Vägnamn
Hej
Jag har lite vägnamnsproblem som jag skulle vilja ha hjälp med.
I Waze har tidigare vägen mellan glädjens rondell och Norrortsleden hetat hela vägen Sandavägen. Jag har efter att noggrant tittat på vägskyltar ändrat en del av vägen till Frestavägen https://www.waze.com/sv/editor/?zoom=3& ... 63&env=row . Problemet är att det för resten av vägen till Norrortsleden inte finns några vägskyltar. (efter valen)
Tittar man på google maps så står det Sandavägen hela vägen.
Tittar man på Eniro så är det Täbyvägen efter valen fram till Norrortsleden.
Trafikverkets karta visar endast Sandavägen i början av den totala vägen och sedan inget namn annat än numret 872.
Så hur ska man namnge de olika segmenten? Det känns som om Eniro verkar ha bäst koll på vad som står på skyltarna.
Vilket vägnamn ska en rondell ha där vägarna byter namn?
Hela vägen:
https://www.waze.com/sv/editor/?zoom=1& ... 68&env=row
Anders
Jag har lite vägnamnsproblem som jag skulle vilja ha hjälp med.
I Waze har tidigare vägen mellan glädjens rondell och Norrortsleden hetat hela vägen Sandavägen. Jag har efter att noggrant tittat på vägskyltar ändrat en del av vägen till Frestavägen https://www.waze.com/sv/editor/?zoom=3& ... 63&env=row . Problemet är att det för resten av vägen till Norrortsleden inte finns några vägskyltar. (efter valen)
Tittar man på google maps så står det Sandavägen hela vägen.
Tittar man på Eniro så är det Täbyvägen efter valen fram till Norrortsleden.
Trafikverkets karta visar endast Sandavägen i början av den totala vägen och sedan inget namn annat än numret 872.
Så hur ska man namnge de olika segmenten? Det känns som om Eniro verkar ha bäst koll på vad som står på skyltarna.
Vilket vägnamn ska en rondell ha där vägarna byter namn?
Hela vägen:
https://www.waze.com/sv/editor/?zoom=1& ... 68&env=row
Anders
Re: Vägnamn