Get a sneak peek at whats next for Permanent Hazards on our April 7th Office Hours!
Post by rlpl
mousepl wrote:Co do numerów domu to Waze wyświetla dane w ten sposób:
XX, ulica
XX - numer domu
ulica - nazwa ulicy
Przykład:
123, Warszawska
123, Warszawska, 7
Teraz kwestia tego, który zapis jest czytelniejszy, który preferują użytkownicy itp.
Tak, format "numer, ulica" jest amerykański i, jak to się zdarza, Amerykanie nie zdają sobie sprawy z tego, że w innych krajach standardy są inne.
W USA maja fajny mechanizm: wszystkie drogi np z alt/alias automatycznie powodują wyświetlanie numeru drogi na trasie. Tylko czemu u nas takiego bajeru nie ma?
Właśnie zbadałem sprawę. To nie jest kwestia, czy numer drogi jest wpisany jako nazwa główna, czy alternatywna, tylko czy pasuje do formatu numerów dróg w USA. Taki format oczywiście istnieje też w Polsce i oczywiście jest inny niż w USA. Ale jeśli wszystkie formaty w Europie są znormalizowane, to mógłby waze zaimplementować coś takiego. Mogłoby się jednak okazać, że gdzieś na świecie, np. w Chinach albo Ameryce Południowej, formaty są zupełnie inne, być może z punktu widzenia waze'a nie ma sensu wprowadzać takiej funkcjonalności. Bo musieliby albo opracować algorytm łapiący wszystkie możliwe formaty numerów dróg na całym świecie, albo wydzielić serwer dla Europy. Być może to jest zresztą przyczyna, dla której taki wydzielony serwer dla USA istnieje: po prostu była potrzeba wyświetlania numerów dróg i udało się ją tam w prosty sposób zaimplementować.

W tym samym rozdziale dokumentu wiki autor pisze też, że numery dróg w USA wyświetlają się na tamtejszej Live Map, ale nie w kliencie mobilnym. Pisze też, że jako primary name powinno się wpisywać nazwę ulicy, ponieważ ta nazwa jest używana w adresach budynków, natomiast numer drogi jako alias - nie odwrotnie (to raczej dotyczy pytania która nazwa powinna być główna). W każdym razie kwestia czy numer drogi doklejać do nazwy nie jest przesądzona. Odpowiedź supportu można przewidzieć: wpisywać numery do aliasów, bo wkrótce zostaną poprawnie użyte.

Dyskusje na ten temat były też w wątkach: http://world.waze.com/forum/viewtopic.php?f=10&t=6651 (ten zresztą dotyczący konkretnie Polski) i http://world.waze.com/forum/viewtopic.php?f=10&t=5745.
Co do zmiany kilku dróg jednocześnie: za każdym razem usuwają się standardy dróg, alt i zazwyczaj kierunek.
Standardy dróg zmieniają się na Street, ale tylko jeśli są różne, nie jeśli wszystkie edytowane odcinki są tego samego typu. Z kierunkami nie wiem jak jest. Widziałem też przypadek, że zniknęły nazwy miast, bo były różne, ale to było dawno, być może był jakiś bug i został naprawiony. Natomiast alt znika zawsze i w całości.
freddiechopin wrote:najbardziej widocznym aktem jego pomocy w rozwijaniu Waze'a jest jeżdżenie pociągiem z włączonym klientem w trybie rysowania nowych dróg. Oczywiście potem nawet nie pofatyguje się, aby te setki kilometrów czerwonych kresek zmienić w Cartouche na tory czy cokolwiek. Narysuj - zapomnij - patrz jak lecą punkty za nagrywanie nowych "dróg".
Tory też dobre i dobrze, że są, pomijając taki szczegół, że i tak do niczego nie są na razie wykorzystywane. Ale "narysuj i zapomnij" to już nie jest fajne. Jeśli można ponarzekać, to też widuję takie ślady, i to, że narysowane i zostawione to jeszcze nic, bo ktoś kiedyś przyjdzie i poprawi. Ale bywają ślady narysowane ze złym sygnałem GPS, równolegle kilka do kilkuset metrów od poprawnie narysowanej i istniejącej drogi. Rekordowy taki ślad znam w odległości 7 km od oryginału. Bywa, że taki zły ślad krzyżuje się z dobrą drogą, tworzą się automatycznie skrzyżowania. Jadę sobie przez pola, a tu nagle waze mówi "turn left". Oczywiście akcja dzieje się daleko od miast, gdzie nie ma AM, więc drogę może skasować tylko ten, kto ją narysował. Nie ma sensu wskazywać tych ludzi po nickach, bo pewnie i tak tu nie zaglądają. Albo są i tacy klienci, o których wiem, gdzie mieszkają, bo droga kończy się u nich na podwórku. :-D Mogę tylko apelować: nie włączajcie rejestracji drogi jeśli nie potrzebujecie. A jeśli włączacie, to upewnijcie się, że macie dobry sygnał GPS. A jeśli nie macie, to potem wejdźcie do Cartouche i poprawcie drogę, bo szansa, że ktoś ją poprawi jest mała, a że skasuje - zerowa.

