nadkładając drogi, omijając bramki na których może być kolejka... Ponieważ nie jestem z tamtych rejonów nie będę się wypowiadał czy w samych Gliwicach nie stoi się w korkach i może rzeczywiście lepiej zrobić więcej kilomertów przez (nie)płatny odcinek niż stać w korkach w mieście.
Jadący w stronę Katowic mogą jechać przez bramki zjazdem:
- Kleszczów (zupełnie bez sensu bo jest w przeciwnym kierunku niż Katowice)
- wjazd od Daszyńskiego (podobnie jak Kleszczów)
-wjazd od 78 Rybnickiej (już lepiej ale można stać w kolejce na bramkach wjazdowych i wyjazdowych)
lub
- bez bramek i dużo krócej zupełnie bezpłatnym odcinkiem drogą 44 ul, Pszczyńską. (bramki są pomiędzy wjazdami drogami 78 i 44)
Trzeba naprawdę się dobrze przyjrzeć jak prowadzi droga i sprawdzić w którym miejscu są bramki, a poza tym wiedzieć jak wygląda sprawa korków w mieście, kolejek na bramce przy wyjeździe z (bez)płatnego odcinka, przeliczyć różnice kilometrów i oszczędność czasu.
Tak jak pisałemwcześniej, nie znam tych rejonów aż tak dobrze i to są tylko moje domysły. Uważam że tym że autostrada jest bezpłatna zamknięto buzie mieszczkańcom ale nie wyprowadzili ruchu poza miasto. Z czasem się okaże jak ludzie korzystający z płatengo odcinka zauważą ze za bezpłatny też płacą, czy ruch tranzytowy w mieście będzie mniejszy.
Domyślam się, że to nie jest tematem tego forum. Nie będę się więcej wypowiadał na temat sensowności opłat, chociaż jestem bardzo ciekawy opinii miejscowych, czy korzystają z tej (bez)płatnej autostrady.
Pozdrawiam
wroSlaw
Area Manager
Area Manager
Posts: 605
Has thanked: 16 times
Been thanked: 54 times
Send a message