Zresztą sam ostatnio widziałeś ile śmieci było dookoła DK1 i DK94, oraz ile fragmentów wprawdzie poprawnie narysowanych, ale do niczego nie podpiętych.
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by rlpl
Problem przycichł, ale wypadałoby go rozwiązać raz na zawsze, bo wcześniej czy później znowu wypłynie. Na Wiki nic nowego nie znajdziesz, bo jest tam tylko to, co sami napiszemy. Nie ma też żadnej odgórnej władzy, która by ustaliła jak drogi powinny być nazywane, musimy to ustalić sami, przy czym jak się pojawia słowo "musimy", to od razu nie wiadomo o jakich "nas" chodzi i pojawiają się m.in. skrajne interpretacje typu "ja ustalę i reszta niech się dostosuje" albo "ja się nie znam, ustalcie coś i dajcie mi znać". Na to wszystko nakładają się błędy i niedoróbki ze strony samego systemu.

A o co konkretnie w tym momencie pytasz?
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by rlpl
Ja też się trzymam tego, co jest w wiki. Byłbym za dopuszczeniem wpisywania numerów europejskich, bo one mogą się przydać użytkownikom zagranicznym, ale bez obowiązkowości, bo wszystkie drogi europejskie mają jednocześnie numery krajowe, które moim zdaniem całkowicie wystarczą, a ponadto niektóre europejskie numery (mam na myśli trzycyfrowe) nie są chyba powszechnie używane. Ale jak rozumiem, nie tu leży problem, tylko w ustaleniu, czy numery dróg wpisujemy jako nazwy alternatywne, czy doklejamy do nazw ulic, wg schematu:
mousepl wrote:w terenie zabudowanym - nazwa_ulicy, numer_drogi (Armii Krajowej, 10)
poza terenem zabudowanym - numer_drogi[, numer_drogi2][, numer_drogi3] (10) (10, 11) (S1, 10, 11)
Nie ja ustaliłem istniejące (o ile na pewno istniejące) zasady, ale widzę, że większość ulic w dużych miastach, narysowanych w okolicy lata i jesieni 2010, jest zrobionych z numerami wpisanymi do aliasów. Być może Ty rysowałeś mapy swoich miast od zera, albo prawie od zera, dlatego nie zauważyłeś tego. Ale trochę aroganckie byłoby na przykład z mojej strony, albo kogokolwiek innego, gdybym przyłączył się do rysowania map i na początek przerobił wszystkie ulice w Krakowie na inny format, bo ten, który ustalili poprzednicy mi się nie podoba.

Miałem kiedyś linki z wyjaśnieniami angielskojęzycznymi, tłumaczącymi dlaczego tak jest lepiej, w tej chwili nie mam czasu na ich odszukiwanie. Chętnie zobaczyłbym opinię tych, którzy rok temu ustalali zasady tworzenia map w Polsce, dlaczego takie a nie inne zasady przyjęli. Bo rzeczywiście waze istnieje krótko i komuś może być trudno zrozumieć dlaczego ma się trzymać zasad, ustalonych rok temu, czyli dawno w skali projektu.

Na pewno pomogłoby, gdyby poprawiono błędy w systemie, a konkretnie gdyby nazwy alternatywne nie znikały podczas edycji drogi oraz gdyby w ogóle gdziekolwiek się wyświetlały. Ale na to prawdopodobnie nie mamy wpływu.
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by rysal
Nie jestem pewien,ale obawiam się, że Twoja propozycja spowoduje zamieszanie w nawigacji. Pamiętajmy, że mamy jeszcze adresy z numeracją domów. Np. Jana Kowalskiego 123.
A system będzie widział Twój numer drogi, a nie konkretny adres.
rysal
Area Manager
Area Manager
Posts: 349
Has thanked: 14 times
Been thanked: 39 times
Send a message
[imghttps://s.waze.tools/c3.png][/img]

Post by slaw
Jest jeszcze jeden aspekt zaszywania numeru w nazwie - jedna ulica może zmieniać kilkakrotnie kategorię na swojej długości, co oznacza, że w katalogu nazw występowałaby kilkakrotnie - 4,5 razy ?

Myślę, że to koliduje z mottem "działaj lokalnie, myśl globalnie". Ktoś kto nie zna okolicy i potrzebuje znaleźć konkretny numer domu będzie musiał przeszukać po kolei wszystkie kawałki ze słownika, żeby znaleźć na którym z nich wypadł poszukiwany przez niego numer.

Jak mawiał jeden z klasyków - "Nie otake waze walczyliśmy".
slaw
Posts: 6
Send a message

Post by theblackzork
Moim zdaniem lepiej używać aliasów. Na razie nie da się ich wyświetlić, ale jak tylko dodana zostanie możliwość wybrania, którą nazwę powinien wyświetlać dany segment to będzie mniej zmieniania.

Dla referencji:
Podobna dyskusja po angielsku: http://www.waze.com/forum/viewtopic.php?f=11&t=5759

Łamerykańskie zasady nazywania ulic: http://www.waze.com/wiki/index.php/How_ ... roper_name
theblackzork
Posts: 162
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times
Send a message
Łukasz
--